پیشنهاد وبلاگ : دیار بیستون

" بیشتر اوقات مطالبی که تحت عنوان معرفی مناطق سنگ‌نوردی و کوه‌نوردی منتشر می‌شود دارای نواقصی می‌باشد و حق مطلب را بجا نمی‌آورد به همین خاطر وقتی می‌خواهم طاق بستان را بعنوان یک منطقه سنگ‌نوردی معرفی کنم مقداری نگران می‌شوم و سوالاتی در ذهنم نقش می‌بندد. آیا می‌توانم اطلاعات کامل و دقیقی را ارائه دهم؟ آیا خواننده با کمی دقت آنچه را نیاز دارد به دست می‌آورد؟... همیشه این سوال در ذهنم وجود داشته که ایا سنگ‌نوردی درایران هست که نام طاق بستان را نشنیده باشد؟ آیا منطقه سنگ‌نوردی در ایران هست که مجموعه ویژگی‌های طاق بستان را دارا باشد؟... در این منطقه تنوع مسیر بقدری زیاد می‌باشد که سلیقه و نیاز هرسنگ‌نورد با هر درجه صعود و هر سطح(مبتدی تاحرفه‌ای) را پاسخ‌گو می‌باشد. مسیرهای باحداقل10متر تا120متر با درجات مختلف از 9/5تا 14/5  . مسیرهای ورزشی متنوع، متمرکز و بدونه پراکنده‌گی می‌تواند محل مناسبی برای سنگ‌نوردی باشد..."

معرفی منطقه ی سنگ‌نوردی طاق بستان

نویسنده : مرتضی زارع در وبلاگ دیار بیستون

http://bistoonmountain.persianblog.ir

.

.

 

/ 3 نظر / 5 بازدید
امیر

نام گذاری این مسیر بنام هوک راست بسیار تامل برانگیزه! باید از گشايش گر طالب شهرت اين مسير پرسید: با گشایش این مسیر، هوک راست رو به کی زدي؟! . . . نویسنده وبلاگ معرفی شده درست میگه ، در طاق بستان مسيرهاي زيادي وجود داره. البته بسياري از اونها با مسيرهاي كناري كمتر از يك متر فاصله دارن! در حالي كه مسير جديدتر نسبت به مسير قديمي تر كنار دستي اش وي‍ژگي يا تفاوت خاصي نداره كه ارزش اين همه سوراخكاري و تخريب سنگ رو داشته باشه بجز ارضاي حس شهرت طلبي گشايش كننده . با احترام فراوان به كوهنوردان بزرگ و با اخلاق كرمانشاه، اصولا تعداد نسبتا قابل توجهي در كرمانشاه اول سوراخكاري سنگ رو ياد ميگيرن بعد ميرن بدنبال ياد گيري اصول سنگنوردي و در آخر هم سوراخكاري رو ترجيح ميدن و سوراخكار باقي ميمونن تا از سوراخكاري به شهرت برسن.

مرتضی زارع

جناب آقای نصیری. باتشکر از لطف شمانسبت به معرفی وبلاگ دیاربیستون.جناب نصیری بطور جدی تلاش خواهم کرد که فضای وبلاگ شما عرصه پاسخگویی اینجانب نباشد.بااجازه شماچند خط برای این بزرگوار(امیر)مینویسم1-پشت تمام نامگذاری مسیرها اهداف وانگیزه های خاصی نهفته است نام هرمسیربطور قطع حاوی پیامهای نهان برای فرد افراد یایک جمع خاص میباشد2-این بزرگوار اگرنام مسیرهایی که صعود کرده اند راذکر میکردند پاسخگویی برای بنده راحتتر بود اما یکسان دیدن مسیرها را میتوان به حساب توان وتکنیک بالای ایشان گذاشت.3-بکاربردن لفظ سوراخکار وشهرت طلب برای افرادی که دراین عرصه مشغول فعالیت میباشند نهایت کم لطفی است4- اینجانب ودیگر سنگنوردان(سوراخکاران)کرمانشاه بضاعت پذیرائی درحد 5 روز از ایشان را داریم اگربه کرمانشاه تشریف بیاورند با کمال میل اصول سنگنوردی را از نامبرده فرا خواهیم گرفت.5-ودر آخرتامسیر های ضعیف وبدرد نخور نباشد مسیرهای با کیفیت نمود پیدا نخواهد کرد پس درصورت صلاحدید اجازه دهید ما برای متمایز نمودن مسیرهای با کیفیت از بی کیفیت به کار خود ادامه دهیم.

A_Hajsaeid

سلام جناب نصیری از مطالبتون استفاده کردم ، من هم با گزارش کی2 و تیم اکسپدیشن زمستانه روسها در سال 2011-2012 آپ شدم شاد باشید