تراژدی «k2» از زبان نجات یافتگان

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

تلاش تیم‌های امدادی در «کوهستان وحشی» سرانجام منجر به نجات 3 کوه نورد شد. کوه نورد ایتالیایی که با کمک دو کوه نورد اعزامی از کمپ اصلی‌ موفق شد جان خود را نجات دهد به یکی از همنوردانش گفته بود: مطمئناً من قصد تسلیم شدن در برابر این حادثه را ندارم. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از آسوشیتدپرس از اسلام آباد، «ویلکو فن رویخن» یکی از نجات یافتگان هلندی این حادثه وجود چند اشتباه در آماده شدن برای حمله نهایی به قله را علاوه بر بهمن عامل بروز یکی از بدترین حوادث تاریخ کوهستان‌های جهان دانست که در جریان آن 11 کوه نورد جان خود را از دست دادند. وی که هم اکنون در بیمارستان برای بهبود سرمازدگی‌ها تحت درمان قرار دارد گفت: همه چیز تا کمپ 4 به خوبی پیش رفت اما از زمان حمله نهایی به قله همه چیز به هم ریخت.


قله «کی 2»، دومین قله بلند جهان بعد از اورست با 8 هزار و 611 متر ارتفاع، در نزدیکی مرز پاکستان و چین است که از لحاظ فنی سخت‌ترین قله جهان نام داشته و صعود به آن نیازمند توانایی‌های بسیار زیادی در کوه نوردی است. ‌جمعه و در حالی که چند تیم کوه نوردی در منطقه قصد صعود به قله را داشتند سقوط بهمنی یخی در مسیر گردنه صعب‌العبور در حدود 350 متری زیر قله و در زمان فرود یکی از تیم‌ها باعث مرگ 11 کوه نورد شد.  «فن رویخن» ادامه داد که چندین تیم کوه نوردی از ماه جولای در انتظار بهبود شرایط جوی برای صعود به قله بودند و ‌جمعه با آرام شدن میزان وزش باد تصمیم به صعود گرفتند اما به گفته مقامات تنها حدود 20 نفر موفق به صعود به قله شدند. کوه نورد هلندی 40 ساله اظهار کرد که کارگذاری طناب‌ها توسط بعضی کوه نوردان پیشین در زمان صعود و از جمله کارگا‌ه‌های ایجاد شده در مسیر گردنه مرگبار دارای اشتباهاتی بوده است. وی گفت: نحوه کارگذاری طناب‌ها ما را شوکه کرد، ما مجبور به تغییر وضعیت بسیاری طناب‌ها بودیم که ساعت‌های زیادی وقت ما را گرفت و باعث شد عده‌ای که اطمینانی به امنیت مسیر نداشتند از صعود منصرف شده و بازگردند. وی گفت افرادی که اقدام به صعود کردند قبل از تاریکی شب به قله رسیدند و سریع‌ترین آنها بلافاصله فرود از گردنه در ارتفاع حدود 8 هزار و 200 متری را آغاز کردند که در این زمان سقوط لایه‌ای یخی باعث بروز حادثه شد که در اثر آن کوه نورد نروژی و 2 شرپای نپالی به پائین پرتاب شدند و تیم همراه وی نیز در تاریکی شب از هم فروپاشید.

وزارت گردشگری پاکستان با انتشار لیست 11 کوه نوردی که به احتمال قریب به یقین جان خود را از دست داده‌اند آن‌ها را 3 کوه نورد از کره جنوبی، 2 نپالی، 2 پاکستانی و کوه نوردانی از فرانسه، ایرلند، صربستان و نروژ اعلام کرد. در مسیر صعود نیز و قبل از سقوط بهمن دو نفر سقوط کرده و جان باخته بودند. «فن رویخن» گفت که پس از بهمن مه سفیدی و غلیظی کوهستان را فرا گرفت که دید را بسیار محدود و یافتن مسیر فرود را سخت کرده بود‌ اما وی به رغم این‌که کور برفی شدیدی بر وی غالب شده بود تلاش برای فرود را ادامه می‌دهد. وی می‌گوید در راه فرود 3 کوه نورد کره جنوبی را دیده‌ است که پیشنهاد وی برای کمک را رد کرده‌اند. وی گفت: یکی از کره‌ای‌ها سر و ته معلق مانده بود و کوه نورد دوم با طناب او را نگه داشته بود اما او هم در حالت شوک قرار داشت. نفر سوم هم همان‌جا بود و همگی در تلاش برای بقا بودند اما من هم ‌‌باید زنده می‌ماندم. یکی از مقامات تیم کره‌ای اعلام کرد‌ مشخص نیست که این 3 نفر همان 3 کشته شده تیم آن‌ها باشند. 2 کوه نورد کره‌ای دیگر موفق به بازگشت به کمپ اصلی قله «کی 2» در ارتفاع 5 هزار متری شده‌اند.

«مارکو کونفورتولا» کوه نورد 37 ساله ایتالیایی است که موفق به فرود تا ارتفاع 6 هزار و 200 متری می‌شود اما به علت بدی اوضاع جوی امکان امدادرسانی با هلی‌کوپتر به وی وجود نداشته است و وی مجبور می‌شود تا فرود را ادامه دهد که یک کوه نورد آمریکایی و یک باربر پاکستانی اعزام شده از کمپ اصلی موفق به یافتن وی شده و در فرود به وی کمک می‌کنند. سه‌شنبه صبح این کوه نورد ایتالیایی پس از گذراندن 4 شب در «کوهستان وحشی»، باز هم به کمک کوه نوردان سعی در فرود بیشتر تا ارتفاعی را داشته که هلی‌کوپتر بتواند وی را به بیمارستان منتقل کند. به علت طوفان امکان پرواز هلی‌کوپتر تا کمپ اصلی در ارتفاع 5000 متری برای نجات وی وجود نداشته است. خبرگزاری آنسا ایتالیا به نقل از برادر این کوه نورد که با وی از طریق تلفن ماهواره‌ای تماس داشته است گفت: آن بالا جهنم بود. در زمان فرود در ارتفاع 8 هزار متری به علت ارتفاع زیاد و خستگی شدید، من حتی در میان برف و سرما به خواب رفتم و زمانی که بیدار شدم نمی‌دانستم کجا هستم. وضع دستانم خوب است اما پاهایم در اثر سرمازدگی سیاه شده است اما می‌توانم راه بروم و قصد دارم به کمپ اصلی بروم. «مارکو» در گفت‌وگو با باشگاه کوه نوردی «اورست - کی 2» در ایتالیا و بر اساس اعلام سایت این باشگاه اظهار کرده بود: من هیچگاه در زندگیم تسلیم نشده‌ام و مطمئنم که این یک بار را تسلیم نخواهم شد.

«محمد اکرم» ژنرال سابق پاکستانی و از دست اندرکاران عملیات امدادی در مورد این کوه نورد ایتالیایی گفت: پاهای وی به شدت سرمازده شده‌اند و از نظر انرژی جسمی وی کاملاً تخلیه شده است و این تنها روح پرقدرت او بوده که جان وی را نجات داده است. به علت سرمازدگی کفش‌های وی کاملاً به پاهایش چسبیده‌اند و امکان خارج کردن آنها وجود نداشته است. «جرارد مک دانل» کوه نورد 37 ساله، روز جمعه به اولین ایرلندی تبدیل شد که موفق به صعود به «کی 2» می‌شود اما به احتمال زیاد وی نیز در مسیر فرود جان باخته است. تلفات گزارش شده این حادثه بیشترین تلفات یک حادثه کوهستانی در کوهستان «کی 2» دست کم از سال 1995 تا کنون است. در همین حال خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ‌دوشنبه دو کوه نورد هلندی نجات یافته با هلی‌کوپتر از کمپ اصلی به بیمارستان منتقل شده‌اند که این کار تنها با عملیاتی حماسی توسط هلی‌کوپتر ارتش پاکستان صورت گرفته است. رسانه‌های نروژی هم خبر داده‌اند که «رالف بائه» کوه نورد 33 ساله این کشور در این حادثه جان خود را از دست داده است و این در حالی است که همسر وی با کمک دو کوه نورد نروژی دیگر در تلاش برای فرود از این کوهستان هستند.
سایت تابناک  عکس : اینترنت
/ 3 نظر / 6 بازدید
_

_

فرشاد اسمعیل زاده

اخبار لحظه به لحظه، گالری عکس و نتایج کامل المپیاد سنگنوردی زنجان: http://znco.blogfa.com

تاسف

ببخشید چون مطلب مهمی بود خواستم توی آخرین پست شما این کامنت تکرار بشه سلام فرامرز تو جلسه دوشنبه باشگاه تيم نانگاپاربات با پايكولي اعضا وارد دفتر شد . جات خالي بود صحبتهاي كاظم و ليلا رو مي شنيدي . خيليها جلسه رو ترك كردند . كاظم تو صحبتهاش گفت هيچكس در مورد مرگ نعمتي هيچ غلطي نمي تونه بكنه . اون مي گفت از نعمتي دست نوشته محضري داريم كه اگر براش اتفاقي افتاد بر گردن خودشه . فريديان از نعمتي به عنوان پسره زبون نفهم ياد كرد . ظاهرا اونها قبل از صعود بخاطر ارتفاع زدگي به نعمتي دگزامتازون زده بودن و برغم ارتفاع زدگي براي اينكه صعود خودشون خراب نشه اون رو با خودشون بالا برده بودند .