استقبال از اولین نشست انجمن کوه نوردان در سال جدید

انجمن کوه نوردان اولین نشست ماهانه ی خود در سال جدید را روز چهارشنبه ٣١ فروردین در محل سالن شهریاران جوان برگزار نمود . جلسه ای که از کمیت ( تعداد افراد شرکت کننده ) و کیفیت ( موضوعات مطرح شده  ) قابل توجهی برخوردار بود .

.

در ابتدا ، برخلاف اعلام قبلی و منتشر شده در سایت انجمن ، نشانی از ارائه ی اخبار کوه نوردی و گزارش هیئت مدیره نبود .  ظاهرا در غیبت عباس ثابتیان در تمام تشکیلات انجمن کوه نوردان کسی وجود ندارد که بتواند از عهده ی کار ساده ای مانند ارائه ی اخبار برآید !!  و خب ، رئیس که نباشد گزارش هیئت مدیره هم خود به خود منتفی است دیگر !! و اصلا چه اهمیتی دارد ؟ مگر کسی پیدا می شود که بخواهد بعدا  از ما بپرسد : " آقایان و خانم های مدیر ، چرا برای آنچه اعلام می کنید ارزشی قائل نیستید ؟! " لااقل بابت تغییر در برنامه از شرکت کننده گان در جلسه عذرخواهی کنید که این یعنی : احترام به افکار عمومی ! و ...

 

و جلسه از همان ابتدا با گزارش مریم ساعی پارسا آغاز شد . گزارشی از یک تلاش ناتمام بر روی قله ی آمادابلام به ارتفاع ۶٨١٢ متر در هیمالیا . مریم ساعی نشان داد که از آرامش و تسلط خوبی برای ارئه گزارش در یک جلسه ی پرجمعیت برخوردار است . بیان ساده و صمیمانه ی او ( به دور از خود نمایی و بزرگ نمایی های کاذب و البته رایج !!‌ )  موجب گردید طولانی بودن زمان گزارش و نمایش عکس ها و فیلم هایش به هیچ عنوان خسته کننده و آزار دهنده نباشد . نمونه ای از یک گزارش خوب و جذاب . به خصوص در بخش انتهایی که یادبودی از درگذشته گان برنامه های کوه را همراه با نام و تصویر آنان عرضه کرد .

سپس نوبت به گرامی داشت یاد و خاطره ی جلیل کتیبه ای رسید که با نمایش فیلم مستند جلیل کوه نوردی ایران ساخته ی رضا نظام دوست همراه بود . فیلمی ارزشمند و بسیار تاثیرگذار . در این فیلم کتیبه ای از زندگی ، خاطرات و کوه هایش می گوید و ... در صحنه هایی از فیلم او را می بینیم که با وجود وضعیت بسیار دشواری که دارد ( پای قطع شده ، عصاهای زیر بغل و کهولت سن ) چگونه با آمیزه ای از وفاداری و عشق و مهربانی به مراقبت و پرستاری از همسر بیمارش مشغول است . برای کسانی که این فیلم خوب رضا نظام دوست را دیده اند ، جنبه های تکان دهنده ی این تصاویر به آسانی فراموش نخواهد شد . 

.

و جلسه با ادای احترام به تعدادی از بزرگان و پیش کسوتان دهه های سی و چهل  کوه نوردی ایران  پایان یافت . پایانی درخور و شایسته برای شبی پرشور و بسیار خاطره انگیز  . باید به مدیران فعلی انجمن کوه نوردان تبریک و خسته نباشید گفت !

.

پی نوشت :

جواد نظام دوست هم چنان نمی تواند مجری خوبی برای چنین جلساتی باشد . از پرحرفی های خسته کننده ی او که بگذریم کنار آمدن با شوخی های سبک ، مبتذل و از فرط تکرار ، آزاردهنده ی او نسبت به موضوع زنان ، براستی سخت است . 

_ انجمن کوه نوردان برای اولین بار در تاریخ بیش از یک دهه فعالیت خود ، اکثریتی قاطع از کوه نوردان و شخصیت های مستقل را در هیئت مدیره ی خود شاهد است  . به نظر می رسد این هیئت مدیره می تواند در مسیر بازسازی چهره ی مخدوش شده و اعتماد از دست رفته ی حاصل از دو دوره مدیریت ناسالم عباس محمدی _ که این تشکل را به جولان گاه باج خواهی یکی از باشگاه های بزرگ تهرانی تبدیل کرده بود _  و ارتقا جایگاه انجمن به آن چه شایسته اش در کوه نوردی ایران است گام های بلند و موثری را بردارد . این هیئت مدیره به زمان و حمایت نیاز دارد . از آنان حمایت کنیم .

 

/ 47 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرامرز نصیری

منتقد عزیز اجازه بدهید منهم جمع بندی و پرده ی آخر خود را داشته باشم: اول _ تشکر و سپاس فراوان و صمیمانه بابت توجه و حساسیتی که نسبت به مطالب و موضوعات این وبلاگ دارید [گل] دوم _ به شخصه برایم عدم تطبیق عکس با توصیف استقبال خوب وجود ندارد ( شاید به این دلیل که در جلسه حضور داشته ام ) اما اگر خواننده ی خوب و دقیقی مانند شما آن را کافی نمی داند و در آن تضاد می بیند به عنوان یک وبلاگ نویس باید به او حق بدهم و به نظرش احترام بگذارم . شکی در این نیست ! مطمئن باشید ! تمام تلاش خود را انجام خواهم داد تا در آینده از عکس های بهتر و گویاتری استفاده کنم. سوم _ دقیقا همانند شما برای مدیران جدید آرزوی توفیق و پیشرفت دارم ! هر جا لازم باشد حمایت و هر جا لازم باشد انتقاد می کنم " تحلیل مشخص از شرایط مشخص " رویه و رویکرد بنیادین این وبلاگ است و در این راه اعتنایی به انگ ها ، تهمت ها و توهین های هیچ کس نخواهم داشت. هم چنان که تعبیر ، پیش داوری ، رای و قضاوتی ابدی و همیشه گی برای هیچ انسانی نخواهم داشت . امیدوارم بتوانم در مسیر " وجدان ، عدالت و انصاف " بنویسم . امیدوارم . شاد و پیروز و سربلند باشید

منتقد

بله ! حالا درست شد! در واقع فقط استقبال شده بود! اما نه "استقبال خوب"! و باید هم "خوب" را حذف کنید! اصلاً سئوال این است که اگر احیاناً استقبال خوبی هم از حیث جمعیت حضار از نشستی بشود، آیا پس باید نتیجه گرفت آن نشست بسیار خوب و پرمحتوا بوده؟! مثلاً اگر سه گانه ی اخراجی ها با استقبال خوب تماشاگران مواجه می شود، آیا آن فیلم و فیلمساز از حیث اثری فاخر و کارگردانی توانمند نمره قبولی گرفته است؟! و یا از منظری دیگر؛ استقبال از نشست های انجمن - از این دست که گزارش برنامه ی یک صعود ارائه می شود - آیا به جهت حضور همنوردان گزارش دهنده است (و شرکت پیش کسوتان به جهت یادمان جلیل کتیبه ای)، یا صرفاً به دلیل حضور اعضاء جهت پرداختن به موضوعات و چالش های اداره و برنامه های هدفمند انجمن؟! ناسلامتی عنوانش نشست انجمن است ها! پرداختن به موضوعاتی که گویا هیئت مدیره جدید نیز مانند هیئت مدیره ی قبلی اقبال چندانی به طرح آنها ندارد و لذا در همین اولین گام ها نشانه ای از تغییر رویه مثبت در عملکرد تشکیلاتی این نهاد دیده نمی شود!

منتقد

{کلاغ ها: نشانی از ارائه ی ........گزارش هیئت مدیره نبود . ظاهرا در غیبت عباس ثابتیان در تمام تشکیلات انجمن کوه نوردان کسی وجود ندارد که ........... و خب ، رئیس که نباشد گزارش هیئت مدیره هم خود به خود منتفی است دیگر !! و اصلا چه اهمیتی دارد ؟ مگر کسی پیدا می شود که بخواهد بعدا از ما بپرسد : " آقایان و خانم های مدیر ، چرا برای آنچه اعلام می کنید ارزشی قائل نیستید ؟! " لااقل بابت تغییر در برنامه از شرکت کننده گان در جلسه عذرخواهی کنید که این یعنی : احترام به افکار عمومی ! }

فرامرز نصیری 1

اول : اشتباه می کنید ! به نظر نمی آید چیزی درست شده باشد !! تا الان تمام پایه ی بحث تان نامناسب بودن و عدم گویایی عکس بود ( که گفتیم به عنوان یک نظر شخصی قابل احترام است ) حالا چطور شد که برمبنای همین عکس یا عکس های به قول خودتان نامناسب ، کراپ شده و ... به صدور حکم نشسته اید ؟! که : درواقع فقط استقبال شده !! اما نه استقبال خوب !! باید خوب را هم حذف کنید !! سوال : مایلم بدانم اساس و مبنای این بایدهای شما از کجاست ؟ به عنوان یک شرکت کننده در جلسه انجمن که در بسیاری از جلسات معمول حداکثر 70 نفری حضور داشته ام استقبال از این جلسه نه فقط خوب بلکه خیلی خوب بوده است ! دوم : مگر کسی از صرف استقبال خوب نتیجه ی محتوای خوب هم گرفته ؟! لطفا یک بار دیگر گزارش را بخوانید : به نظرم گزارش مریم ساعی خوب و جذاب بود . فیلم نظام دوست بسیار ارزشمند و تاثیر گذار بود . تجلیل از پیش کسوتان گرم و پرشور بود . محتوای خوب جلسه ی انجمن از اینها می آید نه از صرف استقبال خوب . نکته ای که در متن گزارش به صراحت اشاره بدان وجود دارد .

فرامرز نصیری 2

سوم : از " ... پرداختن به موضوعات و چالش های اداره و برنامه های هدفمند ... " نوشته اید و در فقدان آن نتیجه گرفته اید : " هیئت مدیره جدید نیز مانند هیئت مدیره ی قبلی اقبال چندانی به طرح آنها ندارد و لذا در همین اولین گام ها نشانه ای از تغییر رویه مثبت در عملکرد تشکیلاتی این نهاد دیده نمی شود! " بله . اما آیا قبول دارید که این عارضه کلیت ساختار تشکیلاتی کوه نوردی ایران را چه دولتی چه باشگاهی و چه مستقل در بر می گیرد ؟ مثال بزنم : کسی به یاد نمی آورد که فدراسیون کوه نوردی هیچ گاه در جهت چنین چیزی که شما گفته اید حرکت کرده باشد و لذا به همین راحتی شما می توان در باره آن همین حکم شما را جاری کرد : کوچک ترین رویه ی مثبتی در عملکرد تشکیلاتی این نهاد دیده نمی شود !! یا باشگاه ها ... اما نه . اگر بخواهیم منصف باشیم : چند سال پیش گروه آرش چنین جلسه ای را در نقد حادثه گرده آلمان ها برگزار نمود . اتفاقی بی نظیر در کل تاریخ کوه نوردی ایران !!

منتقد

- بنا نداریم تشکیلاتی را با تشکیلاتی مقایسه کنیم! - ما الان منتقدی مستقل هستیم! منتقد را به میل خود و به نفع خود با رویکرد فرافکنی به جایی منتسب نکنید! - اما عجالتاً جهت تنویر ذهن تاریک شما، جلسه ی پرسش و پاسخ و تحلیل حادثه گاشربروم را به عنوان نمونه متذکر می شوم!گویا تشریف نداشتید! استقبال خوبی شد، بسیار خوب و البته واقعی!! - برای آخرین بار عرض می کنم: لطفاً از نردبان حاشیه بی جهت بالا و پائین نروید و خود را بیش از این به در و دیوار این منزل و آن منزل نزنید، نقد ما به همین پست و فقط و فقط انجمن است! اگر لازم شد، هر جا خواستیم از دیگران هم انتقاد می کنیم! شما قرار نیست برای ما خط مشی نقد ونقادی تعیین کنید! پی نوشت: -به تغییر رویه و راهبرد جدید شما با روش های بدیع تأکید می کنیم. - در این پست؛ عدم تطبیق عکس با توصیف همچنان به قوت خود باقی است! -برای انجمن جدید آرزوی توفیق و پیشرفت داریم! اگر لازم باشد انتقاد می کنیم، اگر لازم باشد حمایت و نیازی به دعوت و نسخه پیچی شما نداریم!

فرامرز نصیری 1

اول : لطفا خونسردی خود را حفظ کنید . ناسلامتی نام مستعار منتقد را برای خود انتخاب کرده اید . باید بیشتر از اینها از خود بردباری و شکیبائی نشان دهید . مواظب باشید از خودتان ضعف نشان ندهید . این از توصیه های خودتان به یک منتقداست . برای شما که قطعا و قطعا منتقدی مستقل !! هستید و صد البته بر منکرش هم لعنت !! خیلی زشت است که با طرح انتقاد از فدراسیون اینطور آشفته شود و اختیار زبان و ادب خود را از دست بدهد و باز هم چنان فله ای مخاطب خود را متهم به ذهن تاریک کند . از شما بعید بود !! دوم : حالا کجا با این عجله ؟! گفت و گوی جذابی است . این قدر در هر کامنت ننویسید کلام آخر ، پرده آخر و ... قرار نیست که منتقد عزیز ما حرفی بپراند و بعد هم مرتب بخواهد فرار را بر قرار ترجیح دهد !!

فرامرز نصیری 2

سوم : هر دو جمع بندی خود را از بحث گذشته ارائه دادیم اما ظاهرا برای شما " آخر " نبود و باز هم حرفی برای گفتن داشتید . بسیار خوب . نکاتی را مطرح کردید و منهم پرسش هایی را از شما . چرا جوابی ندادید ؟ تکرار می کنم : تا الان تمام پایه ی بحث تان نامناسب بودن و عدم گویایی عکس بود ( که گفتیم به عنوان یک نظر شخصی قابل احترام است ) حالا چطور شد که برمبنای همین عکس یا عکس های به قول خودتان نامناسب ، کراپ شده و ... به صدور حکم نشسته اید ؟! که : درواقع فقط استقبال شده !! اما نه استقبال خوب !! باید خوب را هم حذف کنید !! سوال : مایلم بدانم اساس و مبنای این بایدهای شما از کجاست ؟ و از " ... پرداختن به موضوعات و چالش های اداره و برنامه های هدفمند ... " نوشته اید و در فقدان آن نتیجه گرفته اید : " هیئت مدیره جدید نیز مانند هیئت مدیره ی قبلی اقبال چندانی به طرح آنها ندارد و لذا در همین اولین گام ها نشانه ای از تغییر رویه مثبت در عملکرد تشکیلاتی این نهاد دیده نمی شود! " بله . اما آیا قبول دارید که این عارضه کلیت ساختار تشکیلاتی کوه نوردی ایران را چه دولتی چه باشگاهی و چه مستقل در بر می گیرد

فرامرز نصیری 3

چهارم : نوشته ای بنا نداریم تشکیلاتی را با تشکیلات دیگر مقایسه کنیم ... از شما می پرسم : بفرمایید چه اشکالی دارد؟ اگر با مقایسه بهتر می توانیم مقصود خود را بیان کنیم استفاده از آن چه اشکالی دارد ... و به شیوه ی خودتان : نکند از این که یک سوی این مقایسه فدراسیون است گله مند هستید ؟! ... و ضمنا : اگر به مقایسه اعتقاد ندارید خب به سمت آن نروید اما حق ندارید برای مخاطب خود در گفت و گو نیز تکلیف تعیین کنید !! پنجم : قرار شد فله ای حرف نزنید !! از جلسه پرسش و پاسخ فدراسیون برای گاشربروم نوشته ای . بله من در آن حضور نداشتم . حالا این وظیفه ی شماست که آدرس بدهید . لینک ارائه کنید . کی و کجا ... عکسی ، تصویری چیزی برای اثبات حرف تان مبنی بر استقبال خوب ، خیلی خوب و واقعی ! ... حداقل ما برای گزارش خود و در اثبات ادعای خود عکسی هر چند بقول شما نامناسب قرار دادیم اما شما چطور ؟ برای یک منتقد اینطور فله ای صحبت کردن امری چندان شایسته نیست !! ششم : مخاطب خود را متهم به ذهن تاریک کرده ای ، اگر از نظر روانی کاربرد چنین کلماتی و حتی بدتر می تواند به تو آرامش دهد و ارضایت کند حرفی ندارم ادامه بده !!

محمد

به سبک نوشتن منتقد میخورد که جناب حسین رضایی باشد به ناراحت شدن و عصابنیتش هم از اینکه در پست کلاغها از انجمن تعریف شده هم میخورد جناب حسین رضایی باشد میشه حدس زد که نه فقط جناب رضایی بلکه همه فدراسیونیها از اینکه بخواهین از انجمن تعریف کنین عصبانی بشن اما آقای نصیری سوال من چیز دیگه شما این ip کامنگزاران رو چطوری متوجه میشین؟