عباس محمدی : زبان دراز برای ديگران و فرصت طلبی از نوع آرشی !!

 

 

 

 

 

 

 

دومين قسمت مناظره در باره دلايل حادثه ی برنامه تيم کوه نوردان دولتی در جريان صعود قله گاشربروم و کشته شدن محمد اوراز ٬  امروز در سايت اينترنتی خبرگزاری فارس منتشر شد . در اين مناظره عباس محمدی از اعضای پرسابقه و قديمی باشگاه آرش ٬ در جايگاه يک منتقد  مسايل کوه نوردی ايران ٬ به بازخواست و طرح پرسش از کوه نوردان دولتی فدراسيون می پردازد :

« ... چرا فضاي برنامه طوري است كه جسارت اين را نداشتيد كه به او بگوييد نبايد بروي...زماني به جايي مي‌رسيم كه خطر كاملا قابل پيش بيني است. در شرايطي كه در منطقه بارش زياد بود، همه تيم‌ها برگشتند. پيش بيني هواشناسي هم اعلام كرد...چرا سرپرست نمي‌گويد برگرديد؟... »

مروری کوتاه بر وقايع و حوادث سال های اخير کوه نوردی ايران به خوبی می تواند محتوای پوشالی و فرصت طلبانه ی چنين برخوردها و مواضعی را از سوی افرادی مانند عباس محمدی روشن کند : همايون محبوب يکی از اعضای جوان باشگاه کوه نوردان آرش  در جريان گذر زمستانی خط الراس دوبرار(زمستان ۷۴ ) به دليل اشتباه مسلم سرپرست برنامه فريدون اسماعيل زاده در برپايی چادر روی رخ برف گير و نقاب ساز خط الراس کشته می شود و گاهنامه آرش در اولين شماره ی خود پس از حادثه و در مواجهه با پرسش ها و چراهای منتقدين و افکار عمومی جامعه کوه نوردی ٬ با لحنی متکبرانه چنين می نويسد :

«... باز هم اين پرسش كهنه كه چرا ؟ چرايی در كار نيست . اين ورزش و تفريح نيست . بازی عشق و مرگ است . به مبارزه طلبيدن خود است و ممزوج شدن با عناصر سهمگين طبيعت است . كسانی كه دل به اين راه نداده اند به چون و چرا بر می خيزند ... در اين مسير ، سلامت جسم كه هيچ،تمـــامی جان هم ملاحظه ای است كه در مرتبه های پايين قرار دارد ...گاهنامه آرش شماره ۱۱ »

و با چنين جملاتی ٬ که بيانگر غرور بيمارگونه و حادثه ساز آرشی ها در کوه نوردی ايران بود ٬ راه را برای هرگونه تحليل و نقد و بررسی حادثه ی پيش آمده ٬ برای هر گونه طرح پرسش ها و چراها از سرپرست برنامه و مسئولين باشگاه  ٬ می بندند . زمستان ۸۵ باز هم تيمی ديگر از باشگاه کوه نوردان آرش در جريان صعود گرده ی آلمانها دچار حادثه شده و اين بار دو تن از اعضای آن کشته می شوند . فرار از قبول مسئوليت و شانه خالی کردن از نقد و بررسی حادثه که حالا جای آن غرور بيمارگونه را گرفته است در اطلاعيه ی هيئت مديره باشگاه کوه نوردان آرش با چنين جملاتی بيان می شود : « ... برنامه فوق جزو تقويم ورزشي باشگاه كوه نوردان آرش نبوده ...تا اين لحظه علت بروز حادثه و جان باختن كوه نوردان نام برده اين باشگاه بررسي نگرديده و باشگاه كوه نوردان آرش معتقد است اين حادثه بايستي بوسيله جمعي از كوه نوردان فني جامعه كوه نوردي ويا كميسيون حوادث فدراسيون انجام گيرد ... »

نظرات و ديدگاه هايی که عباس محمدی در مناظره ی منتشر شده بيان کرده است حاوی طنز شگفت انگيز و در عين حال تلخی می باشد!! زبان افرادی مانند او فقط در مواجهه با حوادث و اتفاقاتی که برای ديگران پيش می آيد دراز است و اين همان : محتوای پوشالی و فرصت طلبانه ای است که در بالا به آن اشاره شد !

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
احسان

فکر ميکنم ۱۲ سال زمان کافی هست برای تغيير در افکار و عقايد ..

علي قادري

سلام مطلب جالبی بود. البته فقط بحث يک گروه خاص نيست اکثر تيم های کوهنوردی دچار چنين مسايلی هستند. .قتی که برنامه خوب اجرا بشه همه به اسم گروه تمومش ميکنن ولی خدايی نکرده اگر اتفاقی بيفته همه خودشون رو کنار ميکشن و هيچ کس پاسخ گو نيست. واقعا من هم به عنوان يکی از کوچکترين کوهنوردای ايران دوست دارم جواب رو بدونم. ممنون که دنبال بحث رو گرفتی