عظیم قیچی ساز : اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات

وبلاگ کوه نوشت عکس هائی از صعود عظیم قیچی ساز به قله ی ٨١٢۵ متری نانگاپاربات را منتشر نموده است  . عکس هائی واضح و روشن که به خوبی می تواند بر صعود قطعی و بدون شبهه ی این کوه نورد خوب کشورمان به نانگاپاربات شهادت دهد . صعودی سالم و بدون هیچ گونه جنجال و هیاهوی تبلیغاتی  . صعودی که  از بزرگ نمائی های کاذب ، از دروغ ،  از لفاظی های پوشالی و از بازی با کلمات در آن خبری نبود . صعودی که می تواند مایه ی مباهات کوه نوردی ایران باشد.

 

نام عظیم قیچی ساز به عنوان اولین کوه نورد ایرانی فاتح نانگاپاربات در تاریخ کوه نوردی کشورمان به ثبت خواهد رسید .

یاشاسین عظیم !    یاشاسین آذربایجان !

.

.

------------

پی نوشت

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند نشان می دهد که این قله دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است  و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . اما تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ( کاظم فریدیان ، سهند عقدائی ، لیلا اسفندیاری و ... )  بعد از گذشت حدود دو سال هنوز نتوانسته است  فیلم و یا عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد و گویای صعود قطعی نانگاپاربات باشد ارائه دهد . در عکس های منتشر شده ،  آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا وجود دارد و در فیلم کوتاهی که از آخرین مرحله ی برنامه خود بیرون داده اند ، شیبی نیز در پشت سرشان دیده می شود ...

و در مقایسه ای ساده با عکس های دیگران و آنچه در سایت های معتبر کوه نوردی جهان وجود دارد _ هم به لحاظ چشم انداز دنیای اطراف و هم به لحاظ نشانه ی ثابت و همیشگی قله _ پذیرش اینکه نقطه ی پایان برنامه ی آنان ، همان قله ی اصلی نانگاپاربات می باشد براستی غیر ممکن است . در مورد عکس های منتشر شده ی دماوندی ها نکته ی جالبی وجود دارد : عکس ها چنان تیره و بی کیفیت و در کادرهای بسته ای است که نتواند روشنگر و گویای جزئیات و اطلاعات بیشتری از محیط باشد !! و در توجیه این مسئله و در گزارش خود گفتند که دوربین عکاسی همراه نداشته اند و عکس ها از روی فیلم پیاده شده است . ادعائی که چندی بعد و با انتشار عکس هائی از لیلا اسفندیاری و احسان پرتوی نیا مشخص گردید که واقعیت ندارد و انتشار آن عکس های تیره و بی کیفیت آگاهانه بوده است .

.

/ 13 نظر / 59 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جیرجیرک2

سلام استاد این عکس بالایی با عسک پائینی هیچ فرقی نداره مثل انسان با نیسان که فرقی نداره فقط عسک بالایی روی قله هست اما عسک پائینی یه کوشولو پائینتر از غوله هست [خنده] صعود در نهایت صود بید استاد نبید!!!

شاهین

کار عظیم واقعا عظیم بود خیلی چیزها رو روشن کرد صعود اون فخر همه کوهنوردان است اما راستش آقای نصیری جدی میگم دلم برای تیم کلوپ دماوند هم خیلی سوخت اون همه هزینه تبلیغات بدبختی برای مشهور شدن با کار عظیم دود شد رفت هوا از قدیم گفتن ماه پشت ابر نمیمونه خانواده سامان نعمتی به حق خودشون رسیدند خدا این جماعت رو رسوا کرد یاد سامان نعمتی گرامی

بابک

من که هر چی نگاه کردم دارم پشت عکس آقای قریدیان اون بالا اون نبشی رو میبینم. حالا نمیدونم ایراد از چشای منه یا چیز دیگه ای ! از طرفی عکسهای دیگه عظیم قیچی ساز رو هم دیدم اون عکسها دقیقا کنار هین سنگهاست با این تفاوت که اون موقع برف زیادی بوده.

کوهنورد

منم خیلی دوست دارم باور کنم کاظم قله را صعود کرده اما فقط برای یه سوال جواب ندارم علت اینکه هیچکدوم از اونا کنار نبشی عکس ندارن چیه؟ هوا که خوبه بادی هم که در کار نیس پس چرا هیچکدوم نرفتن روی قله؟ چرا عکسای کاظم اینا مثه عکسای هیچکدوم از کوهنوردای دنیا نیس که میرن نانگا رو صعود میکنند؟ همینه که آدم یه خورده شک میکنه اون زائده پشت سر کاظم کاملا میتونه کار فتوشاپ باشه ضمن اینکه بقیه چیزها مثه شکل سخره ها اصلا شبیه نیس حالا اینا اصلا مهم نیس شبیه هست یا نیست فقط همون سوال میمونه که اگر واقعا اونجا قله است چرا نرفتن بالا و عکساشونرو اونجا بگیرن؟

سوال

اقا یکی به ما توضیح بده که این فتح الله کیائیها کیه که همه ازش میترسن .؟

دوست

فرامرز تو که خوب گیر میدی به همه به این اقایان هیئت کوهنوردی هم یه اشاره ای بکن که این تیمی که برای قله نون فرستادن چرا همه هزینه ها رو از خودشون گرفتن بعد هم میگن انتخابی تیم گذاشتیم اگه قرار باشه تمام هزینه برنامه رو خود نفرات پرداخت کنن دیگه نفر تیم دیوانس بره تو اردوهای مصخره ......خوب خودش میره برنامه رو اجرا میکنه

پدرام

آقای نصیری عزیز این آدمهای دروغگو دیگه دارن آخر نفس هاشونو می کشن. فقط دارن آخر زورشونو میزنن دست و پا می زنن که غرق نشن. ولی این آدمها خیلی وقت پیش رسوا شدن. فقط یک عده آدم کوته فکر مثل خودشون چشمهاشونو بسته بودن. عظیم با این کار عظیمش دیگه هیچ جای شکی رو حتی برای اونهایی که یک کمی مردد بودن رو نذاشت و آب پاکی رو روی دست همه ریخت. زنده باد عظیم اگر دست هر کدوم از این آدمهای خودخواه و متکبر به این نبشی می رسید اونو از جا می کند!!

جیرجیرک2

سلام آخه من نمیدونم چرا باید انسان با همبرگر در دست بره تو پیتزا فروشی و درخواست پیتزا کنه [خنده] (واقعا مطالب و نظرها لذت بخش و جالبه)

nasim

سلام به همگی ... عظیم قیچی ساز،برادر داماد ماست.ما همه به او افتخار میکنیم،او مایه ی غرور و سربلندی ایران و آزربایجان است... یاشاسین آزربایجان. یاشاسین بوتون ائلیمن یوردومون غیئیرت لی ایگیدلری. الله امانیندا.

nasim

سلام به همگی ... عظیم قیچی ساز،برادر داماد ماست.ما همه به او افتخار میکنیم،او مایه ی غرور و سربلندی ایران و آزربایجان است... یاشاسین آزربایجان. یاشاسین بوتون ائلیمن یوردومون غیئیرت لی ایگیدلری. الله امانیندا.