بانوی افغانستانی پایه‌گذار فدراسیون کوه نوردی!

«صدیقه نورستانی» اولین زن کوه نورد افغانستانی فدراسیون مربوط را با وجود هزینه‌های گزاف کوه نوردی تأسیس کرد.

 


افغانستان با وجود قله‌های بلند و مرتفعی که دارد اما به پیشرفت و رشد ورزش کوه نوردی در آن توجه مناسبی نشده است. افغانستان سرزمین کوه‌هاست و دست‌کم حدود 10 درصد جمعیت کل کشور در کوه‌ها زندگی می‌کنند و به همین دلیل کوه نوردی، در سطح وسیعی دیده می‌شود.


حدود 20 درصد جمعیت کابل در کوه‌های سر به فلک کشیده این شهر زندگی می کنند و با اینکه ساکنان کوه‌های کابل با مشکلات متعددی مواجه هستند، اما به صورت ناخودآگاه و ناخواسته ورزشکاران کوه نوردی هستند. بر اساس گزارش‌ها، نخستین ساکنین افغانستان در کوه‌هایی که نزدیک به آب بود، زندگی می‌کردند و به این ترتیب می‌توان گفت کوه نوردی در افغانستان تاریخچه‌ای طولانی دارد.


کوه نوردی پیش از مجاهدت افغانستانی‌ها در برابر نظامیان شوروی سابق به صورت گسترده و امروزی رایج نبود، اما باز هم کوه نوردانی در این کشور بودند که تاریخ‌نگاران نام‌های آنها را ثبت نکرده‌اند اما نخستین تیم کوه نوردی در سال 1341 هجری تشکیل شده است. کوه نوردی در حال تبدیل شدن به یک رشته ورزشی در افغانستان بود که افغانستان با جنگ‌های داخلی و مجاهدت علیه استعمارگران بزرگ جهان مواجه شدند و به این ترتیب ورزش کوه نوردی رشد نکرد.


پس از آنکه نظام جدید در سال 2001 میلادی در افغانستان زمام امور این کشور را به دست گرفت، کوه نوردی دوباره سیر صعودی خود را در جامعه افغانستان آغاز کرد و در سال 2002 میلادی نخستین دوره آموزشی که 3 هفته بود با حضور استادان ایتالیایی در کابل برگزار شد. در این دوره آموزشی 20 علاقمند به کوه نوردی از جمله 3 دختر حضور داشتند و تنها کسی که به ورزش کوه نوردی ادامه داد «صدیقه میار نورستانی» اهل نورستان و ساکن کابل بود.


وی از همان سال یکی از کوه نوردان مشهور افغانستان شد که توانست مرتفع‌ترین کوه‌های «پنجشیر»، «بدخشان»، «بامیان» و کوه «آلپ» ایتالیا را فتح کرده و در آرزوی فتح کردن کوه «اورست» بلندترین کوه جهان که در «نپال» است، باشد. با وجودیکه در سال 2002 میلادی هیچ کوه نوردی، نورستانی را همراهی نکرد، اما در سال‌های بعد، ورزش کوه نوردی در افغانستان علاقمندان زیادی پیدا کرد و در سال‌های 2006 و 2007 میلادی نخستین تیم‌های کوه نوردی تشکیل شد و در سال 2007 دوره آموزشی دیگری در کابل با مربی‌گری «کینلی» استاد ایتالیایی برگزار شد.


این ورزش، علاقمندان زیادی را به خود جلب می‌کند و اکنون اکثر ولایت‌های پرجمعیت افغانستان مانند کابل، «قندهار»، «هرات» و «بلخ» دارای تیم‌های کوه نوردی هستند. یک کوه نورد برای فتح یک کوه دست کم به 3 هزار و 500 دلار نیامند است که پرداخت آن از عهده اکثر خانواده‌ها بر نمی‌آید. با وجود افزایش ورزشکاران کوه نوردی ولی هزینه‌های گزاف مانع از تشکیل فدراسیون شد. اما پس از تکمیل شرایط با تلاش نورستانی، در سال 1392 هجری برای نخستین بار در افغانستان فدراسیون کوه نوردی ایجاد شد و همین بانو سمت ریاست این فدراسیون را به عهده گرفت که تاکنون نیز در این سمت باقی است.


پس از ایجاد فدراسیون کوه نوردی، این رشته ورزشی بیشتر ورد زبان‌های افغانستانی‌ها شد و همزمان با آن ورزشکاران زیادی را به خود جلب کرد. تیم ملی کوه نوردی افغانستان با حضور 25 ورزشکار و 15 ورزشکار حرفه‌ای در سال 1392 هجری تشکیل شد و چندین تیم نیز در سایر ولایت‌ها از جمله هرات و مزارشریف شکل گرفت.‌ اکنون صدها ورزشکار کوه نوردی در افغانستان حضور دارند که دوره‌های آموزشی را توسط استادان خارجی در کابل و پاکستان گذرانده‌اند. بر اساس گفته‌های نورستانی قرار است در سال جاری، کوه نوردان افغانستان یکبار دیگر کوه‌های پنجشیر، بدخشان و نورستان را فتح کنند.

 

 فارس

 

 

/ 0 نظر / 53 بازدید