حادثه ی برودپیک : سانسور خبری، زمان و شانس را کشت!

آخرین خبر از امدادرسانی در برودپیک _ سانسور خبری، زمان
و شانس را کشت!

 

عباس ثابتیان : دیشب به عباس محمدی صحبت کردم و گفتم که امروزه از روی آخرین تماس با موبایل موقعیت دقیق تماس گیرنده را تعیین می‌شود کرد، آیا ستاد بحران به این فکر کرده است که از روی تماس‌های آیدین موقعیت او را بیابند؟ GPS که انگار قصه‌ای بود و بس!

امروز این کار انجام شده وحالا موقعیت دست‌نیافتنی تیم را در عکس زیر ببینید.

 

کدام تیم نجات دیگر قادر به حضور در این مکان هولناک است؟

ای‌میل دریافتی از نیکنام کریم (شرکت ATP)

توماس لامل هم بر این عقیده است که آنها زیر قله‌ی فرعی از مسیر خارج شده‌اند، او تاکید می‌کند که آنها در خاک پاکستان هستند و نه در چین، او هم‌چنین بر این عقیده است که در این مرحله هیچ شانسی برای نجات هیچ کسی از آنجا وجود ندارد.

 

پ ن :

درهای بسته یاران ما را به مسلخ برد!

 

 

نقل از وبلاگ آرام کوه

 

 

 

 

بی بی سی فارسی: عملیات نجات کوه نوردان ایرانی در پاکستان متوقف شد

منظور حسین، رئیس باشگاه کوه‌نوردی آلپن پاکستان اعلام کرد که عملیات جستجو و نجات سه کوه‌نورد ایرانی که در ارتفاعات شمال پاکستان ناپدید شدند بودند، متوقف شده است. آقای حسین با اعلام توقف عملیات نجات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این سه کوه‌نورد توانسته بودند به قله برودپیک صعود کنند.

آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی سه کوه‌نورد مفقود شده هستند که روز سه شنبه ۲۵ تیر موفق شدند قله ۸۰۴۷ متری برودپیک را فتح کنند. رئیس باشگاه کوه‌نوردی آلپن پاکستان گفت که این کوه‌نوردان در تماس روز ‌سه‌شنبه خود اعلام کردند که به شدت خسته هستند و مواد غذایی آنها در حال اتمام است. آقای حسین گفته که تیم امداد نتوانسته این افراد را پیدا کند و هلیکوپتری که برای جستجو فرستاده شده بود، امروز فراخوانده شد.

 نقل از کوه نیوز

 

 

 

 

 پی نوشت:

به مردم و به رسانه ها دروغ نگوئید! 

 

روزنامه ایران امروز گزارش نسبتا مفصلی را از حادثه ی برودپیک منتشر نمود .  در این گزارش سعی شده است " طوفان سهمگین "  ، " طوفان و کولاک " و ... به عنوان زمینه ساز و دلیل اصلی حادثه ی برودپیک معرفی شود .  چندی پیش نیز پرویز روحانی از اعضای ستاد بحران باشگاه آرش در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی   طوفان شدید و وضعیت نامناسب جوی را دلیل اصلی گم کردن مسیر اعلام کرده بود.

 

آرشیو و سابقه های قبلی  اطلاعیه های باشگاه آرش در باره ی قدم به قدم مراحل اجرای برنامه و بخصوص مراحل صعود قله و آغاز فرود هنوز در سایت رسمی این باشگاه و سایت کوه نیوز قابل دسترسی است. در هیچ کدام از این اطلاعیه ها ، کوچک ترین اشاره ای به طوفان سهمگین و یا حتی شرایط نامناسب جوی وجود ندارد . ضمن آنکه دست یابی به پیش بینی های شرایط جوی کوهستان برودپیک در آن روز مشخص صعود و فرود نیز کاری غیرممکن نیست .

 

هیچ طوفان سهمگینی در کار نبوده است!!  و گم کردن مسیر فرود توسط گروه کوه‌نوردان آرش و بحران فعلی هیچ ربطی به طوفان‌های سهمگین نداشته است!  پس هدف از این دروغ پردازی‌ها چیست؟  آیا قرار است "برنامه‌ریزی غلط ، فقدان پیش بینی تیم امداد و نجات و تفکر صعود به هر قیمت ممکن " را در سایه‌ی طوفان‌های سهمگین و تخیلی برودپیک از نظرها پنهان کنیم؟! 

 

 

 

 

به مردم و به رسانه ها دروغ نگوئید ! 

 

 

 

 

  

 

/ 16 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

سلام جناب نصیری امیدوارم هنوز کور سوی امیدی باشه و این سه عزیز به سلامت برگردن . جناب نصیری بیاید یک بار هم که شده به جای نام بردن از مقصرین اشتباه ها گفته بشه وتجربه ای که میتونه از این اتفاق بدست بیاد توی هیاهوی حمله و دفاع طرفین از نظراتشون گم نشه . جندتا سوال هنوز بی جواب مونده آیا تیم حمله gps نداشتن که مسیر اشتباه رو انتخاب کردن و یا برای gps اونها اتفاقی افتاده . چرا تیمی که قرار بود در مسیر برگشت این دوستان اقدام به علامت گذاری مسیر بکنه این کار رو انجام نداد . (خوندم که این پیشنهاد آقای بابا زاده بوده ) چرا تیم پشتیبانی توی کمپ 3 نبود . آیا خستگی تیمی که 3 روز بیواک میکنه اجازه اخذ تصمیم درست رو بهشون میده که در مورد شرایط خودشون گزارش درست بدن . چرا بحث پیدا کردن موقعیت آیدین با استفاده از تلفن اینقدر دیر مطرح شد . این جمله شعار نیست اکثر حوادث در حین فرود رخ میده .

احسان شیاری

جناب نصیری عزیز؛ با تمام احترامی که براتون قائلم ولی فکر میکنم گزارشای هواشناسی رو با دقت مطالعه نکردید. اگر چه دوستان عزیزمون در همون ارتفاعات بالا دچار حادثه شدن ولی گزارشای هواشناسی حکایت از وضعیت نامناسب هوا در تمام کمپ ها و ارتفاعات رو داشت و فقط برای قله و ارتفاعات حدود 8000 وضعیت مناسب اعلام شده بود که در اون هم احتمال تغییر و اشتباه هست.

فانی

جالبه هنوز افراد زیادی انلاین هستند . بعد عده ای از همین افراد می گویند انتقاد نکنید ، اعتراض نکنید ،... پس شما این جا دیگر منتظر چه هستید ؟ جز این است که بهت و خشمی وجودتان را گرفته و می خواهید کسی پاسخ دهد که چرا ؟ چرا به این سادگی ؟ و کسی قطعا باید به همه گان پاسخ دهد .

کاظم

بادرود : متاسفانه از تکرار حوادث هیچگاه عبرت نکرده ایم ، تجربه ارزشمند دیگران را فدای غرور وخودنمایی می کنیم و نگاهمان را برمیگردانیم ، با این تفکر حرمت های از بین خواهد رفت >

احسان شیاری

جناب نصیری اگر تو کامنت قبلی به پرسش اصلیتون پاسخ ندادم به این خاطر بود که حرفتون رو انکار نمیکنم و قبولش دارم، فقط منظورم از این کامنت این بود که اگر چه آقای بابازاده تو چندتا از مصاحبه هاشون اشاره هایی به شرایط بد جوی کرده بودن که در زیر همین کامنت خدمتتون ارائه میشه، ولی اگر هم ایشون اینکار رو نکرده بودن لااقل انتظار شخص من از شما به عنوان یه پیشکسوت این بود که خودتون باید بررسی میکردید بعد این پست رو میذاشتید. قسمتی از اخبارهای مربوطه به نقل از کوه نیوز : 1- من تمام روز شنبه و از صبح وضعیت هوا را حتی بوسیله دوستانم در استرالیا چک کردیم، متاسفانه هوای بد 24 ساعت زودتر یعنی از روز یک شنبه ظهر (امروز) شروع می شود و این خیلی بد است هم برای صعود و هم برای برگشت تیم. يكشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۹ 2- بابازاده در رابطه با شرایط آب و هوایی ارتفاعات قله برودپیک گفت: بنده شرایط آب و هوایی را تا روز جمعه به صورت کامل بررسی و به سرپرست تیم ارسال نموده ام. شرایط هوایی قله یعنی از ارتفاع 7500 متری به بالا، شرایط مطلوب و خوبی است (در روزها هوای قله مطلوب و در شبها ابری است)، اما شرایط آب و هوایی زیر ارتفاع 7500 متر

احسان شیاری

قطعا تیم نمیتونسته دچار طوفانهای سهمگین شده باشه، ولی وقتی این مسئله رو کلی بیان میکنیم ابهام در مسئله بوجود میاد چرا که اگر چه تیم خارج از محدوده ی طوفان دچار مشکل شده و این میتونه ناشی از پیش بینی ها و برنامه ریزی های نامناسب بوده باشه ولی تیمهای امداد واقعا دچار طوفان شده بودن. پس برای اینکه ابهام زدایی کنیم بیاید تو نقد این مسئله تیم سه نفره صعود کننده رو از تیمهای امداد جدا کنیم. به عبارتی مشکلات تیم سه نفره رو جدا از مشکلات امدادرسانی بررسی کنیم

همنورد

من فقط دو تا سوال دارم تیم چرا gps نداشته ؟ طبق اعلام سایت باشگاه ارش اقای بابایی ساعت چهارو نیم گفته بود که بچه ها دقایقی پیش موفق به فتح قله شده اند سوال دومم اینه که چرا باید برنامه ریزی طوری باشه که ساعت چهار ونیم به یک قله هشت هزار متری رسید این یعنی نه توان کافی نه اکسیژن کافی و نه زمان کافی برای برگشت این یعنی مدت زمان طولانی فعالیت سنگین در ارتفاع بالا اینها یعنی ضریب خطای بسیار بالا برای اشتباه کردن

ع

قطعا هیچ توفانی در کار نبوده من تمام گزارشها و آرشیوهای سایتهای هواشناسی را چک کردم ... تنها مه غلیظ ، هوای سرد و عدم دید کافی بوده بعلاوه خستگی مفرط ناشی از سه شب اقامت در ارتفاع بالای 7000 یا همان محدوده ی مرگ ! بر اساس شنیده ها که رضا زارعی هم تایید میکنه تیم قبل از سفر خیلی تلاش میکنه که ترک جی پی اس مسیر برگشت را از کسانی که قبلا رفتند و یا از سایت ویکی لوک تهیه کنه اما موفق نمیشه و در نهایت بدون ترک اما با داشتن دستگاه جی پی اس میره ! اساتید میدونن که جی پی اس بدون نقشه یا ترک کاربردی نداره جز اینکه مختصات خودت را پیدا کنی ! اما نکته اینه که حداقل کاری که میشد کرد این بود که ترک را بصورت دستی روی گوگل ارث میکشیدند و با یک کانورت و ایمپورت ساده می ریختند روی دستگاه جی پی اس ! درسته که این ترک خیلی دقیق نمیشد در حد قدم به قدم اما حداقل از این همه انحراف از مسیر جلوگیری میکرد ! البته عده ای معتقند که ما که الان اینجا نشتیم این حرفها را میزنیم و نمیفهمیم کسی که گشایش مسیر تو ارتفاع 7...8 هزار متر کرده و سه شب نخوابیده حس استفاده از این ابزار را نداره !! خوب برادر من اگه قرار باشه آدم یه راهی را یه جوری بره

ع . ادامه ...

یه جوری بره که نتونه زنده برگرده چه فایده ای داره ! حالا اگه اتفاق غیر منتظره ای افتاده بود یه چیزی ! مه غلیظ و عدم دید که برای یک تیم فوق حرفه ای یه چیز طبیعی هست ! چه تو هیمالیا و چه تو دماوند !

وحید سپنج

جناب آقای شجاعی عزیز، در مقام قضاوت نیستم، فقط با توجه به تجربیاتی که در مورد GPS و استفاده از گوگل ارث دارم، نقدهایی به این برداشت شما در این زمینه دارم. در تکمیل مواردی که آقایان شفقی و فرهادی بیان نمودند، متاسفانه خیلی از کوهنوزدان و حتی هیمالیا نوردان، از استفاده صحیح از GPS و گوگل ارث اطلاعی ندارند و حداکثر از آن به عنوان ارتفاع سنج و استفاده از مختصات و Waypoint استفاده می کنند که در اینصورت حتی اگر شما مختصات را داشته باشید، ممکنه از مسیر صحیح حرکت که در کوه قاعدتا مسیر مستقیم نیست، فاصله بگیرید و منحرف شوید. اما با داشتن Track مسیر، این مشکل تا حد زیادی برطرف می شود. شما فرموده اید که مسیر را پیدا نکردیم.او کی، ولی مگر نمی توان مسیر (Track) حدودی را روی گوگل ارث کرد و به فرمت GPS تبدیل کرد؟ با داشتن این Track، حتی اگر حدودی هم باشد، انحراف از مسیر کلی مشخص می شود و شخص می توان در صورت انحراف، آنرا جبران کند. متاسفانه در تیم قله، ظاهرا چنین اطلاعات و آموزه هایی وجود نداشته و این نکته در گزارش برنامه خط الراس علم کوه آیدین مشهود بود. حال سوال این است: در حالیکه کوهنوردان مبتدی ای مثل من، برای صعود یک