به کوه نوردان: با دماوند شایسته رفتار کنید!

دماوند ، اولین اثر طبیعی ایران است و طی سالیان اخیر ، دامنه‌ی آسیب ها و تخریب‌ها بر پیکر آن سرعت نگران کننده‌ای بخود گرفته است. از سوئی دست اندازی‌های سوداگرایانه‌ی زمین خواران و معدن کاوان و از سوی دیگر رفتارهای نامناسب و غیر زیست محیطی بعضی کوه‌نوردان و گروه های کوه‌نوردی ...

 

شکی نیست که مدیران و مسئولان این گونه گروه‌ها و تشکل‌ها بایستی در برابر عملکرد نامناسب اعضای تیم های اعزامی‌شان در رها کردن بنرهای پلاستیکی و تولید زباله در زیباترین و باشکوه‌ترین کوه سرزمین‌مان پاسخ‌گو باشند :

 

 

مدیریت شعب بانک سپه (کرمانشاه) و

مرکز آموزش های هوایی شهید خضرائی

مصطفی نظری و سجاد خوش نام (کرمانشاه)

 

 گروه کوه نوردی کارنول

گروه کوه نوردی سپاه ( استان کرمانشاه) 

 یاماج تبریز

 بانک پارسیان ( حوزه شمال)

 گروه کوه نوردی 175 دزفول

 تیپ 130

 شرکت تعاونی دهیاری های بخش مرکزی چالوس

گروه کوه نوردی سولدوز 

 

 

پی‌نوشت:

تعدادی از عکس‌های این پست توسط آقای امین معین  مسئول کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه‌نوردی ارسال شده است و معنای آن می‌تواند این باشد که چنین رفتارهایی از سوی فدراسیون نیز رصد می‌شود.

 

 

 

 

 

/ 5 نظر / 139 بازدید
محمد خلیلی

سلام نصیری جان مبتکر این مقوله محیط زیستی خانم فراهانی بودند که اتفاقا حرکت شایسته ای هستش و من بنوبه خودم قبول دارم و قرار بر این شد که برنامه بزاریم و بریم و برداریم. حالا شما هم که تکرار کردی :) من عین کامنتی رو که در وبلاگ آناپورنا زدم اینجام کپی می کنم... البته ظاهرا متن زیاد شد و باید در پست بعدی بزارم...

محمد خلیلی

این کامنی که در وبلاگ آناپورنا گذاشتم: با سلام حضور همنورد عزیزمان هر دفعه که به دماوند رفتیم بعد از بازگشت از قله به طبعیت از یک سنت قدیمی بنر صعود رو در بارگاه سوم و در محل برپایی چادرها ( زیر پناهگاه ) به دیوار سنگی که با سیم فلزی (تور فلزی ) محافظت شده نصب کردیم. (البته این کار به پیشنهاد و توسط یکی از دوستان انجام شد و منم البته مخالفتی نکردم) البته رها کردن بنر در قله و یا در مسیر مقوله دیگری است . ناگفته نماند این مساله از سال ها پیش روال بوده و ما هر دفعه با نصب یک بنر لاشه حداقل دو سه بنر خیلی قدیمی رو که در اثر فرآیند طبیعت پوسیده و از بین رفته را برداشته و به همراه انبوه زباله هایی که توسط گردشگران! در بارگاه سوم ریخته شده به پایین انتقال داده ایم . اغراق نیست اگر بگویم مقدار زباله هایی که امسال توسط خودم و بچه ها ( 12 نفر ) به پایین انتقال دادیم جمعا به اندازه بار یک وانت بود!!!!! با همه این ها از این نظر به مساله نگاه نکرده بودم و ضمن تشکر از شما تصمیم بر این شد که در اولین صعود آینده به دماوند بنر مربوطه برداشته شود واگر به هر علتی نتونستم برم به دوستان سفارش می کنم که بردارند.

امین معین

دوست عزیز سنت های قدیمی غلط رو باید از بین برد! البته من در عجبم که شما از کدام سنت قدیمی حرف میزنید وقتی که تورهای فلزی کمتر از سه چهار سال هست که انجا نصب شده! کجای این امر از سالها پیش روال بوده؟! چرا بی جهت رسم و رسوم میسازید؟! اغراق نیست اگر بگویم تمام زباله دماوند توسط خود کونوردان و نه به قول شما گردشگران در منطقه ریخته میشود! باید عرض کنم که از این به بعد و پس از اطلاع رسانی با عاملان این کار شدیدا برخورد خواهد شد! کمترینش میتواند اخطار کتبی به گروه ها و بعد از آن تعلیق مجوز باشد..

آنا

آقای خلیلی جسارتتان اولا در قبول کردن این اشتباه کوچک و دوما سعی در حل آن قابل احترام است. کاش سایر گروه ها نیز همچون شما باشند. امین جان منظور آقای خلیلی از سنت دیرینه نصب تابلو در کوه ها و دامنهای کوهستانی کشور است که به قول ایشان از سالهای دور بوده و خیلی از آنها را ما سالهای سال است در مسیر صعودمان به قله ها دیده ایم و بعضا یادبود کوهنوردان فقید آن منطقه هاست. و تو منظورت مشخصا دماوند و بارگاه سوم است.

محمد خلیلی

با سلام مجدد تشکر از خانم فراهانی بخاطر توضیح بیشتر در مورد منظور من از سنت قدیمی نصب تابلو و نوشته که به حداقل زمان نوجوانی ام برمیگرده که برای اولین بار در قلعه بابک دیدم ...و حتی در چندسال اخیر کوهنوردانی را یادمه که با اسپری در کوه ها نام گروه را می نوشتند ولی حالا متوجه کار اشتباهشان شده اند...