فاجعه ی برودپیک: یک سال و نیم گذشت ...

از نقدهای پیشین :

 

 

" متاسفانه تیم حمله در هنگام فرود بر روی صخره ها فرود می روند و نمی توانند آن را به عنوان نشانه ای از اشتباه در مسیریابی تشخیص دهند. سردرگمی ناشی از طوفان، نیاز روانی به بازگشت، و خستگی را می توان با بروز این خطا مرتبط دانست.

به عقیده من مهمترین عوامل انسانی که در حادثه دخالت داشتند در همین موارد خلاصه می شوند. اما علت اصلی حادثه گم شدن در هوای خراب بود. در طول 2 هفته قبل و بعد از صعود، چهارشنبه بدترین هوا را داشت و این دقیقا همان روزی بود که تیم ما خسته و گرسنه پا در مسیر ناشناخته می گذاشت. بدشانسی از این بدتر نمی شد. اگر بخواهم در تاثیر هر یک از این موارد بر حادثه درصدی تعیین کنم می توانم برای عوامل محیطی 90 درصد و خطاهای انسانی 10 درصد را در نظر بگیرم. خطای انسانی بین من به عنوان سرپرست و تیم حمله تقسیم می شود ... "

رامین شجاعی در تحلیل حادثه ی برودپیک ( وبلاگ داستان کوه)

 

 

_ تحلیل رامین شجاعی از فاجعه ی مرگ پویا ، مجتبی و آیدین ، تاسف بار و ناامیدکننده است. این تحلیل بر پایه و زمینه ای از اطلاعات نادرست و عوام فریبانه بنا شده است که در این پست کم و بیش طولانی به جنبه هایی از آن اشاره خواهد شد.

 

_ در تحلیل او ، مرگ بچه ها کوچک ترین ارتباطی به " مدیریت و سازمان دهی" این برنامه ندارد و اساس پرداختن به چنین مقوله ای در گزارش او جایگاهی ندارد .  مرگ بچه ها کوچک ترین ارتباطی به غلط از آب درآمدن ارزیابی ها ، گمان ها و حدس هاشان از ویژگی ها و مشخصات مسیر جدید ندارد و دلیلی ندارد بخواهند بابت آن از خانواده های سه جان باخته و افکارعمومی عذرخواهی کنند!! ... در تحلیل او ، مرگ بچه ها کوچک ترین ارتباطی به آن همه تصمیمات ، دستورات و فرامین سرنوشت سازی که از دو جبهه متفاوت ( خودش و بابازاده) به تیم حمله داده می‌شد ندارد . اینکه حتی تا آخرین لحظات و آخرین رمق ها و نفس های بچه ها داشتند به آنان دستور حرکت می‌دادند هیچ نقشی در بروز حادثه و مرگ آنها نداشته است و لذا چه لزومی دارد بخواهند بابت آن از خانواده های سه جان باخته و افکارعمومی عذرخواهی کنند!! ... در تحلیل او ، مرگ بچه ها کوچک ترین ارتباطی به درمانده گی و ناتوانی او در صعود به حتی قله فرعی و کمک رسانی به تیم خسته، گرسنه و تشنه ندارد ... در تحلیل او ، مرگ بچه ها کوچک ترین ارتباطی به فقدان پیش بینی حادثه  و کوتاهی و تعلل مرگباری که در عمل رخ داد  ... و یا درک ضعیف و ناقص آنان از مفاهیم جهت یابی و تعیین موقعیت و کار با جی پی اس ندارد و لذا چه لزومی دارد بخواهند بابت آن از خانواده های سه جان باخته و افکارعمومی عذرخواهی کنند!!

 

_ علت اصلی حادثه طوفان بوده است؟!  کدام طوفان؟! ... قبلا و در تلاشی عوام‌فریبانه که البته خیلی زود و با افشاگری به موقع در نطفه خاموش شد ( اینجا ) طوفان روز سه‌شنبه مسبب اصلی در فاجعه‌ی مرگ بچه ها معرفی شد و حالا باردیگر در یک داستان‌پردازی جدید از سوی رامین شجاعی  می بینیم که طوفان مورد نظر به روز چهارشنبه نقل مکان کرده است !!

 

_ به گرفته‌گی هوا و وزش بادهای سرد طوفان نمی‌گویند!! ... آیا سرپرست توهم‌زده‌ی ما که هر لحظه ده‌ها مثال برای مقایسه‌ی خود با کوکوشکا و دیگر کوه‌نوردان برجسته‌ی جهان  از آستین بیرون می‌کشد این مفاهیم ساده را نمی‌داند ؟! ... روایت کیومرث بابازاده از مکالمات روز چهارشنبه در فیس‌بوک منتشر شده است . در هیچ قسمت از گفت و گوهای آیدین با بابازاده ، مجتبی با بیس کمپ و مجددا  آیدین با بابازاده در پایان روز، کوچک‌ترین اشاره‌ای به طوفان مورد ادعای شجاعی وجود ندارد ... و نه تنها اشاره‌ای وجود ندارد بلکه ( باز بنا به روایت و ادعای خودشان ) تیم حمله سنگین‌ترین فعالیت خود را نیز انجام داده است!!‌

 

_ رامین شجاعی در تحلیل خود و برای دست‌یابی به نتایج مورد نظر و دلخواه ، عوام‌فریبی را پیشه کرده است . روز چهارشنبه طوفانی در کار نبوده است . کیومرث بابازاده در گزارش روز یک‌شنبه 23 تیر خود ( اینجا ) نتیجه‌ی بررسی کامل از وضعیت جوی قله تا روز جمعه را چنین بیان می‌کند:

" بابازاده در رابطه با شرایط آب و هوایی ارتفاعات قله برودپیک گفت: بنده شرایط آب و هوایی را تا روز جمعه به صورت کامل بررسی و به سرپرست تیم ارسال نموده ام. شرایط هوایی قله یعنی از ارتفاع 7500 متری به بالا، شرایط مطلوب و خوبی است (در روزها هوای قله مطلوب و در شبها ابری است) ... کوه نیوز "

 

_ در باره ی رسیدن تیم حمله به قله تردید جدی وجود دارد . قبلا ( اینجا ) به اظهارات ژاسیک بربکا مبنی بر آغاز طناب های ثابت از قله اشاره کرده بودیم . نادیده گرفتن چنین موضوعی و باور به روایت صعود قله و ندیدن طناب های ثابت و چادر زدن بین دو قله ی اصلی و فرعی و باز هم ندیدن طناب های ثابت غیرممکن است . لازم است دو نکته ی دیگر را نیز به پروسه ی بررسی این موضوع اضافه کنیم . یک : کیومرث بابازاده روز دوشنبه از طریق تماس با  بیس کمپ به وجود ثابت گذاری مسیر پی برده است و حتی نیازی به صعود رامین و افشین برای کمک به بچه ها نمی بیند:

" بابازاده ادامه داد: قرار بود که تیم سه نفره از مسیر گشایش شده به صعود خود ادامه دهند و تیم دو نفره رامین و افشین از کمپ سه تا گردنه منتهی به قله صعود و مسیر را پرچم گذاری نماید. اما با توجه به تماس تلفنی با کمپ اصلی برودپیک، نیازی به صعود رامین و افشین و کمک رسانی به اعضای تیم سه نفره صعودکننده در مسیر برگشت به دلیل ثابت گذاری مسیر توسط تیم های قبلی نیست. بابازاده گفت: سعی خواهم کرد با رامین شجاعی تماس گرفته و او را از این موضوع باخبر کنم ... کوه نیوز "

 

دو : در کنار شهادت کوه‌نورد لهستانی و تحقیقات بابازاده ، انتشار عکسی از فراز برودپیک متعلق به صعود کوه‌نوردی به نام  Robert Hochreiter که در صفحه‌ی فیس‌بوک او منتشر شده است نیز می تواند گواهی بر این موضوع باشد. صعود او به برودپیک روز شنبه 22 تیر امسال ( روز آغاز حرکت تیم حمله )  صورت گرفت:

عکس اصلی و در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر را در صفحه‌ی فیس بوک او ببینید

 

قله‌ی فرعی در رخ رو به قله‌ی اصلی دارای ثابت گذاری است و باور کردنی نیست که تیم حمله‌ی باشگاه آرش به قله برودپیک رسیده باشد و این ثابت گذاری‌ها را نبیند و امکان ندارد در فاصله‌ی بین دو قله‌ی چادر زده باشد و این ثابت گذاری‌ها را نبیند. در تمام مکالمات سه شنبه و چهارشنبه‌ی تیم حمله ، کوچک‌ترین اشاره‌ای به دیدن این‌ها وجود ندارد.

انکار طناب های ثابت در فاصله ی دو قله ی اصلی و فرعی و اصرار برای اشاره به وجود صرفا طناب های ثابت در مسیر گردنه به قله فرعی( رخ رو به گردنه ی قله ی فرعی) ، یکی دیگر از جنبه های عوام فریبانه ی مجموعه روایت های رامین شجاعی از مرگ بچه های تیم حمله است:

" تیم حمله به تنها چند ساعت هوای خوب نیاز داشت تا بتواند قله فرعی و طناب‌های ثابت را پیدا کند... داستان کوه "

 

_ نقد و بررسی یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های تحلیل عوام فریبانه‌ی رامین شجاعی در باره کارکرد جی پی اس و گوگل ارث ، قطعا پستی جداگانه و مستقل را می‌طلبد.

 

_ و پیام خواهر زنده یاد پویا کیوان برای رامین شجاعی، پس از انتشار تحلیل شخصی او از فاجعه‌ی مرگ بچه ها :

"  آقای شجاعی وقتی‌ می نویسید آیا شعور خوانندگان هم براتون ارزش داره ،واقعاً براتون متأسفم که حتا توانایی گفتن ببخشید هم ندارید ،ای کاش سکوت می کردید به جای گفتند این مطلب که حتا یک نفر از افراد باتجربه و حرفه‌ای هم اونها رو قبول نداره ، ولی‌ اشکال نداره برای فرار از عذاب وجدانتون (البته اگه چیزی به اسم وجدان براتون معنی‌ داشته باشه ) به همین مطالب طنزتون ادامه بدید ... پگاه کیوان "

 

 

/ 5 نظر / 6 بازدید
محمد

من یکبار برای ایشون کامنت زدم که آیا بهتر نبود بچه ها (به علت تجربه پایین در هیمالیانوردی) ابتدا چند کوه را از مسیر نرمال صعود میکردند و سپش اقدام به گشایش مسیر مینمودند؟ ایشان در پاسخ جواب داد، ابتدا سوابق کوهنوردی خود را بیان نمایید و بعد کامنت بزنید

همنورد

مدتی بود که وبلاگ داستان کوه را فراموش کرده بودم و از مطالب مفیدش استفاده نمی کردم. ممنون که با این پست یادآوری کردید!! [گل]

روشنک

کامنت محمد مسئله ای رو برام روشن می کنه.. طرز فکر این آقایون و بعضن خانمها غیرقابل تغییره نسبت به بسیاری از مسائل مثل نقد.. حق آزادی بیان و اظهار نظر.. احساس مسئولیت و پاسخگویی.. نرود میخ آهنین در سنگ.. باقی مردمان هم که بر حسب میزان و درجه کینه.. منفعت مشترک یا غلظت حقارت و نوچه گی در رابطه به ایشان تعریف می شوند.. : ( ..

پویان نوایی

"انکار طناب های ثابت در فاصله ی دو قله...و اصرار برای ...وجود صرفا طناب های ثابت در مسیر گردنه به قله فرعی یکی دیگر از جنبه های عوام فریبانه ی ...روایت های رامین شجاعی از مرگ بچه ها" ست!؟ آقای نصیری! من مدافع برنامه نیستم ولی میشه بگین آقای شجاعی ازکجا میدونسته که بین دوقله هم ثابتگذاری شده؟ و موضوع خیلی مهمتر اینکه؛ مجتبی هم در تماس با برادرش و هم با بیس کمپ (به برهمنی) از صعود قله خبر داده! بدین ترتیب انکار صعود یعنی اتهام دروغ گویی اونم به مجتبی جراهی!! و این یعنی همه ی اون"بچه ها"ی غیور ، یا هم هماهنگ کرده بودن که دروغ بگن! و گذشته از ویژگیهای شخصیتی و اخلاقی هر سه نفر این ادعای شما یعنی ؛ آیدین بزرگی با ضریب هوشی بالای 135 (از پویا و مجتبی برآوردی ندارم) فکر می کرد میتونه همینطوری بیاد و بگه قله صعود شده! آقای نصیری! کاش بدونین وسط این دعوا چه چیزایی دارن لگدمال میشن! یه روزی فکر می کردم کلاغ ها میتونه جایی باشه برای کشیدن تیغ نقد روی چوب و چرم نشسته بر میز ها و صندلی های قدرت... ولی حالا غرق در ترکیبی از زردی و سیاهی، _به قول دوستی- شما داری گل به خودی می زنی، ما داریم می بازیم!

ostad yusa

آقای نصیری، بسیار جای تشکر است حالا که بیشتر افکار در جامعه کوهنوردی ایران پذیرفته اند که با گذشت زمان، این تراژدی برودپیک و رسوایی مدیریت آنرا از لحظه آغاز حرکت و نگرانی آیدین بزرگی‌ در مورد نداشتن ۱۰۰ دلار پول تا پایان ماجرا‌ و اینکه باشگاه آرش ۷۰ هزار دلار فقط خرج عملیات نجات و آن سوپرمن آلمانی‌ کرد که لباس فضانوردان را پوشیده بود را می‌توان با گذشت ایّام از صفحه تاریخ به شکل مهندسی‌ شده حذف کرد، غافل هستند که روشنگرانی همچون فرامرز نصیری‌ها مو را از ماست حقه بازی آن آقایان بیرون می‌کشد. همانطور که شما گفتین، تیم‌ آرش مراتب گزارشات غلط در مورد ارتفاع خودش مخابره میکرده و شاید در آن ساعت که گفته میشود قله فتح شده، آنها اصلا زمینگیر شده و دارای هوس کاملا متمرکزی نبوده اند.