عبداله اشتری : تهدید فاجعه زیست محیطی برای دماوند

« عبدالله اشتری مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان در رابطه با  تصمیم برای آسفالت بخشی از مسیر دماوند ضمن ابراز تاسف شدید از وضعیت موجود در این منطقه ، می‌گوید : بتازگی شورای شهر رینه که مبدا صعود سنتی دماوند در ناحیه جنوبی این کوهستان است بودجه‌ای حدود 80 میلیون تومان را از استان مازندران جهت تسطیح و خاکریزی 7 کیلومتر از مسیر کوهستان یعنی از منطقه رینه تا نقطه‌ای که به آن حسینیه گفته می‌شود تامین اعتبار کرده و عملیات تسطیح آغاز شده است. وی افزود: اگرچه کوه نوردان از جبهه‌های دیگر کوهستان نیز اقدام به کوه نوردی در این قله می‌کنند اما این مسیر، مسیر اصلی بوده و مدتی است که ساکنان رینه اقدام به خرید چند دستگاه لندرور کرده‌اند و کوه نوردان را از رینه به نقطه حسینیه می‌برند و جهت تسهیل در این اقدام درخواست اصلاح این مسیر صورت گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که این مسیر کوهستانی تا ارتفاع 3 هزار متری بالا می‌رود این منطقه را برای هر اقدامی نامناسب و شکننده دانسته و خطر تهدید را برای برجسته‌ترین اثر طبیعی کوهستانی جدی می‌داند. اشتری ادامه می‌دهد، تسطیح و خاکریزی زمینه‌ساز آسفالت این مسیر است و اگر این اتفاق رخ دهد یک فاجعه زیست محیطی در مسیر کوهستانی دماوند شکل گرفته است که پس از آن دیگر هر اقدامی دیر است. به گفته وی، احداث راه در محیط شکننده و آسیب‌پذیر کوهستان اثرات تخریبی پایداری ایجاد می‌کند. از سویی راه آسفالت، دسترسی عموم مردم به ارتفاعات بالاتر را که از حساسیت بیشتری برخوردار است تسهیل کرده و بر دامنه و گستردگی تخریب‌ها خواهد افزود .

مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان با مقایسه کوهستان دماوند با قله فوجی یاما در کشور ژاپن، می‌گوید: کشور ژاپن برای کوه نوردان این کوهستان _ که یک نماد با ارزش برای این کشور است _ در یک عرض 3 متری 2 رشته کشیده است تا کوه نوردان تنها در این مسیر تردد کنند، اما در کوهستان دماوند در عرض 50 متر در 50 متر رفت و آمد شده است و باید گفت که هم‌اکنون کمر این کوهستان در فشار حضور این همه کوه نورد (که کمتر هم ملاحظات زیست محیطی را رعایت می‌کنند) از سر تا سر کشور خم شده است ... جام جم آنلاین »

.

/ 0 نظر / 10 بازدید