احداث کمپ کوه نوردی در گنبد نمکی دشتی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

فرماندار دشتی گفت: با توجه به فعالیت‌های هیئت کوه نوردی و بازدید گردشگران سراسر کشور از گنبد نمکی دشتی ، سال آینده برای رفاه حال کوه نوردان، کمپ کوه نوردی و خوابگاه نیز برای ورزشکاران احداث می‌کنیم . رضا جمشیدی اظهار داشت : از آن جا که زیر ساخت‌ها از قبیل جاده‌های دسترسی و امکانات رفاهی، بهداشتی و خوابگاه آماده نیست هنوز در جذب گردشگر موفقیت چندانی حاصل نشده است .  وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری شهرستان افزود : دشتی با برخورداری از جاذبه‌های تاریخی، باستانی و گردشگری مهمی چون گنبد نمکی دشتی ، کلات مند ، قلعه محمد‌خان ، مجتمع سیاحتی امامزاده پیرهاشم ، شیرینه ، بنگاه ، سواحل لاور و گلستان و کبگان ، کوه زیبای بیرم ، منطقه جنگلی چاه چاهو و دیگر مناطق تاریخی و تفریحی می‌تواند مهم‌ترین مرکز و محور جذب گردشگر در استان بوشهر باشد...

.

 خبرگزاری فارس

___________________________

 

 رازهای سرزمین من : گنبد نمکی دشتی 

« در ناحیه جنوب ایران و در حوالی زاگرس جنوبی ناحیه ای منحصر به فرد از نظر چین خوردگی و ظهور گنبدهای نمکی مشاهده می شود. در این ناحیه ده ها چین خوردگی کوچک و بزرگ ، تاقدیس و گنبد نمکی وجود دارند که بر روی تصاویر ماهواره ای آرایش جالبی را نشان می دهند. یکی از زیباترین و تیپیک‎ترین گنبدهای نمکی این ناحیه گنبد نمکی دشتی است که در نزدیکی خورموج قرار دارد. در اطراف و دامنه‎های این گنبد مناظر بدیعی از فرسایش و انحلال نمک و همچنین رسوبگذاری و تبلور مجدد قابل مشاهده است » گنبد نمکی دشتی یکی از پدیده های شگفت انگیز زمین شناسی است که چشم اندازها و مناظر طبیعی بسیار زیبائی را در خود جای داده است . گنبد نمکی دشتی در نزدیکی روستای گنخک ( دشتی ) و در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرق بندربوشهر و در فاصله 60 کیلومتری شهر خورموج و 15 کیلومتری شهر کاکی قرار دارد. عکس هائی از این جغرافیای بی نظیر را ببینید :

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 منابع : خبرگزاری ایسنا و اینترنت

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
جیرجیرک2

سلام مثل همیشه پرکار و البته مطالبی زیبا. در مورد کوهنورد شدن من یه ایراد بزرگ دارم (ترس از ارتفاع ) با این حال شاید شروع کنم در ضمن من اصلا آدم سخت گیری نیستم . اما تو هر کاری باید احتیاط داشت این همون شاید معنی نصیحت بقول شما مادربزرگی بود البته مطمئنا شما اصولی تر و حرفه ای تر هستید.

کلاغ ها

ترس از ارتفاع چیز مهمی نیس . این ترس ریشه ی تاریخی داره و تا حدود زیادی طبیعی است . بنابراین میشه امید داشت که به مرور بتونیم بهش غلبه کنیم ( از نوع نصیحت های برادرانه بود ها !!‌‌ )

حسین د هقانی

مسولیین فقط حرف می زنند. لزوم توجه به این جاذبه بیش از این ها است.