زمین، گرم‌ترین دهه‌اش را گذراند

طبق داده‌های جدید دانشمندان سازمان ملی علوم جوی و اقیانوسی ایالات متحده (NOAA)، سال ۲۰۱۲ گرم‌ترین دهه در طول تاریخ ثبت دمای متوسط سیاره‌مان را پشت سر داشت.

 

اگرچه دمای متوسط زمین در سال ۲۰۱۲ رکوردی را جابجا نکرد، اما حدود 14.6 درجه سانتیگراد بود، که بالغ بر ۱ درجه از خط مبنایی که در دهه ۱۹۵۰ میلادی وضع شد، بیشتر است. طبق داده‌های جدید، این دما از سال ۱۸۸۸ میلادی تاکنون در حدود ۰.۸ سانتیگراد افزایش داشته؛ که با این حساب، سال ۲۰۱۲ در مجموع نهمین سال گرم تاریخ معاصر بود.

 

تامس کارل (Thomas Karl)، رئیس مرکز داده‌های جوی NOAA، پنجشنبه گذشته در حاشیه جلسه‌ای که به‌منظور ارائه همین داده‌ها ترتیب داده شده بود، به خبرنگاران گفت: "از سال ۱۹۹۶ به این طرف، [دمای زمین در] هر سال، از مقدار میانگین بیشتر بوده". دمای محلی ِ ایالات متحده هم از این پدیده مستثنا نیست. رکورد پیشین بیشترین دمای میانگین آمریکا، 12.3 سانتیگراد بود که در سال ۱۹۹۸ رقم خورد؛ حال‌آنکه در سال گذشته، همین مقدار حدود نیم‌درجه افزایش یافت، که از حیث گرمایش ِ سال‌به‌سال، بی‌سابقه است.

 

به‌گفته جیمز هنسن (James Hansen)، مدیر مرکز فضایی گادرد ناسا، "[ایالات متحده] رکورد گرم‌ترین سالش را نه‌فقط شکست، که عملاً درهم‌کوبید".

 

علی‌رغم اینکه هنوز بحث‌ها بر سر عوامل و میزان تأثیر انسان بر تحولات اقلیمی زمین در جریان است، اما اقلیم‌شناسان بلندپایه دولت آمریکا مشخصاً همان سوخت‌های فسیلی‌ای را مقصر شمرده‌اند که بر حجم گازهای گلخانه‌ایِ جو می‌افزایند. حتی با وجود اینکه دانشمندان هم انتظار نوساناتی را در حجم همین گازها طی فصول مختلف دارند، اما رویهمرفته سیر رشد دمای متوسط زمین را در سالیان آینده، فوق‌العاده صعودی ارزیابی می‌کنند...

 

گزارشی از رادیو زمانه

 

 

 

/ 7 نظر / 5 بازدید
!

دارالمومنینه دیگه !!

فواد

روستاهای پلکانی کردستان رو باید ببینید !

000

مگه چیه آب گرمکن خورشیدیه دیگه!

بیژن امیری

با عرض سلام. نه ابگرمکنه(البته شاید برای 3 صفر ابگرمکن باشه)نه دل گرفتنیه.نه دارالمومنینه .فقط میشه گفت جالبه ومبارکه از دور افتاده ترین روستاهای پلکانی کردستان تا روستاهای کویر یزد تا شهرهای بزرگ در غزب وشرق وشمال وجنوب ومرکز با توجه به نباز وضرورت ودرحرکتی که ناشی از نافرمانی مدنی است بیشتر منازل دارای دو ویا سه دیش ماهواره هستند. این تجربه نشان میدهد که هر حرکتی ولو غیر قانونی همینکه فرا گیر شود.قابل برگشت وکنترل نیست.دیشهای ماهواره بر در ودیوار و پنجره وپشت بام منازل یکی از حرکات برگشت ناپذیر است که به نفع مردم تمام شد.

فانی

ایران گردی 85 ؟ .... اگه نه پس کی رفتین ؟ بدون ما ؟ ها ؟