کلاغ ها


+ روز جهانی کوهستان !

«گردشگري پايـــــدار و ريشـــــــه‌كن ساختن فقر در محيط ‌هاي كوهستاني» شعار امسال روز جهاني كوهستان است.

جاذبه‌هاي گردشگري: روز كوهستان در سال 2005 با شعار «گردشگري پايدار و ريشه‌كن ساختن فقر در محيط‌هاي كوهستاني» نام‌گذاري شد.
روز جهاني كوهستان مجالي است براي مطرح كردن اهميت كوه در زندگي، و نيز معرفي امكاناتي كه اين مناطق به دست مي‌دهند. مجمع عمومي سازمان ملل بود كه از سال 2003 به بعد، روز 11 دسامبر را روز كوهستان نام‌گذاري كرد. اين اقدام پس از آن صورت گرفت كه نام‌گذاري سال 2002 به نام كوهستان باعث ايجاد آگاهي گسترده درمورد اهميت كوهستان در ميان مردم شد. در پي اين اقدام در 78 كشور كميته‌هاي خاصي براي ترويج فرهنگ كوهستان تأسيس شد كه ايجاد توسعه متوازن در مناطق كوهستاني را هدف خود قرار داده‌اند.
در همين حال، بسياري از كشورها جشن‌هاي مختلفي براي بزرگداشت اين روز به پا كرده‌اند و پايگاه‌هاي اينترنتي خاصي نيز براي تبادل نظر در اين زمينه به راه افتاده است. اين روز جهاني، هر سال با مناسبت خاصي كه مرتبط با كوهستان باشد برگزار مي‌شود. روز كوهستان در سال 2005 با شعار «گردشگري پايدار و ريشه‌كن ساختن فقر در محيط‌هاي كوهستاني» نام‌گذاري شده است. اين شعار روز كوهستان متناسب با برنامه اهداف هزاره، مصوب سازمان ملل متحد، تنظيم شده است.‌
امسال روز يك شنبه 20 آذر با اين روز در تقويم خورشيدي مصادف است. مراسمي و نشستي عمومي در باشگاه آرارات تهران در اين روز تدارك ديده شده . يكي از اصلي‌ترين بخش‌ها تجليل از «گغام ميناسيان» كوهنورد پيشكسوت ايراني است كه به احتمال زياد رنج سفر به ايران را پذيرفته و در سن 85 سالگي براي ديدار با كوه‌نوردان كشورمان به تهران مي‌آيد. مراسم از ساعت 17 تا 20 در باشگاه آرارات تهران برپا خواهد شد.

سايت ميراث خبر ۹/۹/۸۴

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک