نگاهی به توضیحات مهدی جباریان و ادعای صعود سرعتی خط الراس دوبرار

_ بعد از انتشار متن انتقادی _ افشاگرانه‌ی کلاغ‌ها در باره ادعای صعود خط الراس دوبرار در 17 ساعت، مهدی جباریان توضیحاتی را در کانال تلگرامی خود ارائه نمود :

 

_ به نظرتان عجیب و در عین حال جالب نیست که مهدی جباریان توضیح نمی دهد که ... این دیگر چه جور صعود خط الراسی است که اولین قله‌ی خط الراس (بزم چال) را صعود نکرده و به اصطلاح پیچانده اند؟! ... و خب، البته این خصوصیت فاکتور گرفتن و به اصطلاح پیچاندن فقط شامل حال بزم چال نبوده و در ادامه اشاره خواهیم کرد که چگونه  اغلب قله‌های خط الراس توسط این دوستان فاکتور گرفته شده است!!


_ ادامه‌ی توضیحات و مثلا پاسخ مهدی جباریان به انتقادات مطرح شده، کار را به جاهای باریک‌تری می‌کشاند!! ... ایشان برای توجیه عملکرد خود در ناتمام گذاشتن خط الراس و حذف یک سوم پایانی آن ، از سوی جامعه‌ی کوه نوردی ادعا می نماید که قله‌ی اسب گیرون، قله‌ی پایانی خط الراس است!! ... عجبا...

  

در شرایطی که هنوز حدود 20 کیلومتر از خط الراس با قله‌هایی مانند شاه تپه، قیاق لکه، چهل چشمه و کلاهون و ... با ارتفاعاتی از 3900 تا 3600 باقی مانده است ، ایشان برای توجیه عملکرد خود و از سوی جامعه ی کوه نوردی نامعلوم(!) فتوا می دهند که خط الراس در اسب گیرون تمام می شود!!


_ واقعا خوشحال می شویم یک نفر به ما توضیح دهد که چرا در جامعه ی ایرانی ... قبول اشتباه و عذرخواهی از افکار عمومی تا این اندازه سخت و دشوار است؟!  


_ مواجهه ی نه چندان صادقانه ی مهدی جباریان با انتقادات مطرح شده موجب گردید نگاه دقیق تری به مسیر و نقشه برنامه ی او در سایت movescount داشته باشیم و ... متاسفانه متوجه شدیم که اغلب قلل این خط الراس صعود نشده و پیمایش صورت گرفته در وجه غالب خود، تراورسی از دامنه ها و زیر قلل بوده است!! ... عکس زیر را ببینید:

این دیگر چه جور صعود خط الراسی است که اغلب قله های مسیر صعود نمی شود و با تراورس از پایین دست، آنها را پشت سر می گذاریم؟!

 

_ صعود های خط الراسی ... مانند هر شاخه ی دیگری از ورزش کوه نوردی ، دارای اصول و بنیان های خاص خود است. در صعودهای خط الراسی ، تراورس از پایین دست قله ها و به اصطلاح پیچاندن آنها ، گونه ای رندی و تقلب به شمار می آید.


_ واقعا خوشحال می‌شویم یک نفر به دوستان و کوه نوردان گروه همت شمیران توضیح دهد که ... وقتی اولین قله ی خط الراسی را صعود نمی کنید، وقتی اغلب قلل آن خط الراس را از پایین دست تراورس می کنید ، وقتی 20 کیلومتر را می پیچانید ... لطفا و لطفا ادعای صعود را مطرح نکنید!!  

 

 

/ 2 نظر / 500 بازدید
...

تا کامنت قبلی که برای پست قبلی گذاشتم .میشد که تصور کنیم یک اشتباه صورت گرفته وسلام! ولی حالا ایشون میگوید که از نظر کوهنوردان قله اسب گیرون آخرین قله خط الراس شناخته میشود !!! پس تیغه های کل کشون جزو کدوم خط الرس حساب میشه؟ اصلا مگه ابتدا و انتهای خط الراس ها موضوع توافقی هست که هرکسی نظری داشته باشه؟

کاوه

سلام فرامرز جان دمت گرم. از اون نقدهای درجه یک بود که خوندم. ببینیم این جناب جباریان چه توضیحی می دهند.