از جنبش جهانی ساعت زمین حمایت کنید

شاخه صندوق جهانی طبیعت (WWF) در استرالیا پنج سال پیش حرکتی را آغاز کرد که این روزها به جنبشی جهانی تبدیل شده است؛ ساعتی برای خاموشی چراغ‌ها ! ...

برای چندین دهه، مقابله با آثار تغییرات اقلیمی، دغدغه اصلی فعالان محیط زیست در سراسر جهان بوده است و اختصاص ساعتی مشخص در یک روز خاص از سال برای حرکتی جمعی به منظور اطلاع‌رسانی درباره تغییرات اقلیمی، اقدام بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رود که با اقبال جهانی روبه‌رو شده است . ساکنان سیدنی در سال ۲۰۰۷ میلادی، اولین گام را برای ثبت "ساعت زمین" برداشتند؛ روز ۳۱ مارس سال ۲۰۰۷ میلادی، رأس ساعت ۷ و نیم عصر به وقت محلی، نزدیک به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و بیش از ۲ هزار موسسه و شرکت تجاری در حرکتی هماهنگ، برای یک ساعت چراغ‌های ساختمان‌های خود را در سیدنی خاموش کردند.

یک سال بعد، در شرایطی که فعالان محیط زیست به دنبال ترغیب ساکنان بقیه شهرهای استرالیا برای مشارکت در ساعت زمین بودند، مسئولان شهر تورنتو در کانادا برای حضور در این حرکت اعلام آمادگی کردند و در فاصله‌ای اندک ۳۷۱ شهر در ۳۵ کشور جهان به این جنبش پیوستند.

اطلاع‌رسانی بیشتر درباره آثار تغییرات اقلیمی و جذب افراد، به‌ویژه نسل جوان، به منظور فرهنگ‌سازی و تغییرات بنیادین در شیوه تعامل با محیط زیست، اهداف بزرگ‌تری است که سازمان‌دهندگان این جنبش دنبال می‌کنند. آنها برای ترغیب نسل جوان به مشارکت در این حرکت، از آنها دعوت کرده‌اند تا درباره چگونگی گذراندن ساعت زمین در تاریکی، در وبلاگ‌های خود بنویسند، فیلم‌های ویدئویی بسازند و از سایت‌های اجتماعی برای تعامل بیشتر در این باره بهره بگیرند.

ساعت زمین، حرکتی نمادین از مشارکت عمومی مردم جهان در حفظ محیط زیست است که با تکیه بر سهم تک تک افراد و شهروندان کشورها در مقابله با آثار تغییرات اقلیمی شکل گرفته است. جنبشی که برگزارکنندگانش با دعوت از خانواده‌ها برای صرف شام زیر نور شمع، جلوه‌ای شاعرانه و سنتی نیز به آن داده‌اند.

BBC

  ساعت زمین در ایران

لیلا نوریان ، مدیر روابط عمومی ستاد محیط زیست شهرداری تهران نیز به خبرگزاری دویچه وله گفته است : «قرار است برج میلاد و برج آزادی در تهران، سی و سه پل اصفهان و برج سپید اهواز همزمان با "ساعت زمین" در روز ۱۲ فروردین (۳۱ مارس) از ساعت ۲۰:۳۰ تا ساعت ۲۱:۳۰ به وقت محلی به مدت یک ساعت خاموش شوند.»

 

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید