زارعی: کوه‌نوردی در بعد غیرقهرمانی ورزش کم خطری است

رییس فدراسیون کوه‌نوردی می‌گوید حوادث رخ داده در اورست نباید سبب شود که از جنبه‌های مثبت رشته کوه‌نوردی غافل شویم.

رضا زارعی در گفت‌گو با ایسنا، به حادثه سقوط بهمن در ارتفاعات اورست پس از زلزله نپال اشاره کرد، گفت: کمپ اصلی اورست در محلی واقع شده که از نظر موقعیت بهترین شرایط را دارد و طی 60 سال اخیر وقوع چنین بهمنی و تخریب کمپ اصلی بی‌سابقه بوده است.

او ادامه داد: شدت زلزه سبب شد تا بهمن وسیعی ایجاد شود و در نهایت کمپ اصلی که محل ایمنی برای کوه‌نوردان به شمار می‌رود نیز دچار حادثه جدی شود. بهمن‌ها معمولا از ضلع جنوبی به سوی ‌کمپ اصلی روانه می‌شوند ولی این بار بهمن از ضلع غربی به سوی کمپ اصلی آمده است.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی با بیان اینکه چادرهایی که در کمپ اصلی دایر شده بودند دچار آسیب جدی شدند، گفت: چادرهای کوه‌نوردان از جنسی نازک ساخته شده و همین امر سبب شده تا این چادرها بسیار آسیب پذیر باشد. البته دلیل این نازکی، سبک‌تر بودن چادر است.

زارعی خاطر نشان کرد: حدود 700 نفر شامل 400 شرپا در کمپ اصلی حضور داشتند که این بهمن سبب شد تا حداقل 17 کوه‌نورد جان خود را از دست بدهند.

او با بیان اینکه حوادث جزئی از ورزش کوه‌نوردی به شمار می‌رود، گفت: کوه‌نوردی در بعد ورزش یک ورزش کم‌خطر محسوب می‌شود ولی در بعد قهرمانی و ماجراجویی یک رشته پرخطر است. کوه‌نوردان در تقابل با طبیعت دچار حوادث بسیاری می‌شوند و این حوادث را نمی‌توان تماما به رشته کوه‌نوردی ربط داد.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی افزود: در این میان نباید از وجه‌های مثبت رشته کوه‌نوردی غافل شد. کوه‌نوردی یکی از جذاب‌ترین ورزش‌های دنیا محسوب می‌شود که در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد. حوادث همیشه بخشی از ورزش حرفه‌ای به شمار می‌آید و این حوادث همیشه شامل حال عموم مردم نمی‌شود.

 

 

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
شاهين

فدراسيوني كه به هر گروه دلش بخواد مجوز شوراي برون مرزي رو ميده واز هركسي هم كه خوشش نمياد مجوز كه نميده هيچ تازه صعودشون رو هم زير سوال ميبره...اسمش رو نميشه فدراسيون گذاشت...اون فقط يه اسم داره و اون هم بنگاه دلالي و پارتي بازي و رانت بازيه.....حالا اون گروهي كه بدون مجوز صعود ميكنن بايد نگران خشم طبيعت هم باشن تا لااقل بتونن صعود موفقيت آميزي داشته باشن...