زنگ خطر برای انجمن کوه نوردان ایران!

 

_ مجمع عمومی نوبت دوم انجمن کوه‌نوردان روز چهارشنبه 18 اردیبهشت برای انتخاب اعضای جدید هیئت‌مدیره برگزار خواهد شد . این مجمع با  حضور هر تعداد عضو رسمیت خواهد داشت.

 

_ لیست نامزدهای هیئت مدیره که در وبلاگ آرام کوه منتشر شده است نشان‌دهنده‌ی خیز بلند باشگاه‌های تهرانی برای قرار گرفتن در مرکز تصمیم‌گیری این تشکل است . در این لیست ، تشخیص گونه‌ای آرایش  مهره‌ها و هماهنگی برای قبضه‌ی مدیریت  انجمن کار چندان دشواری نیست !!

عماد قهرمانیان

افسر شاندیز - باشگاه کوه‌نوردان آرش

فاطمه زندحبیبی

سیامک شایان‌پور - باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند 

محمدتقی بهره ور

ارژنگ محسنی - نماینده‌ی انجمن در اسلام‌ شهر

محمد نوری - باشگاه کوه‌نوردان آرش

علی‌رضا حاصلی مشهدی - باشگاه کوه‌نوردی اسپیلت

اسماییل رضایی - باشگاه کوه‌نوردان آرش

عزت عمرانی

بهزاد ترکاشوند - کاندیدای بازرسی - باشگاه کوه‌نوردان آرش

 

تبدیل انجمن کوه‌نوردان به اتحادیه‌ی باشگاه‌ها ، برنامه‌ای بود که  پیشترها نیز توسط ذبیح اله حمیدی ( سرپرست باشگاه اسپیلت تهران ) به صورتی کاملا جدی دنبال می‌شد و اساسا وی با همین هدف و انگیزه وارد هیئت مدیره‌ی انجمن شد که با  توجه به  آرایش و توازن نیروها در هیئت مدیره نتوانست در پیشبرد مقاصدش موفق باشد .

 

_ اکنون و برای یک باردیگر ، نظر مدیران باشگاه‌های تهرانی به انجمن کوه‌نوردان و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های آن برای تامین منافع باشگاه‌ها جلب شده است . آن‌چه  در رزومه‌ی تبلیغاتی یکی از نامزدهای هیئت‌مدیره یعنی  سیامک شایان‌پور ( اینجا ) آمده است به روشنی استراتژی برنامه‌ریزی شده توسط مدیران باشگاه‌های تهرانی را نشان می‌دهد :

"دعوت کننده از باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی شهر تهران برای ایجاد تشکل اتحادیه باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی که در ادامه به تصویب اساسنامه اتحادیه و توافق فعالیت در چهارچوب فعالیت انجمن کوه‌نوردان ایران انجامید ... "

جالب نیست؟! خودشان نشسته‌اند و بریده‌اند و دوخته‌اند ... و به توافق  فعالیت در چهارچوب انجمن کوه‌نوردان رسیده‌اند !! و  ببینیم این فعالیت قرار است چه اهدافی را دنبال کند :

"برنامه‌های پیشنهادی برای فعالیت انجمن کوه‌نوردان ایران : ایفای نقش راهبری تلاش های باشگاه‌ها و گروه‌های ورزش‌های کوهستان و صعودهای ورزشی ایران با برپایی " اتحادیه گروه‌ها و باشگاه‌های ورزش‌های کوهستان " به گونه‌ای که به بالا بردن سهم اقتصادی و فنی آنان بینجامد ... "

جمله‌ی آخر متن بالا را لطفا یک بار دیگر بخوانید. بالابردن سهم اقتصادی باشگاه‌ها را می‌گویم . خنده‌دار نیست؟!  قرار است انجمن کوه‌نوردان به محلی برای تامین منافع اقتصادی باشگاه‌ها تبدیل شود!! 

 

 _ برنامه و خوابی که مدیران باشگاه های تهرانی برای انجمن کوه نوردان دیده اند فقط و فقط بر زمینه ای از انفعال و بی تفاوتی اعضای انجمن امکان تحقق خواهد داشت . زمینه ای که با توجه به شرایط فعلی ،در بهترین شکل ممکن خود دیده می شود !!

 

_ شاید فقط حضور فعال و موثر اعضای دفاتر شهرستان‌های انجمن در این مجمعی که با هر تعداد شرکت‌کننده می‌تواند انتخابات هیئت مدیره داشته باشد و حضور پرتعداد آنان در مرکز تصمیم‌گیری و مدیریت  بتواند از استحاله‌ی این تشکل جلوگیری کند.

 

_ تبدیل انجمن کوه‌نوردان  از نهادی که طبق اساسنامه‌اش می‌کوشید " نماینده‌ی علایق و خواسته‌های مشترک کوه‌نوردان ایران "  باشد به محلی برای تامین منافع و بالا بردن سهم اقتصادی باشگاه‌های تهرانی ، به منزله‌ی تیر خلاصی خواهد بود بر پیکر نیمه جان و از نفس افتاده‌ی این تشکل مستقل در کوه‌نوردی ایران !

 

_ آیا امیدی وجود دارد؟!

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
مهدی فرهادی

تفکر سوداگری در باشگاههای کوهنوردی ما در حال ریشه دواندن است. تفکر و نگرشی خطرناک که باشگاههای ما را از رسالت اصلیشان که رشد و توسعه کوهنوردی است دور نموده و به بنگاههایی اقتصادی جهت کسب منافع مادی تبدیل می کند. کسب درآمد جهت گذران امور باشگاه به خودی خود بد نیست. اما وقتی اولویت مسئولین باشگاهها کسب درآمد شود اینجاست که با ورود کاسبکاران و سوداگران فضا برای کسانی که دغدغه شان کوهنوردی واقعی است تنگ شده و ضرباتی بر پیکر کوهنوردی ما وارد می شود که بخشی از اثراتش را در حال حاضر می بینیم. صعودهای با کیفیت بسیار اندک و تلفات و مرگ و میر در کوه بیش از حد.