بحران برنامه ی نانگاپاربات

 سرانجام اعضای تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ناچار شدند در برابر افزایش پرسش ها و تردیدها پیرامون صحت خبر صعود خود به قله ی اصلی نانگاپاربات ، در مقام پاسخ گوئی برآمده و فشار افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران را در این باره جدی بگیرند .      آنان روز دوشنبه ٢٣/١٠/٨٧  و  در جلسه ی هفتگی باشگاه شان ، فیلم کوتاه دیگری از آخرین مرحله ی برنامه نانگاپاربات را ارائه دادند که در آن به جز گفت و گوهای رد و بدل شده ( که می تواند در جریان یک صداگذاری جدید بعدا به نماهای فیلم اضافه شده باشد ) هیچ دلیل مستند و قانع کننده ای برای اثبات صعود قله ی اصلی نانگاپاربات وجود نداشت . آنچه در این فیلم به نمایش درآمد همان تصاویر و نماهای قبلا منتشر شده ای بود که پرسش ها وتردیدها پیرامون صحت خبر صعود را به عنوان وجه دیگری از بحران برنامه ی نانگاپاربات _ در کنار بحران مرگ سامان نعمتی  _ برای اعضای این تیم رقم زده بود و نکته ی عجیب آن که : دفاع آنان از عملکردشان در زمینه ی صعود یا عدم صعود ، در شرایطی صورت می گرفت که به هیچ یک از ابهام و سوال های ناگزیر در باره روایت های متناقض در توجیه دلایل رها کردن و مرگ همنوردشان هنوز هیچ پاسخی نداده اند.

 

می گویند نانگاپاربات را صعود کرده اند اما ...

اما آخرین تصاویر و عکس های صعودشان نسبت به آخرین تصاویر و عکس های دیگر کوه نوردان جهان که به این قله صعود کرده اند و در کنار   _ و کاملا در کنار   _   آن نشانه ی   ثابت  و  همیشگی قله ، سندی   ( عکس یا فیلم ) برای اثبات  عملکردشان  ارائه   می دهند ، هیچ شباهتی را نشان نمی دهد ! چرا ؟!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

می گویند نانگاپاربات را صعود کرده اند اما ... برای چند پرسش بسیار ساده و طبیعی که تاکنون مطرح شده است هیچ پاسخی برای ارائه  ندارند . مثل : همگان ، و طی این سال هائی که گذشته است ، از عطش حیرت انگیز و قابل توجه شما برای قرار گرفتن روی قله _ دقیقا روی قله _ اطلاع دارند ، اگر واقعا آن برآمدگی در پشت سر شما قله و آن طرح مبهم همان نشانه ی قله است ، با توجه به هوای کاملا خوب و آفتابی عکس های بالا ، چه دلیلی باعث شده است که روی قله نروید و از فراز آن عکس ها و فیلم های خود را تهیه نکنید ؟ چرا در هیچ یک از عکس های تاکنون منتشر شده ی شما و هم چنین آخرین فیلمی که نمایش دادید کوچک ترین نمای عمومی از چشم اندازهای اطراف ( مثلا یال ها و خط الراس های منتهی به قله ) وجود ندارد ؟  در کجای تاریخ کوه نوردی ایران و جهان _ و هم چنین در تاریخ خود نانگاپاربات _ سابقه دارد که برای نمایش نشانه ی اصلی قله و اثبات صعود آن از آخرین درجه ی زوم دوربین ( تازه اگر فرض بگیریم نماهای زوم در فیلم شما واقعی است ) استفاده شده باشد ؟

.

[2007] Nanga Parbat - Diamir Face and Kinschofer route

 Before the summit ridge

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.http://www.piotrmorawski.com/mountainphotography/2007_NangaParbat/large-54.html

می گویند نانگاپاربات را صعود کرده اند اما ... در هیچ یک از تصاویر و عکس های آخرین مرحله ی برنامه شان ، نشانی از آخرین مرحله ی مسیر کین شوفر ، یعنی خط الراس منتهی به قله (عکس بالا ) ، دیده نمی شود و ترجیح می دهند توضیح در باره ی آن را به سکوت بگذرانند . چرا ؟! در فیلم های کوتاهی که تاکنون از آخرین قسمت برنامه ی آنان منتشر شده ( http://video.google.com/videoplay?docid=3058771677304138490&hl=en ) از شیبی منتهی به دره های پائین دست ، در حال بالا آمدن هستند اما آن گونه که در عکس بالا و ( برشی از آن در عکس زیر ) از قله ی اصلی نانگاپاربات مشخص است از حدود ١۵٠ _ ٢٠٠ متری قله ، با وجود دیواره های کاملا عمودی  ، امکان هیچگونه صعود مستقیم _ و بدون حرکت خط الراسی  _   به قله ی اصلی وجود ندارد !

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

_________________________________

پی نوشت :

_ اهمیت بررسی بحران نانگاپاربات از طرف این وبلاگ ، به دلیل اهمیت و ابعاد پیچیده  و همچنان مبهم مرگ سامان نعمتی از یک سو و تبلیغات و تلاش های گسترده ی اعضای تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند برای باوراندن روایت های متناقض خود به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران از سوی دیگر است . با توجه به ظرفیت ها و شرایط و توان محدود این وبلاگ، تلاش خواهیم کرد بعد از مسئله ی بحران نانگاپاربات ، بررسی و طرح مجدد پرسش های هم چنان بی پاسخ مانده در باره ی حادثه ی تیلیچوپیک و مرگ دکتر تیم ، نگاهی به اشتباهات یوسف سورنی نیا در حادثه ی اخیر غار پراو  که مرگ خلیل عبد نکوئی را به دنبال داشت و هم چنین اعلام خبر دروغ به قله ی نوشاخ را در دستور کار خود قرار دهیم .

.

_ گفتن ندارد !! اما ... " هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آنست که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسائل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد... ماده ١٩ از اعلامیه جهانی حقوق بشر "

.

_ « ای کاش آب بودم

گر می شد آن باشی که خود می خواهی .

آدمی بودن

            حسرتا !

                  مشکلی است در مرز ناممکن . نمی بینی ؟  (شاملو)  » 

 

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کلاغ ها

به سیدی عزیز و گرامی افکار و احساسات شما کاملا قابل درک و احترام بسیار است . باور کنید ما هم دوست داریم مهربان باشیم ... کوه برویم ... و لذت ببریم ! اما دوست عزیز و گرامی ، در زندگی مسائل دیگری هم وجود دارد که چشم پوشی نسبت به آنها _ یا به عبارتی وانمود کردن به فراموشی _ نه تنها امکان پذیر نیست بل حتی گونه ای مواجهه و تقابل با جوهر وسرشت وجودی آدمی می باشد ! ما فکر می کنیم که انسان ، تیر چراغ برق و صندلی و آن قاشق میز ناهار خوری نیست ... و آن چیزی که _ به صورتی اساسی _ و به عنوان وجه تمایز انسان با این اشیائی که نام بردیم می تواند وجود داشته باشد : واکنش نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی است ! همین . و به همین سادگی . باور کنید نقد گونه ای واکنش طبیعی و انسانی ست نسبت به پاره ای از وقایع و اتفاقات دنیای پیرامون مان و کوه نوردی هم به عنوان بخشی از همین دنیای پیرامون و _ مهم تر _ زندگی خودمان ، نمی تواند از این قاعده مستثنی باشد . در پس این نقدها ، چشم به شرایط بهتر و افق های روشن تر داریم . تلفات انسانی در این ورزش _ در کشور ما _ غم انگیز تر از آن چیزی ست که شما ممکن است تصورش را داشته باشید .

کریم

سلام! با نظر آقای سیدی کاملاً موافقم. فکر می کنم چقدر بهتره که به جای اینکه به دنبال علت مرگ آدم ها باشیم، برای سلامتی و موفقیت بقیه ی کوهنوردا تلاش کنیم. اینکه اونها قله رو صعود کردن یا نه برمی گرده به خودشون و وجدانشون. و مطمئناً خدایی در این نزدیکیست که همه چیز رو می دونه و به قول آقای سیدی همه چیز خیلی زود تر از اونی که فکرشو بکنیم معلوم می شه. توکل به خدا ! اگر هم قرار باشه ماجرا توسط یک انسان مشخص بشه، خود خدا زمان و مکانشو مشخص می کنه. پس سخت نگیریم و برای زندگی و سلامتی و موفقیت تلاش کنیم. به امید خدا...

بر فراز ابرها

من با حرف شما کاملا موافقم . ولی با اینکه ما حالا تیکه پرانی کنیم و به دنبال حقیقت نباشیم مخالفم . امیدوارم نظرتا راجع به نظر من بدی .

یه کوهنورد معمولی

جناب نصیری سلام . فکر میکنید با نوشته های شما چیزی درست میشود ؟ این جماعت چنان گندی به فرهنگ ورزش کوهنوردی این مملکت زده اند که به ابن زودیها پاک کردن آن ممکن نیست . نزدیک به چهار دهه در فراز و نشیب کوهنوردی ایران حضوری از نزدیک داشته ام اما تا الان جماعتی به این پستی و بی وجدانی ندیده ام جناب نصیری من ایمان دارم خون سامان نمیگذارد آب خوش از گلوی این آدمهای بی وجدان پایین برود .

شاهین

به کوهنورد معمولی فرامرز نصیری از روی وجدان خود وظیفه دارد که این مطالب را بنویسد حالا اگه چیزی تغییر نکند اشکال از فرامرز نصیری نیست اشکال از جامعه ایران است اما او پیش وجدان خود شرمنده نخواهد بود کار او نوشتن است می خواهد درست بشود میخواهد نشود به سیدی و کریم سامان نعمتی هم دلش میخواست کوه بره و از طبیعت لذت ببره و زیبا باشه اما چه کسانی او را در 8000 متری نانگا تنها گذاشتن و برگشتن و به دروغ گفتن که قله را فتح کردن؟ پس اشکال جای دیگه هست

شاهین

آقای نصیری من منتظر ادامه این مقاله پر کشش هستم البته میدونم گرفتارین ولی خلاصه من هر روز وبلاگ شما را چک می کنم.

کلاغ ها

به شاهین عزیز از اینکه خواننده ی مطالب این وبلاگ هستید بسیار ممنون و سپاسگزارم . در ادامه ی این یادداشت فقط اشاره ای کوتاه به پاره ای دیگر از تناقضات تیم باشگاه دماوند مانده است که در اولین فرصت منتشر خواهد شد .

شاهین

آقای نصیری 2 سوال داشتم 1-آیا فیلمی که در جلسه دو شنبه کلوب دماوند نمایش داده شده با فیلمی که شما در این مقاله لینک کردین خیلی فرق داره و یا ادامه همان فیلمه 2-آیا به این ترتیب اولن گروه نانگا از فدراسیون کوهنوردی ایران تقاضای صدور گواهینامه صعود به نانگا پاربات را کرده و اگر بلی جواب فدراسیون چه بوده است متشکر

کلاغ ها

_ از نظر من ، آخرین فیلمی که نمایش دادند تفاوت چندانی با فیلم ها و عکس های قبلی نداشت ! فقط نماهای چند دقیقه ای و درست در زیر همان شیب معروف(!) اضافه شده بود که با صداهای کاظم و سهند و زوم های مکرر _ و تا آخرین درجه ی دوربین یا نرم افزار !! _ سعی شده به همه بقبولانند که آنجا یعنی زیر آن شیب ، نوک قله ی نانگاپاربات است !! در آخرین فیلم شان ، واقعا روش منحصر بفردی را _ در تاریخ کوه نوردی ایران و جهان _ برای اثبات صعود ارائه دادند : زوم و دیالوگ !! ... و البته ، هم چنان نماهای بسته و به شدت کنترل شده تا مبادا ... ؟! به یقین تمامی حقایق این برنامه و همچنین دلایل مرگ سامان خیلی زود برای همگان روشن خواهد شد . _ در باره ی سوال دوم : اطلاعی ندارم .

شاهین

تشکر ما هم من هم مثل دیگران منتظر می مانم تا حقایق روشنتر شوند