مدير باشگاه نيرو و راستی در پاريس درگذشت

خانم منير مهران مدير باشگاه نيرو و راستی و مجله ای فرهنگی ـ ورزشی که تا سال ۱۳۳۰ انتشار می يافت در پاريس درگذشت .  مجله و باشگاه نيرو و راستی را اين بانوی خردمند پس از مرگ شوهر کاردان و روشن بين خود که در آذر ۱۳۲۶ اتفاق افتاد با شايستگی هر چه تمامتر اداره کرد .  اين مجله را منوچهر مهران که خود ورزشکاری بنام بود و فهم و درکی جهانی داشت با کوشش فراوان خود و همسرش منير اصفيا بر پا داشت . مهران در جوانی مرد و همسرش بانو منير مهران راه روشن و صادقانه خدمت به جوانان وطنش را بر عهده گرفت . اين ضايعه را به اعضای قديمی نيرو و راستی تسليت می گوييم .

عطا بهمنش  ـ شرق ۲/۹/۸۳

 

مرگ کوهنورد در اثر گاز گرفتگی

يک کوهنورد دورودی بنام سيف اله حاجيوند به علت خفگی در اثر استنشاق گاز زغال جان خود را از دست داد . اين کوهنورد در حال صعود به پريزکوه در منطقه پير عبداله بوده که بر اثر روشن کردن آتش در چادر و گاز گرفتگی فوت کرده است .

ايرنا ـ ۱/۹/۸۳

 

گرمايش زمين اورست را تهديد می کند

جمعی از پژوهشگران در مورد تخريب شرايط زيست محيطی هشدار داده و از جامعه جهانی خواسته اند برای مقابله با اين روند اقدام کند . اين گروه که تعدادی از کوهنوردان معروف جهان و اعضای سازمان دوستداران زمين هستند گفته است :افزايش گازهای گلخانه ای و گرمايش آب و هوای کره زمين منجر به ذوب شدن يخچال های طبيعی اورست شده و با تشکيل درياچه های جديد خطر جاری شدن سيلاب های ويرانگر در هيماليا را موجب شده است . اين گروه از سازمان ملل خواسته اند تا قله اورست را در فهرست مناطق در معرض تهديد قرار دهد و جامعه جهانی را برای حفظ شرايط زيست محيطی اين منطقه در برابر خطر تخريب بسيج کند.

گزارش بی بی سی  ـ ايسنا ـ ۲/۹/۸۳

کلاغ ها : رسالت و تعهد کوهنوردان معروف جهان را مقايسه کنيد با اقدام برخی کوهنوردان با سابقه خودمان که برای کسب پول و درآمد بيشتر و با وجدانی آسوده (!) اطلاعات و تجربه خود را به سازمانهای اکو توريستی فروخته و با تمام توان در کنار آنان به شهری کردن و در نتيجه آسیب و تخريب بسياری از مناطق بکر ودست نخورده طبيعت زيبای ميهنمان مشغولند !

 

باز هم برف و باران !

سازمان هوا شناسی کشور پيش بينی کرد از امروز تا پنجشنبه  برف و باران ۲۵ استان کشور را فرا می گيرد .  به گزارش اين سازمان  بارندگی بارش برف در مناطق سردسير و وزش باد نسبتا شديد همراه با رگبار و رعد و برق طی سه روز آينده پيش بينی می شود .

دوشنبه ۲/۹/۸۳

 

 

/ 0 نظر / 123 بازدید