کلاغ ها


+ چرا مازندرانی؟ آنها باشگاه دماوندی ها بودند ...

بعد از انتشار خبر نجات کوه نوردان مازندرانی در کوه های استان چهارمحال بختیاری ، شاهد اشاره به نکاتی بسیار جالب و قابل توجه  از سوی تعدادی از خوانندگان در بخش پیام ها بودیم . اول اینکه : گروه نجات یافته و مورد نظر در متن خبرگزاری ایسکانیوز ، ربطی به استان مازندران نداشته و  آنها تیمی از باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند بوده اند !! و دوم : سایت رسمی باشگاه دماوند همچنان علاقه چندانی به انعکاس _ تمامی _ واقعیت و حقیقت برنامه های اجرا شده ی این باشگاه ندارد و در شرایطی که کوه نوردی ایران هنوز نتوانسته گریبان خود را از پیامدهای تلخ و سنگین تراژدی رها کردن سامان نعمتی در ارتفاعات نانگاپاربات خلاص کند ، مدیران و مسئولین فعلی این باشگاه همچنان بر جاده های نه چندان سالم (!) پنهان کاری و بالا بردن دیوار" افتخار به هر قیمت ممکن" گام بر می دارند .آنها در سایت رسمی باشگاه شان بدون کوچکترین اشاره به مشکلات بوجود آمده در جریان اجرای برنامه ی تیم اعزامی شان به استان چهار محال بختیاری نوشته اند که :

« تبریک به همنورد گرامی محمدرضا کاشفی ... شناسایی دره جنوب غربی کوه هزار دره در استان چهارمحال و بختیاری  به سرپرستی محمدرضا کاشفی با مهارت و نظم بسیار در مدت 5 روز انجام شد و تیم دیشب به سمت تهران حرکت کرد . این موفقیت بزرگ در اولین پیمایش این دره ناشناخته را به اعضای گروه و سرپرست محترم تبریک عرض می کنیم »

و پیام های تعدادی از دوستان عزیز در واکنش به خبر دروغ ایسکانیوز و پیام تبریک منتشر شده در سایت باشگاه دماوند _ و البته ضمن اشاره به ارزش های برنامه ی اجرا شده _ بدین شرح بود: 

«... خیلی جالبه این گروه با همه ی توانایی که داره اما هیچ موقع مشکلاتی را که در صعود ها برایشان بوجود می آید را نمی خواهند بروز بدهند. حقیقت این است که این گروه خود را برای یک برنامه ی 3 روزه آماده کرده بودند که به 5 روز تبدیل شد. این گروه 10نفره که شامل 7آقا و3 خانم بود به منطقه ی حفاظت شده ی تنگ زندان در سبز کوه استان چهار محال و بختیاری آمده بودند که قصد داشتند که فرود خود را از داخل دره که شامل آبشارهای بزرگ و دیدنی و یک آبشار بسیار بزرگ به نام کرودیدکن است  آغاز کنند پس از داخل آبشارها کارگاه زده و فرود آمدندگفتنی است این کار بسیار قابل تقدیر و ارزنده است زیرا تا بحال کسی این کار را انجام نداده و تمام کسانی که به این منطقه میروند از مسیر پا کوب اول دره با راهنما تا کنار آبشار اصلی فرود می روند و بر می گردند اما  این گروه بعد از فرود تا  آبشار اصلی به راه خود ادامه می دهند که احتمال زیاد نبود مکان مناسب برای زدن کارگاه از مشکلات این برنامه بوده خط ندادن موبایل نیز از دیگر مشکلات است و چون برنامه قرار بوده  3 روزه تمام شود و و بعد از گذشته 3.5 از گروه خبری نشده پس مدیر کلوپ  طی تماسی که با   مسئولین هیئت استان چهارمحال و بختیاری برقرار می کنند بعد از با خبر کردن ایشان خواستار کمک می شوند که بعد از تماس با هلال احمر شهرستان های استان گروه های متعددی اماده شده و همگی  شنبه ساعت 4 صبح وارد منطقه می شوند و یک گروه 8نفره نیز به سرپرستی خانم ابریشمی از تهران بطرف شهرکرد حرکت می کنند که ساعت حدود 8:30 به شهرکرد می رسند که همراه 2 نفر دیگر راهی منطقه شوند اما باخبر می شوند که افراد گروه در منطقه ی اردل که در پایان مسیر فرود قرار دارد پیدا شده اند که البته گم نشده بودند اما به دلیل سختی مسیر مدت برنامه زیاد شده بوده اما سوال این است که چرا در گزارش موجود در سایت کلوپ سخنی از مدت برنامه و مشکلاتی که برای دیگران  اعم از هلال احمر شهرستانها و هیئت های کوهنوردی و... بوجود آورده اند نشده و گذشته از این صحبتها چرا اسم استان را اشتباه نوشته اند؟؟ ما باید تبریک بگوییم یا متاثر باشیم؟؟ پس خواهش من از شما این است که این خبر را در وبلاگ خود انعکاس دهید با تشکر همنوردی از شهرکرد »

« دوست عزیز جناب آقای نصیری
این تیم تهرانی بوده، و اتفاقا از باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند. تیم مذکور برای پیمایش دره تنگ زندان وارد منطقه بروجن شده که تنها مشکل به وجود آمده تخمین اشتباه مدت برنامه بوده است. در واقع دره بسیار فنی و طولانی بوده که به این دلیل 2 روز به برنامه افزوده می شود. اگر نه؛ نه کسی گم شده و نه اتفاق خاصی رخ داده است. در روز اخر دقیقا در دوساعتی روستای معدن این تیم به دو تن از کوه نوردان که آشنایی قبلی نیز با سرپرست برنامه داشته اند و یک محیط بان برمیخورند که کار جستجو را شروع کرده بودند. تیم ده نفره که 3 نفر از انان از اعضای فعال گروه تهران بوده اند، ضمن بازگشت با این سه نفر مورد استقبال گرم کارکنان جمعیت هلال احمر قرار می گیرند و تا شهرکرد از میهمان نوازی آنان بهره می برند.  البته جای تعجب دارد که چرا اعضای هلال احمر که سرپرست تیم امداد و نجات آن نیز از کوه نوردان خوب استان است، اصرار به این دارند که بگویند تیم گم شده و یا گرفتار شده است. به هر حال برای گشایش یک دره آن هم در زاگرس این قضیه تا حد زیادی طبیعی است. محمد امین نصرتی »

.

ــــــــــــــــــ

عکس : یکی از آبشارهای منطقه ی تنگ زندان در استان چهارمحال بختیاری  (از اینترنت)

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک