سقوط بهمن، رویای فتح مون بلان را به کابوس تبدیل کرد

 

دامنه‌های زیبای آلپ در فرانسه، قربانگاه حداقل نه کوه‌نورد شد. صبح پنج‌شنبه 28 کوه‌نورد در گروه‌های مختلف در ارتفاع چهار هزار متری قله‌های رشته کوه مون‌بلان بودند که بهمن در کوه مون‌مودی سقوط کرد. مون‌مودی در زبان فرانسه به معنی «کوه نفرین شده» است.

محل سقوط بهمن، مسیر مورد علاقه گردشگران تابستانی برای صعود به قله مون بلان، بلندترین قله اروپا، است. یکی از راهنمایان کوه‌نوردان در شامونی می‌گوید: «من با این مسیر آشنا هستم. این دومین مسیر مورد علاقه کوه‌نوردان در مون بلان است و خطرات خاص خودش را هم دارد. مثل همه مسیرهای دیگر»

راهنمای دیگری می گوید: «پیشاپیش کوه‌نوردان راهنماهای باتجربه‌ای حضور داشتند. حادثه واقعا تلخی بود. من فقط می‌توانم بگویم که این افراد در زمان  بد، دچار مکان بدی شده بودند. من یکی از راهنمایان کوه‌نوردان را دیدم که فرانسوی بود و کتفش در رفته بود. باد شدید هم او را به این طرف و آن طرف می‌برد.»

این بهمن در نزدیکی پیست اسکی شامونی سقوط کرد و جان سه بریتانیایی، سه آلمانی، دو اسپانیایی و یک سوئیسی را گرفت. مقام های فرانسوی این حادثه را مرگ بارترین حادثه سقوط بهمن در سال های اخیر توصیف کرده اند.

سقوط بهمن در کوه‌های آلپ در تابستان اتفاق عجیبی است. اما به عقیده کارشناسان در مسیرهایی که توده‌های برف و یخ وجود دارد حتی حرکت کوه‌نوردان می‌تواند باعث حرکت توده برف و آغازگر سقوط بهمن شود.

خبرنگار یورونیوز از کوه‌پایه‌های آلپ می‌گوید: "سوالی که باقی مانده این است که چطور این اتفاق رخ داد؟ مسیر عادی به طرف مون‌بلان در ارتفاع  3600 متری چندان دشوار نیست. سطح دشواری آن متوسط است و صدها گردشگر آن را پشت سر می‌گذارند. چرا که به مهارت ویژه‌ای نیاز ندارد. صعود اصلی معمولا روز بعد در مون‌مودی آغاز می شود. یعنی هزار متر بالاتر و همان جایی که این  اتفاق تلخ افتاد و جان چندین نفر را گرفت . "

 

یورو نیوز

 

.

/ 0 نظر / 9 بازدید