دومین کتابخانه کوهستانی کشور در ارتفاعات همدان دایر شد

دومین کتابخانه کوهستانی کشور به همت هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان همدان صبح جمعه در محل اقامتگاه کوهستانی 'دشت میشان' واقع در دامنه های رشته کوه الوند همدان دایر شد.

 

سخنگوی هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان همدان در این باره گفت: این کتابخانه در محل پناهگاه اول میدان 'دشت میشان' واقع در ارتفاع دو هزار و 100 متری رشته کوه الوند با 200 جلد کتاب با موضوعات مختلف صبح امروز جمعه راه اندازی شد.

'عباس چشمه قصابانی' روز جمعه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: 25 کوه نورد به همراه اعضای هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی استان همدان کار انتقال این تعداد کتاب را پس از طی مسیر میدان گنجنامه، کیوارستان تا محل پناهگاه اول دشت میشان انجام دادند.

وی اظهار کرد:سه سال پس از تاسیس اولین کتابخانه کوهستانی کشور در همدان، این بار نیز به مناسبت بیست و دومین سال هفته کتاب در کشور با شعار 'ترویج کتاب، ترویج امید' این اقدام صورت گرفت.

چشمه قصابانی افزود: این تعداد کتاب شامل عناوین متنوع و متفاوتی از موضوعات علمی ،ادبی ، تاریخی و غیره است که با هدف اشاعه فرهنگ مطالعه و بستر سازی فرهنگی برای ترویج مطالعه به عنوان یک فعالیت مفید روحی و روانی در کنار ورزش کوه نوردی به عنوان فعالیتی بدنی و جسمانی تاسیس شد و در اختیار عموم کوه نوردان استان و ایران قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: نخستین و مرتفع ترین کتابخانه کشور نیز آبان ماه سال 1390 در پناهگاه کوهستانی قله یخچال  در ارتفاع سه هزارو 250 متری از قلل الوند همدان راه اندازی شد.

وی افزود: این کتابخانه نیز دارای بیش از 604 جلد کتاب است که با همکاری تعدادی از کوهنوردان ،علاقمندان ، ادارات و نهاد های مرتبط، با اهدای کتاب برای تاسیس کتابخانه کوهستانی به هیات کوه نوردی استان همدان کمک کردند.

گفتنی است، پناهگاه اول دشت میشان در ارتفاع حدود دو هزار و 100 متری و در ارتفاعات رشته کوه الوند و در یکی از زیباترین نقاط مشرف به شهر همدان  در مسیر صعود قله الوند و کلاغ لانه در سال 1358  افتتاح و به بهره برداری رسید.

این پناه گاه در سال 1391 با همکاری اداره کل تربیت بدنی وقت استان همدان مورد مرمت و بهسازی قرار گرفت و در حال حاضر از نظر خدمات رسانی ، موقعیت ، امکانات رفاهی و اقامتی در وسعتی  حدود 500 متر مربع  با دارا بودن تجهیزات شب مانی و تختخواب ، سامانه گرمایشی سراسری، سامانه روشنایی ، سالن غذا خوری ، بوفه فعال با ارائه انواع غذا های گرم است.

این پناهگاه یکی از منحصر به فرد ترین پناهگاه های کشور با چشم اندازی زیبا  بوده و همه ساله میزبان خیل بی شماری از کوه نوردان کشور در فصول مختلف است.

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید