بلندترین کوه منظومه شمسی

سوال این است: بلندترین کوه منظومه شمسی کجاست و چقدر ارتفاع دارد؟ شایدجواب دادن به این سؤال در حد پیدا کردن یک نام یا کلمه باشد اما مطمئناً دانستن ارتفاع این کوه که قرار است در تمام سیارات قدرت‌نمایی کند هر فردی را که تاکنون از این موضوع بی‌خبر بوده، هیجان‌زده می‌کند!
 
جواب سیاره سرخ مریخ است. بر اساس اطلاعات سایت Space.com بلندترین کوه منظومه شمسی در مریخ قرار دارد. نام این کوه آتشفشان Olympus Mons است که برای خودش در سیاره شمسی دارای رکوردی خاص است. 

دانشمندان معتقدند که جاذبه کم مریخ و عدم تحرک صفحات تکتونیکی عامل ایجاد چنین کوه فوق‌العاده بزرگی شده است. همچنین آن‌ها فکر می‌کنند که ممکن است این آتشفشان هنوز فعال باشد!

 

ویکی پدیا : کوه المپوس (به انگلیسی: Olympus Mons) (لاتین "Mount Olympus")بلندترین کوه سامانه خورشیدی است. که در سیاره بهرام و با مختصات 18°N 133°W / 18, -133 قرار دارد و ارتفاع آن تقریبا سه برابر کوه اورست است  . و پهنای ان به اندازه نپال است. قله المپوس بزرگترین آتشفشان شناخته شده در سامانه خورشیدی است. قطر دهانه آن ۸۵ کیلومتر و پهنای پایه مخروط آتشفشان به ۵۵۰ کیلومتر می‌رسد. دهانه آتشفشان حدود ۲۷ کیلومتر بالاتر از سطح مریخ است.

 

 

از سایت شهر خبر

و

http://www.space.com/20133-olympus-mons-giant-mountain-of-mars.html

 

 

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
دكتر بياتاني

جناب آقاي نصيري با سلام ، لطفاً به وبلاگ كانون كوهنوردان اراك سر بزنيد! و ما را در حل بحران تخريب قله چت ياري كنيد. ارادتمند