جمعه در ارتفاعات دربند !!

" آقای نصیری سلام . روز جمعه  ... نیروی مسلح انتظامی با مسدود کردن راه در ارتفاعات دربند، اقدام به جستجوی کولۀ کوه نوردان می کرد و در صورت همراه داشتن آب و غذا، آنها را وادار به بازگشت می نمود ! "

از بخش پیام های خواننده گان

/ 26 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عزیزالهی

بروز چنین وضعیتی وجوه دیگری هم دارد: خوب یا بد ، غلط یا درست ، قوانین جاری کشور اجازه "روزه خواری در انظار عمومی " را نمی دهد باید بپذیریم عده ای هم یا از سر نا آگاهی و یا از سر لجاجت و یا از سر . . . چنین قوانینی را زیرپا می گذارند و پای نیروی انتظامی را بعنوان ضابط قانون با این مسائل می کشانند. احتمالا قصد نیروی انتظامی برخورد با همان روزه خوارانی بوده در مناطق پائین دست که بیشتر محل رفت آمد است علنی روزه خواری می کنند. و خب محتملآ شر این موضوع دامنگیر کوهنوردان که در مناطق بالا و خارج از انظار عمومی هستند نیز می شود. بهر حال در هر وضعیتی باشد نیروی انتظامی بدترین روش را انتخاب کرده است ! در ضمن گشتن کوله ها برای این نیست که چرا شما روزه نمی گیرید و حتمآ بایستی روزه بیرید بلکه برای ممانعت از "علنی بودن " روزه خواری است. تاکید می کنم بهر حال در هر وضعیتی باشد نیروی انتظامی بدترین روش را انتخاب کرده است !

علیرضا

از دوستان گرامی که حرف من رو تایید کردند سپاسگزارم. من به سبب سکونت در این منطقه از ساعت 4 صبح تا هفت و نیم ناظر این حرکت زشت که حتی داد مغازه داران و کاسبان مومن محل رو هم درآورده بود، بودم. دیروز 17 مغازه هم در این محدوده پلمپ شدند. دوستان! گسترش ظلم با میزان ظلم پذیری ارتباط مستقیم دارد. دیگر اینجا بحث عقیده و سیاست نیست، بحث پایبند نبودن به قواعد بازی و رعایت حقوق شهروندی است. از تمام دوستان خواهش می کنم در صورت امکان، به بازنشر این خبر و ارائۀ مطالب انتقادی بپردازید. این نباید تبدیل به یک رویه شود. به یاد داشته باشید ظالم جز بر خود، حقی بر کس دیگری قائل نیست. پاینده دوستان همنورد من.

علیرضا

ضمنا من بدون اجازۀ آقای نصیری عین کامنتم را اینجا کپی می کنم: آقای نصیری سلام. روز جمعه در اقدامی بیشرمانه، نیروی تا بن دندان مسلح انتظامی با مسدود کردن راه در ارتفاعات دربند، اقدام به جستجوی کولۀ کوهنوردان می کرد و در صورت همراه داشتن آب و غذا، آنها را وادار به بازگشت می نمود! این افتخار تازه را که برگ زرینی بر کارنامۀ " آزادترین کشور جهان" است خدمت تمامی قَدَرقُدرتان این مرز و بوم تبریک می گوییم.

عزیزالهی

آقا شما بالاخره علیرضا هستید یا حسین !؟؟

علیرضا

آقای عزیزالهی گرامی، قوانین ایران که از زمرۀ متحجرانه ترین قوانین کنونی جهان هستند، بر عدم خوردن و نوشیدن در "ملاء عام" تاکید می کنند. این ملاء عام چیست؟ ملاک و معیار تشخیص و حدود آن با کیست؟ اگر این "ملاء عام" تا سر قله ها و توی حمام خانۀ من و شما نیز بسط یابد ، چه باید کرد؟ این "قوۀ قهریه انتظامی" نشان داده که حتی بالکن خانۀ مردم را حریم خصوصی آنها نمی داند. آوردن ون قفس دار به محل عبور و مرور ورزشکاران چه معنی می دهد؟ به نظر من الان زمان آن رسیده که گروه ها، تشکل ها، فدراسیون و شخصیتهای افتخار آفرین و شناخته شدۀ عرصۀ کوهنوردی کشور، دور هم گرد بیایند، و با ارسال نامه ای اعتراض آمیز به سه قوه و نیروی انتظامی از این رفتار تحقیر آمیز و به شدت نابخردانه شکایت کنند. تشکیل هیات و گروه که فقط برای صعودهای آنچنانی هشت هزار متری نیست. باید اقدامی انجام داد، آن هم بصورت گروهی.

علیرضا

آقای عزیزالهی گرامی در پست فرسایش خاک ایران (دو پست پایین تر) کامنت اولیه من را می بینید

علیرضا

جلوی چشم کور شدۀ من، جلوی ماشینی را گرفته اند با پدری و مادری و دو بچه خردسال در آن، چون توی ماشین آب و خوراک پیدا کرده اند حکم به بازگشت این کاروان کربلا داده اند. پدر می گوید آقا این آب مال بچه است، ما که روزه ایم. نیروی زحمتکش و خدوم، جلوی چشم دو کودک، توی روی پدر خانواده می گوید: "تو غلط کردی میخوای بری بالا... برگرد ببینم پدر سوخته!"... آخ که تمدن و اصالت از همه جای من شکوفه زد آن موقع! از جیب آقا عظیم (که نمیدانم می شناسیدش یا نه، 40 سال است کوهنورد است) تکه نان قندی کشیده بیرون می گوید " نمیشه آقا، نمیشه!"... شده بود دربند، شهر بی دفاع! از من قبول نمی کنید، قدم رنجه فرموده تشریف ببرید از کاسبها و کافه داران محل بپرسید!

عزیزالهی

با ارسال نامه اعتراض آمیز موافقم !

کریم

سلام. من هم با نامه اعتراض آمیز موافقم ولی با رعایت چند نکته: 1- از هر گونه توهین به اجرا کنندگان ابن قانون پرهیز شود. حتی اگر این مورد از سوی طرف مقابل رعایت نشده باشد. 2- در شرح ماجرا هیچ گونه اغراقی وجود نداشته باشد و تا حد امکان مدارک مستدل وجود داشته باشد. 3- به هیچ طریق نباید با رفتار ها و نوشته ها آتو دست طرف مقابل داد (مثل قضیه آب بازی در پارک آب و آتش که بد حجابی و امثال آن را بهانه دستگیری افراد کردند). با رعایت ابن نکات من از هم اکنون آمادگی ام را برای امضای این نامه اعلام می کنم.

مهبد پدرام

خبر درست است. يكي از بستگان من هم روز جمعه با دوستانش به دربند رفته بود. نيروي انتظامي به طريقه زورگيري ناهار، آب و تنقلات آن ها را مي گيرد و ناچار مي شوند با كوله هاي خالي مسير را ادامه بدهند.