کلاغ ها


+ دوگ اسکات : در ستایش نگاه انسانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

کوه نورد برجسته ی انگلیسی " دوگ اسکات " که به عنوان مهمان افتخاری اجلاس جهانی کوه نوردی به تهران دعوت شده بود روز یکشنبه ٢٨ مهر ٨٧ در محل سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی ، به شرح زندگی و صعودهایش در هیمالیا پرداخت . این برنامه که با عنوان " بر فراز هیمالیا " از سوی روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی _ و همزمان با برگزاری مجمع عمومی فدراسیون جهانی کوه نوردی در تهران _ تدارک و اعلام شده بود با استقبال قابل توجه و گسترده ی کوه نوردان و دیگر علاقمندان به این رشته ی ورزشی روبرو گردید:

.

.

.

.

.

 

جلسه با وجود انجام کارهای تدارکاتی _ مانند آماده سازی دستگاه پخش اسلاید و نصب عکس ها و پوسترهای مربوطه و ... _ در لحظات آخر ، اما در همان ساعت اعلام شده _ یعنی ٣٠/١٨ _ و فقط با اندک دقایقی تاخیر آغاز شد که این نکته ای قابل تحسین بود ! در آغاز جلسه شاهد نمایش فیلمی تبلیغاتی از جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران بودیم . از همان نوع فیلم هائی که همه ی نماهایش قرار است گل و بلبل و لباس های محلی و صنایع دستی و ...  باشد و با همان موسیقی ابدی و جاودان و البته کلیشه ای امین اله حسین برای این گونه فیلم ها ( مینیاتورهای ایرانی ) قرار است چهره ای زیبا و دلفریب از سرزمین مان را برای دیگران ( خارجی ها ) ترسیم کند که خب ... حداقل ما که می دانیم داستان از چه قرار است و این همه ی واقعیت سرزمین مان نیست !

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

مجری جلسه حسین رضائی مسئول روابط عمومی فدراسیون و نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت بود : جوان ، پرانرژی ، باحوصله ، خوش برخورد و با شعور اجتماعی قابل توجه .  او با پیش بینی استقبال کوه نوردان ، تکاپوی زیادی نمود تا این جلسه در محل مناسبت تری _ مثلا دانشگاه امیرکبیر _ برگزار گردد اما موفق نشد و با وجود تجربه ی سال قبل در گزارش مهدی اعتمادفر و شرایط نامناسب سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون ها _ مانند ظرفیت کم ، فقدان سیستم های صوتی و تصویری پیشرفته ، فقدان دستگاه های تهویه و ... _ به ناچار و به عنوان گزینه ای اجتناب ناپذیر آن را برای محل برگزاری جلسه انتخاب کرد .

معرفی دوگ اسکات و شرح نسبتا کاملی از زندگی و فعالیت های کوه نوردی او برای حاضرین ، کاری بود که توسط رضائی انجام شد : متولد ٢٩ می ١٩۴١ در ناتینگهام انگلیس ... آغاز کوه نوردی در ١٢ سالگی و پنج سال بعد  فعالیت در آلپ... حضور در ۴۵ هیئت اعزامی به هیمالیا و صعود نزدیک به ۴٠ قله که از نیمی از آنها به عنوان نخستین صعود یاد می شود ... بجز صعود سال ١٩٧۵ دیواره جنوب غربی اورست که از کپسول  بهره گرفته شد ، تمامی صعودهای دیگر از مسیر نو یا به سبک آلپی بوده است ... صعود به قلل مرتفع ٧ قاره ی جهان ... رئیس آلپاین کلاب لندن از ١٩٩١ تا ٢٠٠١ ... رئیس گروه کوه نوردی آلپ از ١٩٧۶ تا ١٩٨٢ ... رئیس انجمن کوه نوردی بریتانیا از ١٩٩۴ تا ١٩٩٧ ... دریافت مدال طلای انجمن جغرافیای سلطنتی انگلستان در ١٩٩٩ ... ( رضائی متذکر شد : تهیه و ترجمه این زندگی نامه توسط رضا زارعی انجام شده است )  

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

و تعدادی از صعودهای این کوه نورد برجسته ی انگلیسی : ١٩۶۵ نخستین صعود تارسو تروکو (صحرا ) ... ١٩۶۶ نخستین صعود سیلو داگ ( ترکیه ) ... ١٩۶٧ نخستین صعود بانداکا ۶٨٣٧ متر ( افغانستان ) ... ١٩٧١ نخستین صعود انگلیسی ها بر روی دیواره ال کاپیتان ... ١٩٧٢ نخستین صعود برج شرقی کوه اسگارد ... ١٩٧۴ نخستین صعود چانگابانگ ۶٨۶۴ متر ... ١٩٧۴ نخستین صعود گرده جنوب شرقی کوه لنین ٧١٨٩ متر ... ١٩٧۵ صعود اورست از مسیر دیواره جنوب شرقی به همراه دوگال هستون... ١٩٧۵ نخستین صعود آلپی جبهه جنوبی کوه دنالی ۶٢٢۶ متر از مسیر جدید ... ١٩٧۶ نخستین صعود جبهه شرقی کوه کنیا ... ١٩٧۶ نخستین صعود کوه اگری ٧٣٣٠ متر ( قراقروم ) ... ١٩٧٧ نخستین صعود یال شمالی کانچن چونگا ٨۵٩٣ متر بدون کپسوا اکسیژن ... ١٩٧٩ نخستین صعود قله شمال کوسوم کانگرو ... ١٩٧٩ نخستین صعود جبهه شمالی نوپتسه ... و نخستین صعود هائی در : برج شرقی شولینگ ، پونگ پا رای ٧۴۴۵ متر ، جبهه جنوبی شیشاپانگما ٨٠۴۶ متر ، لوپسان ( قراقروم ) ، قله شرقی چاملانگ ٧٢٨٧ متر ،  دیران پیک ٧٢۶٠ متر ، جیتجو دراک ۶٧٩٣ متر (بوتان ) و ... 

.

شرح کامل فعالیت ها و عکس های دوگ اسکات را می توانید در سایت اینترنتی او ( لینک زیر )  ببینید :

http://www.dougscottmountaineering.co.uk/about_us.htm

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

و سپس نوبت به دوگ اسکات رسید که صحبت هایش ـ متاسفانه ـ توسط فردی بی خواب و کم حوصله ( خودش گفت !‌)  به نام همایون بختیاری برای حاضرین ترجمه می شد . اسکات با لحنی آرام و ظاهری بسیار خونسرد از همه چیز سخن گفت . از زندگی اش . طرز فکر و انگیزه هایش  . شرح برنامه ها و خاطراتش . غم ها و شادی ها . رنج ها و شکست ها و پیروزی ها  ... و از نگاه انسانی اش به کوه و کوه نوردی ! سخنان دوگ اسکات که با نمایش اسلایدهای گوناگونی از برنامه های اجرا شده ی او همراه بود می توانست ـ و می تواند ـ برای کوه نوردی ایران حاوی نکات ارزنده و بسیار قابل توجهی باشد . آنجا که اشاره کرد در یکی از صعودهای به اورست ٬ به خاطر کسالت و مشکلی که برای سرپرست کره ای تیم بوجود آمده بود ٬ اعضای تیم و تنها در ۵ دقیقه ای قله  ٬ همگی تصمیم به بازگشت می گیرند ! روایتی تاثیرگذار از نگرش ٬ تفکر و برخوردی مسئولانه ٬ واقع بینانه و به شدت انسانی در مواجهه با بحران های معمول در ورزشی به نام کوه نوردی ! و البته برای ما و شرایط فعلی کوه نوردی ما ... نتیجه ی اجتناب ناپذیر مواجهه با این نگاه انسانی کوه نورد برجسته ای مانند دوگ اسکات ٬ فقط و فقط می توانست مقایسه ای اجتناب ناپذیر با نگرش ٬ تفکر و برخورد غیر مسئولانه ٬ غیر واقع بینانه و غیر انسانی سرپرست و اعضای تیم ایرانی نانگاپاربات در صعود قله به هر قیمت ممکن و رها کردن یکی از اعضای تیم ( سامان نعمتی ) را به دنبال داشته باشد . دو تن از اعضای تیم نانگاپاربات دماوندی ها در جلسه حضور داشتند ( حسین ابوالحسنی و سهند عقدائی ) و شاید آنان گوشه هائی از فرهنگ و نگاه انسانی این کوه نورد انگلیسی را به گوش سرپرست و مدیر فنی تیم شان برسانند ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.یکی از خاطرات حیرت انگیز اسکات ٬ زنده ماندن او در شرایط سخت کوهستان اگری به رغم شکسته شدن هر دو پایش در ارتفاع ۷۲۰۰ متری و بازگشتی دشوار و طاقت فرسا پس از ۸ روز به کمپ اصلی بود.

این جلسه در ساعت ۳۰/۲۰ دقیقه پایان یافت . چشمان روشن و چهره ی آرام پیرمرد را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد .

                                              

.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت :

و تشکر و سپاس فراوان از تمامی کسانی که برای برگزاری این نشست فراموش نشدنی تلاش نمودند . از حسین رضائی ٬ از همایون بختیاری ٬ از رضا زارعی ٬ از ...

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک