هشدار نسبت به تشدید فعالیت لرزه‌یی البرز

پیش‌کسوت زلزله‌شناسی کشور، رخداد زمین‌لرزه وان ترکیه و زمین‌لرزه شامگاه چهارشنبه مازندران را نشان‌دهنده فعالیت تکتونیکی و لرزه‌خیزی شدید در منطقه البرز و زاگرس عنوان و با اشاره به آسیب‌پذیری بالای اکثر شهرها و روستاهای کشور در مقابل زلزله‌ حتی با بزرگی متوسط تصریح کرد: ستاد بحران که با هدف افزایش آمادگی در برابر زلزله در تهران تشکیل شده باید در تمامی شهرهای کشور ایجاد شود.

دکتر بهرام عکاشه در خصوص وضعیت زلزله خیزی شهرستان قائم شهر که شامگاه چهارشنبه، کانون زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر بود گفت: شهرهای آمل، بابل، ساری و قائم شهر که در دامنه شمالی رشته‌ کوه‌های البرز شمالی قرار دارند همواره لرزه‌خیز بوده و خواهند بود چرا که سلسله جبال البرز فوق‌العاده زلزله خیز است و توانمندی وقوع زلزله به بزرگی ۸ ریشتر را هم دارد. وی با بیان اینکه این منطقه تاکنون زلزله‌های زیادی را تجربه کرده است، افزود: مطمئنا تا میلیون‌ها سال دیگر هم این مناطق مانند منطقه تهران زلزله خیز خواهد ماند.

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با بیان اینکه در چند ماه اخیر مناطق مختلف کشور به خصوص زاگرس تحت استرس زیادی هستند، افزود: از زمانی که منطقه وان ترکیه، زلزله بزرگی را تجربه کرد منطقه تحت استرس است؛ البته خوشبختانه این زلزله بزرگ در کشور ما رخ نداد اما می‌توانست در کشور ما اتفاق بیفتد چرا که زلزله وان ترکیه متعق به کوه‌های قفقاز نبود بلکه متعلق به کوه‌های زاگرس ایران است.

عکاشه تصریح کرد: پس از این زلزله بزرگ، منقطه تحت استرس زیادی است که از این انرژی زیاد، بیش از هفت ریشتر در منطقه وان تخلیه شد اما به این معنا نیست که دیگر در منطقه ما تخلیه نخواهد شد بلکه نشان دهنده این است که منطقه فوق‌العاده تحت استرس و نیروهای تکنوتیکی قرار گرفته است به طوری که پس از آن در مناطق دزفول، بهبهان، فارس و بندرعباس زلزله‌هایی تا بزرگی ۵ ریشترهم رخ داد. این زلزله‌ها نشان می‌دهد که تمام منطقه به خصوص زاگرس و البرز تحت فشار حرکت صفحه عربستان به سمت شمال شرق و حرکت شبه قاره هند به سمت شمال غرب هستند. البته این حرکات همیشه رخ می‌دهد به طوری که دریای احمر حدود چند میلی متر در سال باز شده و شبه قاره هند حرکت می‌کند.

ایسنا

.

.

/ 0 نظر / 4 بازدید