یکی از عمیق‌ترین غارهای کشور با اجرای طرح گردشگری نابود می‌شود

« قلایچی ، یکی از عمیق‌ترین غارهای کشور، در صورت اجرای طرح سرمایه‌گذاری گردشگری نابود می‌شود » . این مطلب دیدگاه جواد نظام‌دوست رییس انجمن غارنوردی و غارشناسی ایران پس از بازدیدی است که به‌تازگی همراه هیأتی از غارنوردان حرفه‌یی کشور از غار قلایچی داشت و به تهیه‌ی نقشه از آن پرداخت . غار قلایچی در نزدیکی تپه‌ی باستانی قلایچی، محل زندگی یکی از تمدن‌های مانایی بوده است و در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر بوکان در استان آذربایجان غربی قرار دارد . قلایچی ، غاری فنی است که پیمایش آن مستلزم داشتن تجهیزات و توانایی تخصصی غارنوردی است . دهانه‌ی این غار حدود هشت متر قطر دارد و با چاهی عمیق به ارتقاع 110 متر آغاز می‌شود . به همین دلیل ، داخل شدن به این غار برای همه‌ی مردم بدون داشتن تجهیزات امکان‌پذیر نیست ؛ اما یک سرمایه‌گذار با علم به زیبایی‌های خاص این غار تصمیم گرفته است که راه را برای مردم باز کند . اقدامی که از دیدگاه غارشناسان و اکوتوریست‌ها فقط به تخریب این غار منجر می‌شود . جواد نظام‌دوست پس از بازبینی که به‌تازگی از این غار داشت ، درباره‌ی وضعیت آن به خبرنگار ایسنا گفت: شرایط این غار به‌گونه‌ای است که افراد عادی نمی‌توانند به‌راحتی به آن وارد شوند . بنابراین در تمام این سال‌ها ، از تعرض سالم مانده بود تا این‌که باخبر شدیم ، از سال پیش، یک سرمایه‌گذار شخصی قصد دارد، این غار را گردشگری کند . او توضیح داد : این سرمایه‌گذار از اوایل سال 1389 به‌دنبال گرفتن مجوز از اداره‌ی منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان بوکان برای ایجاد راهی ساده به داخل غار بوده است . خوشبختانه مسؤولان مربوط همکاری‌های لازم را در این‌باره انجام دادند و مجوز را صادر نکردند؛ ولی این سرمایه‌گذار به اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی مراجعه کرد و چراغ سبزهایی گرفت و مشغول کار شد. این غارنورد بیان کرد: این سرمایه‌گذار با حمایت‌هایی که می‌شود، در نهایت وارد عمل شد و قصد داشت، تونلی را به داخل غار حفر کند و به کف چاه برسد تا مسیری برای مردم عادی باز شود؛ اما این کار هنوز عملی نشده است، چون اداره‌ی محیط زیست شهرستان بوکان مانع آن شد. برای همین، این سرمایه‌گذار درخواست خود را به کارگروه غارشناسی کشور فرستاد و قرار است، در جلسه‌ای به این موضوع رسیدگی شود .

ایمان هادی دبیر کارگروه غارشناسی کشور  نیز درباره‌ی این غار به خبرنگار ایسنا گفت: غار قلایچی یک متقاضی سرمایه‌گذاری داشت که می‌خواست با حفر تونل به داخل غار، آن را از حالت چاه خارج کند تا دسترسی به آن برای عموم مردم آسان شود. او تأکید کرد : قلایچی منحصربه‌فردترین چاه طبیعی کشور است و براساس اصول و ضوابط، این کارگروه محال است اجازه دهد ، برای گردشگری شدن آن سیمای ظاهری غار تغییر کند . هادی در ادامه به اصولی که این اجازه را به کارگروه غارشناسی می‌دهد ، اشاره کرد و گفت : هیأت وزیران آیین‌نامه‌ای را با عنوان «بهره‌برداری، مدیرت و حفاظت از غارهای کشور» در 29 فروردین‌ماه سال گذشته صادر کرد که مشخص می‌کند ، چگونه باید روی غارهای کشور کار شود . وی با اشاره به این‌که این آیین‌نامه ، تبصره و فصل‌های مختلفی دارد که وظایف کارگروه را تعیین می‌کند ، اظهار کرد : یکی از مفاد این آیین‌نامه به‌صراحت اعلام می‌کند که تغییر ظاهری غار به هر دلیل ممنوع است ، مگر این‌که به تصویب این کارگروه برسد . دبیر کارگروه غارشناسی کشور ادامه داد : در بعضی موارد انگشت‌شمار وقتی می‌بینیم، با ورود به غار فضای بهتری برای شناسایی ایجاد می‌شود ، این اجازه را می‌دهیم که دهنه‌ی غار تحت نظارت کامل و ضوابط سخت ، برای فعالیت‌های تحقیقاتی و علمی باز شود . او در ادامه به شرایط غار قلایچی اشاره کرد و گفت : گزارشی را از این غار آماده کرده‌ایم که قرار است در جلسه‌ی کارگروه مطرح شود تا اعضای آن که شامل نمایندگان سازمان‌های حفاظت از محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگری، جنگل‌ها و مراتع، جغرافیای نیروهای مسلح، تربیت بدنی، نقشه‌برداری و وزارتخانه‌های نیرو ، کشور و علوم و انجمنی غیردولتی از فدراسیون کوه‌نوردی و انجمن غارنوردی و غارشناسی کشور هستند ، درباره‌ی این موضوع نظر دهند . هادی با تأکید بر این‌که کارگروه جلوی طبیعت‌گردی را که به تخریب منجر شود ،  می‌گیرد ، ادامه داد : براساس ضوابط موجود نباید ظاهر غار قلایچی تغییر کند ؛  ولی اگر آرای اعضای کارگروه این اجازه را داد ، این تغییر به هیچ‌وجه از طریق حفر تونل به داخل غار نخواهد بود ...

خبرگزاری ایسنا

.

/ 8 نظر / 3 بازدید
فرشید

برادر نصیری دامت توفیقاته و تقبل الله الصیامه و العباده! می دانیم این روزها روزه شمارا از پا انداخته است عینهو ما!تازه ما که بی سحری هم می گیریم ! هر چند درست است که روزه نمی گیریم نماز هم نمی خوانیم سحرها هم بیدار نمی شویم اما دیگر اینقدر بی ایمان نشدیم که افطار ی هم نخوریم!! اطاله ی کلام شد ببخشید هیچکدام از این چیزهایی هم که گفتیم ربطی به هیچکدام هم نداشت فقط دلمان براتان تنگ شده بود اخوی جان مدتی است گرفتاریم افسار وبلاگ را هم دادیم دست لیلی خانم .طنز کوه هم که دارد خاک می خورد و غیره تا آخر این هفته ببینیم چه می شود آمدیم فقط سلام کنیم و آرزو سلامتی. آقا یک جوک هم براتان تعریف کنیم یه روز یه توله سگه برا باباشان تولدمی گیرند بعد می بینند برای باباشان فکس اومده!!! وو... کلا جوک هم بلدنیستیم تعریف کنیم تازه این جوک هم جایش اینجا نیست باید در مکانش گفته شود اینست که ما از صاحاب آن وبلاگ عذر خواهی می کنیم اصلا ما برویم بمیریم بهتر است آقا غرض عرض سلامی بود و لاغیر راستی تا یادمان نرفته امیدواریم شمارا در انجمن ببینیم و از ترسمان هم به شرم الشیخ پناه نبریم می گویند ثابتیان درش را قفل زده لاکردار!

عباس ایلاقی

داش فرشید قربون اون شکل ماهت برم بیا یه ماچ بده و اینقدر از ما دلخور نباش

برج سینا !

سلام فرامرز. اینکه شما و فرشید قرار است دیداری تازه کنید در انجمن کمی ما را قلقلک میدهد که بلند شویم و بیاییم چند عکسی از این تجدید عهد برادری شما بگیریم. بعدا لازم می شود بی شک!!

عزیزالهی

سلام بر فرامرز و فرشید و عباس و احسان آقا اگر انجمن می روید مرا هم بعنوان شرپا ببرید ! خدا را چه دیدید شاید کار به مبادله کوهنورد کشید و خداوند اجر روزه های ما را سفری ناقابل به لاس وگاس قرار داد !

برج سینا !

سلام بر جناب عزیزالهی عزیز. اگر شما هم بیایید قول میدهیم با خودمان این آموزگار رو هم بیاریم تا شما هم تجدید عهدی با این یار دیرینه !! داشته باشید... کلا ما علاقه شدید یافته ایم به این تجدید عهد ها

عزیزالهی

درود احسان[گل][گل]

عباس ایلاقی

آقا فرامرز خجالتمون ندید اینجوری هم نیست ما هم هزار تا عیب و ایراد داریم بخدا [خجالت]

عباس ایلاقی

سلام یادم رفت ببخشید [لبخند][گل][گل]