روستایی که در آن سنگ می بارد

در پهنه منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و در امتداد روستاهای بخش کجور شهرستان نوشهر، درست در دامنه‌ برفی کی‌کوه، روستایی وجود دارد که از سال 83 تا کنون در آن سنگ می بارد.

روستای منجیر با بیش از 800 نفر جمعیت در فاصله 60 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر در پهنه منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و در امتداد روستاهای بخش کجور شهرستان نوشهر درست در دامنه برفی کی کوه قرار دارد و دارای شیب 60 درجه با جنس صخره ای با شرایط دلتایی و یو شکل است.

وقوع اولین زلزله در سال 83 و گسل شدن تخته های سنگی بالادست روستا باعث شد تا پس از آن فضای اضطراب در بین روستاییان حاکم شود چرا که با کمترین باران فصلی و برف اهالی این روستا باید در انتظار ریزش سنگ می ماندند. وقوع زلزله در 13 آذر 87 مسئولین وقت را بر آن داشت تا همراه با خبرنگاران و دوربین های عکاسی در این روستا حضور یابند.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده، در آذرماه سال 87 بر اثر ریزش تخته سنگ های بزرگ در مناطق بالادست، ریزش سنگ های 40 تنی از کوه در روستای منجیر حدود 10میلیارد ریال به اهالی این روستا خسارت وارد کرد و علاوه بر تلف شدن ۷۰ راس دام و تخریب صد در صدی ۳۰ واحد مسکونی، به شبکه های برق، آب و مخابرات و دکل صداوسیما نیز خسارت جدی وارد شد.

 

از رسانه ها

 

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید