پیرامون نکاتی در گزارش رسمی تیم ترانگو

 

در جلسه‌ی رسمی گزارش‌خوانی برنامه‌ی صعود ترانگو  که روز چهارشنبه 27 دی ماه در تهران برگزار شد نکات قابل توجهی وجود داشت که متاسفانه تا به امروز اشاره‌ای به آن ها در هیچ کجا دیده نمی‌شود . 

 

فقدان احترام به مخاطب: با وجود اعلام رسمی زمان 50 دقیقه‌ای برای گزارش اصلی ، ارائه‌ی آن به دلیل بی‌توجهی سخنرانان ، بیش از یک‌ونیم ساعت به طول انجامید. احترام به مخاطب ایجاب می‌کرد گزارش دهنده گان با احساس مسئولیت بیشتری عمل کنند که متاسفانه این گو‌نه نبود. و ضمنا ... هر چقدر که لحن و شیوه‌ی بیان حسن گرامی ، کریمی و مهدی فرهادی گرم و صمیمانه بود به همان اندازه حمید شفقی بسیار خسته‌کننده و کسالت بار بخش‌‌های مربوط به خود را ارائه داد . امیدواریم  در آینده شاهد دقت و توجه جدی‌تر اعضای این تیم در ارائه‌ی گزارش و مسائلی مانند تنوع ، جذابیت و احترام به مخاطب باشیم!

 

فقدان ارائه‌ی اطلاعات کامل: متاسفانه در جلسه‌ی رسمی گزارش دوستان عزیز ما  کوچکترین اشاره‌ای به کیفیت و چگونه‌گی صعودهای فعلی به ترانگو نشد!!  آیا گفتن اینکه در حال حاضر آنان در مثال صعودهای 10 روزه  و یا  15 ساعته دارند و ما 20 روزه رفتیم  می‌توانست خدشه‌ای به اعتبار و ارزش‌های فعالیت تیم ایرانی به شمار آید؟ به شخصه چنین فکر نمی‌کنم . واقعیت‌های امروز کوه‌نوردی ما و فاصله‌ای که با دیگران داریم بر کسی پوشیده نیست و تلاشی برای کتمان آن در هیچ کجا وجود ندارد . ارائه‌ی اطلاعات کامل وظیفه ی اعضای تیم ترانگو بود و ... بخشی اجتناب ناپذیر از تفکر احترام به مخاطب!

 

 "  ... سه کوه نورد اسلوونیایی برای هوا خوری و استفاده از تعطیلات تابستانی تصمیم می گیرند که به پاکستان - برج های ترانگو سفر کنند . در پای برج ترانگوی بزرگ ( ونه برج بی نام ) دو تن از آنان از جمله کوه نورد معرف به نام  Dodo  پس از چند روز اقامت در بیس کمپ اسیر اغواگری های دیواره 2000 متری و با شکوه برج بزرگ ترانگو می شوند . آنها  تصمیم می گیرند که راحتی بیس کمپ را با هیجان دیواره تعویض کنند...  و البته آنها چند روز بعد  قله ترانگوی بزرگ را از مسیری دیگر؛ مسیر یال شمالی ؛ ظرف 15 ساعت صعود می کنند . 15 ساعت از بیس کمپ تا بیس کمپ ! ... "

 

" ... دو کوه‌نورد اتریشی به اسامی دیوید لاما و  پیتر اورتنر ، و یک عکاس آمریکایی به نام کوری ریچ ، برج بی‌نام ترانگو را از مسیر معروف شعله جاودانی روز۳۰ جولای (۹ مرداد ) ظرف ۱۰ ساعت صعود کردند ، ساعت ۴ بعد از ظهر به قله رسیدند ، و همان روز فرود آمدند  ... "

از خبرهای کوه‌نوردی روز جهان در وبلاگ بیواک

 

 

 

/ 8 نظر / 5 بازدید
امیر محمد

با سلام و خسته نباشید به تمامی اعضای تیم ترانگو و تمامی کسانی که این برنامه را در پشت مانیتور و در جای گرم و نرم خود نقد می کنند!! بخش اول نقد شکما نظر شخصی شما بود و برای آن کاملا احترام قائلم و اما در مورد قسمت دوم نقد شما که می گوید فقدان ارائه اطلاعات کامل!!در گزارش برنامه ای که اعضای تیم ترانگو در شماره ی قبلی فصلنامه کوه چاپ نمودند به صعود های شاخص اخیر در ترانگو اشاره شده و اما نکته ی جالبی که این وسط هست!! به نظر شما این حرف تا چه حد می تونه درست باشه که تیمی برای تعطیلات تابستانی به جایی بره و لوازم کامل دیواره نوردی رو به همراه خودش ببره برای هواخوری در بیس کمپ!!چرا شما فکر می کنید خوانندگان وبلاگتون افرادی هستند با گوش های بلند و مخملی؟؟ در ضمن در مورد صعود 10 ساعته ی دیوید لاما شما نکته ی اصلی این صعود رو به عمد ذکر نمی کنید!!صعود این تیم از کمپ خورشید تا قله 10 ساعت طول کشیده نه کل صعود آن ها!تا جایی که در ذهنم باقی مونده صعود این تیم دو نفره 10 روز زمان برده و صعود تیم ایرانی 20 روز. به قول خودتان به مخاطبان احترام بگذارید و تمامی واقعیت رو ذکر کنید...بیان نیمی از واقیت فرق چندانی با دروغ گویی ن

ای خداااااااااااااا.....

ببین این نقدت دیگه آخرش بود آخه کاریش نمی شه کرد مملکت ما شده همین کسانی که اطلاعاتی در مورد یک موضوعی ندارند نظر می دن , نقد می کنند برادر من خیلی از 8000 های دنیا رکوردهای 15 ساعته یا حتی 11 ساعته دارند اما بعد از هم هوایی آخه چرا در مورد چیزی که نمی دونی یا تخصص نداری حرف می زنی و نظر می دی مگه مجبورت کردن؟؟؟ به خدا اگه حرف نزنی نمی گن ....یعنی همه بقول خودت نقدات اینقدر ناآگاهانه و اشتباه و ...هست؟؟؟

ای خداااااااااااااا.....

راستی منو که می شناسی اگه نظرمو ثبت نکنی 3 سوت برای همه وبلاگها بطور خصوصی ارسال می گردد....

حمیدامیری

آقای به ظاهر متمدن و منتقد جهت اطلاعت می گم امسال تو منطقه یه تیم فرانسویم حضور داشت یه زن وشوهر که چندین قهرمانی جهان تو کارنامشون بود و موفق به صعود حتی تا طاقچه ام نشدن در مورد صعود دیوید لاماهم که دوستان توضیح دادن در مورد اون تیمیم که 15 ساعته صعود کرده اطلاعی ندارم فقط اینو می گم ای کاش شما امکانات مارو با این افرادی که سنگشون رو به سینه می زنید مقایسه می کردید نمی دونم کی هستی و چقدر تجربه داری نقداتون کاملا مقرضانه و پر از کینس نمی دونم مشکلت با این تیم چیه فقط توصیه می کنم هزینه کن برو حداقل اون منطقه رو ببین بعد نظر بده برادر من مجبوری مگه حداقل اطلاعاتت رو به روز کن در کل امیدوارم موفق باشی کسایی که باید بدونن فهمیدن ما چکار کردیم شمام راحت باش نقد کن فقط به جا و با اطلاعات کامل

مهدی فرهادی

فرامرز جان 1- باید بگم که خیلی ناراحتم از اینکه برخی به اسم حمایت از تیم ترانگو به توهین نسبت به منتقدان بپردازند. 2- درخصوص ایرادات گزارش دهی نیز بسیاری از این موارد را به حساب کم تجربگی ما در این عرصه بگذار . 3- درخصوص اون صعود هواخوری 15 ساعته هم باید بگم که این صعود از مسیری کوهنوردی و بر روی برج بزرگ ترانگو بوده که به نظر من خیلی از کوهنوردای کشور خودمونم میتونن شاید در زمانی کمتر هم آن مسیر را صعود کنند و این صعود ربطی به برج بی نام ندارد. 4- خود من در مراسم گزارش خوانی در ابتدای سخنانم اشاره کردم صعود این دیواره در سطح دنیا زیاد انجام شده و تنها چیزی که این صعود را برای ما ایرانیها خاص و ویژه می کند این است که این اولین تجربه دیواره نوردی با این ابعاد توسط ایرانیهاست و مطمئن باش که ما به هیچ وجه قصد بزرگنمائی نداریم ولی انصافا" این فعالیت یک کار بزرگ تیمی بوده که بچه های این تیم برای این موفقیت از جان مایه گذاشته اند. سخنان تند حمید امیری را هم به دل نگیر و آنرا به حساب فشارهائی که برای این صعود به این جوان وارد آمده و به واقع یکی از نفرات زحمت کش تیم نیز بود بگذار -خود من نیز گاهی از برخ

مهران کریمی

خب جناب نصیری.اینجوری باید تو جلسه گزارش تعداد تلاشهای نا موفق برای صعود را هم اعلام کنند دیگه؟فقط که نباید برای تنویر افکار عمومی صعودهای بهتر از صعود خودشون رو بگن! بهر حال یک گروهی شهامت بخرج داده واز نظر فنی یک تجربه جدید وارد کوهنوردی ما کرده(البته کاری به پشت پرده این صعود و اخلاقیات اعضای تیم ندارم) در مورد تفاوت سطح کوهنوردی ما با ممالک پیشرو در این زمینه هم نا گفته واضحه که اگر بشه صنعت خودروسازی مون رو با ژاپن و آلمان مقایسه کرد حتما کوهنوردیمون رو هم میشه!!!

مهدی فرهادی

خود من نیز گاهی از برخی بی انصافی ها برآشفته ام و تاحدی به ما حق بده. پایدار باشی

گاف

با سلام بنده بین وبلاگهای کوه نویسی هر چند روز یک بار تقریبا اغلب مطالب شما رو میخونم و همچنین کامنتها و البته جوابیه کامنتهای شما را، یک انتقادی به شما داشتم ،شما به عنوان یک نویسنده باید خویشتنداری بیشتری در مقابل انتقادات سالم و یا ناسالم کامنت گذاران داشته باشید وگرنه فرقی بین شما و آنها نیست،مسخره کردن نوشتار دیگران هیچ زیبا نیست چه آنها یکبار کامنت میگذارند و شما همیشه مطلب می نویسید. این برای امثال بنده که خواننده مطالب شما هستیم دافعه ای ایجاد میکند که آقای نصیری را شایسته آن نیست. با احترام