کلاغ ها


+ جنگ بر سر قطب شمال

 تغییرات اقلیمی و افزایش دمای کره‌ی زمین و ذوب یخ‌ها در قطب شمال زمینه‌ساز کاوش‌های جدیدی در شمالگان شده است. هم اکنون کشورهای مجاور قطب شمال بر سر تصاحب منابع طبیعی مبارزه‌ای بی‌امان را آغاز کرده‌اند.

.

.

در اقیانوس منجمد شمالی و در شمال مدار قطبی،  به گونه‌ای شگفتی‌آور درجه‌ی حرارت دو برابر سریع تر از نقاط دیگر در حال افزایش است. بر پایه محاسبات کامپیوتری ، تخمین می‌زنند که تا پایان امسال هشت درجه‌ی سانتیگراد دمای این منطقه افزایش خواهد داشت...

.

 بسیاری از گذرگاه‌های یخ زده‌ی گذشته اکنون بدل به تنگه‌های آبی شده‌اند و در فصل تابستان قابل تردد هستند. این پدیده‌ای منحصر به فرد است که تاکنون سابقه نداشته است. جانواران و گیاهان قطبی بیش از مناطق دیگر در معرض خطر قرار دارند و در صورت عدم انطباق با تغییرات محکوم به فنا هستند. حدود صدهزار نفر ساکنان بومی، اینویت‌ها، در منطقه‌ی قطبی زندگی می‌کنند که به کشورهای روسیه، کانادا، گروئنلند و امریکا (آلاسکا) تعلق دارند. بومیان منطقه‌ی قطبی با نومیدی شاهد نابودی زیست‌محیط خود هستند...اکتشافات جدید در قطب شمال از زمانی امکان‌پذیر شدند که پس از تغییرات اقلیمی، سیستم‌های کنترل و رهیاب ماهواره‌ای و یخ شکن‌های اتمی نیز به کمک بشر آمدند. تراژدی طبیعت در این نکته نهفته است که استفاده از نفت،  گاز و دیگر سوخت‌های فسیلی سبب گرمایش زمین و ذوب یخ‌ها در قطب شمال شده‌اند، اما این پدیده خود راه را برای دستیابی به گاز و نفت بیشتر میسر ساخته است. آنچه در این میان فراموش شده همانا طبیعت و دنیای وحش در قطب شمال است.

شهرام اسلامی _ اشپیگل

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک