صعود قلم و لزوم حفظ حرمت قلم !

قلم حرمت دارد . قلم قداست دارد . قلم معجزه ی تا ابد ماندگار انسان است . در فرهنگ ما ، زیباترین و عمیق ترین بیان حرمت و قداست این معجزه را می توانیم در نوشته های علی شریعتی بیابیم :

"   ... هر کسی توتمی دارد  که  بدان  سوگند  می خورد  ، با آن  عشق می ورزد  ، دوست می دارد ، می پرستد ... هر کسی توتمی دارد که ذکر آدم بودن اوست ...  هر کسی توتمی دارد و توتم من " قلم " است ... که خویشاوند آن من راستین من است . عطیه ی روح القدس من است .  یادآور سرگذشت و یادآور سرشت و بازگوی سرنوشت من است ...    قلم توتم من  است .   قلم زبان  خدا است .   قلم امانت آدم است .  قلم ودیعه ی عشق است ...  و قلم توتم من است  .  و قلم توتم ما است .  "

قلم همواره در پیوندی ناگزیر با تفکر و اندیشه بوده است و ابزاری برای بیان آن . قلمرو قلم ، قلمرو آگاهی و بیداری است . قلمرو قلم ، قلمرو خرد و متانت است و ...

 

***

١_ در چند سال اخیر تعدادی از کوه نوردان وبلاگ نویس و وبلاگ دار (!) برای اجرای یک برنامه ی مشترک ، عنوان " صعود قلم " را انتخاب کرده اند . عنوانی که بنا به محتوای خود و بی اختیار ، مفاهیمی مانند تفکر و اندیشه را به ذهن متبادر می کند . عنوانی که تصور آن بدون خرد و متانت غیر ممکن است .

٢_ آیا دوستان کوه نورد ما می توانند تبلور و جلوه هائی حتی کوچک از مفاهیم گفته شده را در _ مثلا _ آخرین برنامه ی اجرا شده نشان دهند و آن را اثبات کنند؟

٣_ وقتی هدف خود را صرفا " دیدار و آشنائی " قرار می دهید ، دیگر چه اجبار و ضرورتی برای استفاده از عنوان " قلم " وجود دارد ؟ 

۴_ به نظر شما، با انتشار اخبار، عکس ها و فیلم های برنامه ی " صعود قلم "  ، افکار عمومی جامعه ای که در آن زندگی می کنیم چه تصور و ایده ای در باره ی اعضای این صنف ( کوه نورد جماعت ) خواهد داشت ؟  آیا اساسا ذهنیت و یا قضاوت افکار عمومی برایتان اهمیتی دارد ؟

۵_ از لحاظ جوهر شخصیت فردی و اجتماعی ، آیا تفاوت و تمایزی میان کوه نوردان با دیگر ورزش کاران جامعه مان وجود دارد یا نه ؟ آیا انتظار و توقع خرد و متانت از کوه نوردان در چنین مناسبت هائی ، انتظار و توقعی بی مورد است ؟

۶_ به عنوان یک عضو کوچک _ بسیار کوچک _ خانواده ی بزرگ کوه نوردان دارای وبلاگ ، نسبت به محتوای _ به واقع : بی محتوائی _ برنامه ی اجرا شده ، انتقاد و اعتراض دارم . به عاری بودن آن از جوهر تفکر و اندیشه . به انتشار گسترده ی عکس های بی ربط به موضوع این صعود برای افکار عمومی انتقاد و اعتراض دارم . 

٧_ عکس زیر مراسمی را نشان می دهد که معمولا در پایان صعود و بر فراز قله ها اجرا می شود .  عکس زیر مربوط به مراسم پایان " صعود قلم " بر فراز قله مهرچال است !!

 و البته عکس های دیگر :

برای دو عکسی که در این یادداشت بود ، علیرضا در سایت تنها در کوهستان ، موضوع اجازه برای انتشار را مطرح کرده است . با وجود آنکه چنین چیزی و اشاره به آن در هیچ قسمت از سایت ایشان وجود ندارد اما به پاس احترام و دوستی و هم چنین شخصیت دوست داشتنی اش، و البته لینک هائی که مدت هاست بدون اجازه (!) به مطالب این وبلاگ می دهد  این دو عکس و زیر نویس عکس بالا حذف شد .

عکس هائی که این روزها در وبلاگ های دوستان ، مانند آن را بسیار می بینیم !!

.

٨_ فرشید فاریابی در متن دعوت نامه ی اولین نشست وبلاگ نویسان کوه نورد نوشته بود :       " کوه نویس های گرامی سلام؛ چون من و ما با نوشتن، این ابزار همیشه مدرن سرو کار داریم و در این باور آموخته ایم: هر آنچه که هر فردی می تواند درباره موضوعی بیان کند را باید که به مدارا و تحمل مورد تامل قرار دهیم؛ قصد آن داریم آموخته ها را به عمل تجربه کنیم. تجربه کنیم که بتوانیم فاصله ی حرف تا عمل را به اندک ترین مقدار ممکن برسانیم. حرف هایمان را در عمل نهادینه و ماندگار کنیم و زیرساخت های اساسی برای برداشتن گام هایی در راه عملی که آغاز کرده ایم را مورد توجه قراردهیم. ما مردمانی با احساس هستیم. ما ایرانی هستیم . این احساس پاک انسانی، ما را وادار به تعامل بیشتر می کند. این تعامل بیشتر می طلبد که چهره در چهره ی یکدیگر دیدارهایی را شکل دهیم که فارغ از هر منیتی ،" ما " بودن و با هم بودن را در راهی که آغاز شده تجربه کنیم. هریک از ما در گوشه ای تجربه های فراوانی در این راه کسب کرده و افکار و ایده های جدید فراوانی در ذهن دارد. برای همه ی این تجربه ها ی پراکنده و این فکرهای متولد نشده باید فکری کرد. برای همه ی آنچه که در این چند سطر به آنها اشاره شد و بسیار بیش از آنچه گفته شد در دل هایمان سخن و در اذهانمان اندیشه داریم   http://nedayekouh.blogspot.com/2005_05_01_archive.html  " فرشید فاریابی در گزارش نهائی آن نشست از حضور ١١ نفر خبر داده بود و صعود مهرچال با حضور ٧٠ نفر برگزار شد . آیا باید از پیشرفت سخن بگوئیم یا در باب پس رفتی آشکار و خجالت آور ، انتقاد از خود را آغاز کنیم ؟ 

.

***

قلم حرمت دارد . قلم قداست دارد . قلم معجزه ی تا ابد ماندگار انسان است . در فرهنگ ما ، زیباترین و عمیق ترین بیان حرمت و قداست این معجزه را می توانیم در نوشته های علی شریعتی بیابیم :

"   ... هر کسی توتمی دارد  که  بدان  سوگند  می خورد  ، با آن  عشق می ورزد  ، دوست می دارد ، می پرستد ... هر کسی توتمی دارد که ذکر آدم بودن اوست ...  هر کسی توتمی دارد و توتم من " قلم " است ... که خویشاوند آن من راستین من است . عطیه ی روح القدس من است .  یادآور سرگذشت و یادآور سرشت و بازگوی سرنوشت من است ...    قلم توتم من  است .   قلم زبان  خدا است .   قلم امانت آدم است .  قلم ودیعه ی عشق است ...  و قلم توتم من است  .  و قلم توتم ما است .  "

قلم همواره در پیوندی ناگزیر با تفکر و اندیشه بوده است و ابزاری برای بیان آن . قلمرو قلم ، قلمرو آگاهی و بیداری است . قلمرو قلم ، قلمرو خرد و متانت است و ...

.

/ 63 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلماتی از یک کوهنورد

سلام انتقاد جالبی بود منتظر انتقادات بیشتر از اینا هستم قلم شما سقوط کرد نه صعود سال دیگر و بار دیگر تلاشم را برای اجرای برنامه می کنم فقط خواهش می کنم شما وقتی به کوه با دوستانتون می روید شوخی نکنید چون توی جمع ما همه دوست بودیم و با هم شوخی می کردیم منتظر باشید در تلاشم کاری کنم که صعود قلم از طرف فدراسیون بهترین و بزرگترین صعود کوهنوردان کشور بشود هدف رو برای امسال مشخص کردیم و به زودی برای اجرای برنامه و هدف صعود قلم دست به قلم خواهم شد موفق باشید

رستگار

سلام چه زیبا و چه اثربخش تر بود اگر شما که خواستار اجرای حرمت صحیح قلم هستید با دوستان هم قلم خود با کلامی به دور از ایجاد انزجار و دلخوری صحبت میکردید و انتقادات خود را در فضایی آرامتر بیان میکردید اهالی کوهنورد آن هم از نوع قلم همه دست در دست هم برای رساندن این جامعه به اهدافی همچون صعود همراه یکرنگی و یکدلی و به دور از هر منیتی پا به این عرصه گذاشتند و قصد ایجاد این رابطه در دلها است کاش شما که اعتقاد دارید قلمرو قلم قلمرو خرد و متانت است این مهم را با خرد و متانت به این جامعه نشان میدادید نه با کلماتی مغرضانه و به دور از متانت...

دوست

دیگه هیچوقت با خانم آنا فراهانی و دوستان عزیزش در هیچ صعودی همراه نخواهم شد نقد کلاغها میدان آزمایش بزرگی برای همه ما بود کلاغها درس بزرگی به همه ما داد در وجود تک تک ما یه احمدی نژاد نهفته است اگه شعار میدیم آزادی بیان اگه ادعا میکنیم آزادی عقیده همش حرف مفته در عمل تحمل یه انتقاد کوچیک هم نداریم تمام تصوراتم در باره خانم آنا فراهانی بهم ریخته است کلاغها درس بزرگی به همه ما داد

امین

به به چه خبره - من ندیدم دو صنوبر را با هم دشمن این چه نقدیه - از همه بدتر این چه جوابیه کجا میریم ؟

شهریار

سلام من تو این صعود نبودم پس به خودم اجازه نمیدم که نظر بدم. اما یه توصیه به همه دوستان دارم. نقد تو همه زمینه ازاده و کسی نمیتونه ایراد بگیره که چرا فلان مطلب رو نقد کردی یا .... شما دوست عزیز که صعود قلم رو نقد کردید و از حرمت قلم صحبت کردید ای کاش بدون هیچ غرض ورزی و به دور از دیدگاه منفی این صعود رو نقد میکردید و احترام رو در لابه لای نوشته هاتون بیشتر به نمایش میزاشتید. این که میگید این برنامه ابتذاله این احترام و حرمت قلم نیست. ای کاش خودتون داخل برنامه بودید و اونوقت انتقاد میکردید. که در این صورت بیشتر به این نقد و انتقاد میشد اعتبار داد. و دوستانی که شروع به اعتراض از این نقد کردن. متاسفم وقتی بعضی از این نظرات رو میخونم. این نقد چه درست بوده چه غلط شما به عنوان وبلاگ نویس و اهل قلم باید احترام رو تو نظراتتون حفظ میکردید و خیلی منطقی و مودبانه اعتراض میکردید. اگر به بی احترامی تو نقد اعتراضی شده ایا درسته که با بی احترامی جواب این بی احترامی که بهش اعتراض شده را داد؟؟؟؟؟؟ ناراحتم از این که تو این صعود نبودم تا دوستانمو از نزدیک ببینم و از تجربیاتشون استفاده کنم و خوشحالم که........... شاد

محمد رضا

سلام آقای نصیری در این متن بارها و بارها اسم شما را برده ام.اگر مایل بودید بخوانید.ممنون.

مهسا احمدی

سلام چرا دغدغه هست برای من اما من هم می‌گم باید به کسی ایراد گرفت که چرا این عکسو منتشر کرده. هیچوقت همه چیز متلق نیست آدم میتونه تو محیط رسمی دو کلوم با دوستش شوخی کنه ایرادی هم نداره! می‌شد انقدر بزرگش نکرد! بهتر نبود گوشزد شما آروم و در گوشی بود تا عالمو آدم خبر می‌شدن![گل]

پویا

آقای نصیری با منطق!‌ طرفداران شما یکیشون 1 لینک ندادن که مبادا کسی پاسخی بهشون بده....!‌ خب این خودش نشونه ی منطقی بودن شما و دارو دستتونه!!! ضمنا قبلا کوه نیوز برای 2 رقمی یا شاید صه(!) رقمی شدن نظراتش ازین پستهای جالب گذاشته( مثلا گذاشتن عکس لیلا اسفندیاری بدون حجاب!!!) و حالا هم شما روش جدیدی رو به کار بستین!‌ عالیه! لطفا یاد منم بدین چون هم آمار بازدیدم پایینه و هم اکثر پستهام بدون نظرن!!!

Cheap oem software

7MYPJi Yeah� I read and I understand that I do not understand anything what it is about:D

سايت دانلود

سلام. من هم به روز هستم با مطالب جدید از دنیای نرم افزار. تبادل لینک با وبلاگ خوب شما که تولید محتوای سالم دارید موجب افتخار بنده ست. منتظرتون هستم. راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید بعد از چند لحظه سایت من باز میشه. یا حق