صعود موستاق آتا با جعل و مونتاژ ؟!

آخرین پست وبلاگ پیک لجور به گزارش صعود قله‌ی موستاق‌آتا (7546 متر_ چین) توسط تیم اعزامی جمعیت هلال احمر و به سرپرستی دکتر بهروز مقدسی اختصاص دارد.

متن گزارش  و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ پیک لجور ، حاکی از صعود موفقیت‌آمیز اعضای این تیم به قله‌ی موستاق‌آتا  است اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟

 

لطفا به دو نمونه از عکس‌های منتشر شده در پیک لجور به نشانه  اثبات صعود این تیم در سال 2012  با دقت نگاه کرده و سپس آنها را مقایسه کنید با عکسی که از قله‌ی موستاق آتا در سایت  summitpost  وجود دارد و مربوط به سال 2003 است :

 

 عکس های صعود دکتر بهروز مقدسی(سرپرست تیم ) و مهدی نظری( از کوه نوردان زنجان)

 

 

 

و عکس قله ی موستاق آتا در سایت  summitpost   و مربوط به سال 2003

 

 

 

_ آیا در کوه‌نوردی ایران و برای اولین بار ، شاهد نمونه‌هایی روشن و آشکار از جعل و مونتاژ برای اعلام دروغین صعود قله هستیم؟

 

_ آیا ارائه و انتشار این گزارش و عکس‌های آن ، توهینی روشن و آشکار به شعور تک تک ما نیست؟

 

_ آیا به منظور اجتناب از تکرار چنین لکه‌های سیاهی در کوه‌نوردی ایران و دفاع از شان و آبروی این ورزش ، نیاز به واکنشی جدی و اعلام موضع از سوی فدراسیون کوه‌نوردی و انجمن کوه‌نوردان احساس نمی‌شود؟

 

 

پی نوشت:

با توجه به نظرات دوستان عزیز در بخش کامنتینگ وبلاگ: در این داستان "جعل و مونتاژ برای اعلام دروغین صعود " به نظرم درست نیست و نباید به صرف انتشار گزارش در وبلاگ پیک لجور ، کوه نوردان اراکی را مخاطب انتقادات خود قرار دهیم . یکی از کسانی که باید پاسخ گوی این جعل و مونتاژ باشد کوه نورد زنجانی مهدی نظری است که باید توضیح دهد چگونه تصویر او بر روی عکسی مربوط به سال 2003 قرار گرفته است!!

 

 

/ 51 نظر / 102 بازدید
نمایش نظرات قبلی
از اعضای تیم گشایش مسیر اراکیها

در جواب رضا ت مسیر شادروانها قدیر و فریدون اسماعیل زاده در کنار مسیر ما با فاصله قرار دارد و شما می توانید براحتی آنرا ادامه دهید و اگر نجنبید از سنگنوردای اراک شنیده شده به یاد آنها قصد بازگشایی آنرا دارند موفق باشید.

سلام

ممنون جناب آقای نصیری ، مشکل ما حل شد ..................

احسان

خطاب به اون دوستی که خودش رو اراکی معرفی کرده... آغای محترمی که حتی نام خودت رو نمیگی.شما هم بیا و مسیر از بالا باز کن.فقط آقا باش و بیا.آغا نباش. مسیری که حالا حالاها باید بری و بیای تا بتونی صعودش کنی. در ضمن مستاق اتا تو چینه و الم کوه ایران.شما لازم نکرده تو یه کامنت در مورد هر دو نظر بدی.

فرامرز نصیری

متاسفانه به دلیل سفر و عدم دسترسی به اینترنت تائید کامنت های تعدادی از دوستان عزیز به تعویق افتاد . عذرخواهی مرا بپذیرید!

سعید رمضانی

هرجا سخن از امدادو نجات است، صداقت میدرخشد!

پشت کوهی

البته من سابقه آشنایی با دکتر مقدسی رو ذارم و می شناسمش. اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که آخه چرا؟؟؟؟ البته گفتم می شناسمش و یکمم ته دلم می گه ازش بعید هم نیست خیلیم! امیدوارم که از این موضوع درس گرفته باشه و یکم (فقط یکم) اصلاح شه.

دوست.....

سلام... واقعا نگاهی به کوهنوردی کشورمون کردید ایا ما کجای کار هستیم...تا کی باید از این جور مسائل سالهای دیگر مارو به عقب ببره...متاسفانه مدتیه که صعود کردن دوستانمون خیلی واسمون مهم شده....ایا نگاهی به خودمون کردیم که تا حالا خودمون چیکار کردیم و چقدر توی کوهنوردی کشورمون تاثیر گذار بودیم...اره اگه دوستمون صعود نکرده باشه خیلی بهتره...میدونید چرا؟ چون اگه اون صعود نکرده باشه ما میتونیم ضعفهای خودمون رو پشت اون پنهان کنیم و خودمون رو بزرگ جلوه بدیم...واقعا چقدر خبر داریم که ایا صعود کرده یا نه...یا اینکه باشنیدن ودیدن چند کامنت وتحت تاثیر قرار گرفتن جو تصمیم میگیریم...یا شایدم یک کلاغ چهل کلاغ....از اونجای که من دوست دکتر هستم و کم و بیش میشناسمش اون یه دونده خوب و کوهنورده سرعتیه و از این جور کارها ازش بعید نیست... س بیایم زود قضاوت نکنیم...تا در اینده درموردمون اینطور قضاوت نکنند...متشکر

تازه کار

فرامرز جان صرف نظر از اينكه اين موضوع مرا به خنده كه چه عرض كنم به قاه قاه انداخت (ببخشيد باز مثل مساله نون بربري و كي2 به قومي قبيله اي چيزي برنخوره) صميمانه تقاضا دارم اجازه توهين به منتقدان و دفاع كنندگان رو ندي. نظر شخصي من اينه كه در اين مورد ابتدا بايد مسئول وبلاگ مورد بحث توضيح بده. اگر مسئوليت را پذيرفت مي توان مطابق ادعاهاي مطروحه آن دو نفر را مبرا پنداشت. اگر مسئول وبلاگ به عنوان آخرين حلقه نشر، مسئوليت را گردن افراد مورد بحث انداخت و اظهار بي اطلاعي كرد و بيان نمود صرفا نقش مخبر را بازي كرده و صحت سقم اخبار به عهده آن دو نفر است آن وقت نشستن پاي دفاع آنها معنا دارد. من نمي دانم و اين روزها زياد در دنياي مجازي نبودم. شايد واقعا هم براي تخريب آنها باشد. به هر حال عقل سليم توجه به همه جوانب هنگام طرح اتهام رو واجب مي دونه. راستي يك چيز ديگه. لطفا اسم فتوشاپ رو بدنام نكنين. اين با فتوشاپ نبوده. با MSPaint خود ويندوز بوده بخدا. [قهقهه]

میرعماد

دوست عزیزی که با اسم امدادگر کامنت گذاشتی و به خودت اجازه دادی خیلی راحت در مورد انسان بزرگی مثل دکتر مقدسی قضاوت کنی واقعا متاسفم برات . ای کاش به عقل و منطق خودت رجوع می کردی و با کمی تحقیق به صحت و سقم مسئله پی می بردی و به یک انسان شریف و خدمتگزار لقب تو زرد نمی دادی .

دوست

واقعاً متأسفم بدون آگاهی دارین قضاوت میکنین