گزارش نخستین صعود زمستانی خط الراس هفت خوان علم کوه

 

" ... از این گردنه یالی به سمت بالا ادامه می یافت.مسیر یال را در پیش گرفتیم.خدایا این شیب چرا تمام نمی شد؟با عبور از این یال که گاهی پوشیده از برف بود و گاهی پوشیده از سنگ های ریزشی، به ابتدای دهلیز پر شیب و بهمن گیری رسیدیم. این قسمت از پایین ذهن ما را مشغول کرده بود. این دهلیز عرض بسیار کمی داشت و از دو طرف توسط سنگ های بزرگی محصور شده بود.سمت چپ این دهلیز بهتر راه می داد و چسبیده به ریشه سنگ ها می شد بالا رفت.بالاخره تمام شد و به بد ترین قسمت مسیر رسیدیم.دو برج سنگی بلند و دشوار که به صورت پله ای پشت سر هم قرار داشت راهمان را سد کرده بود.برای بیان شرح مختصری از مسیر باید بگویم که روبرویمان برج های سنگی وسمت چپ ما دهلیزی پر برف با شیبی تند و بهمن گیر قرار داشت و در نهایت به نقابی برفی ختم می شد و سمت راستمان گرده ای سنگی بود که به این برج های سنگی می رسید.عجب جایی گیر کرده بودیم ... "

 

 

 متن کامل را در وبلاگ نیما اسکندری بخوانید

 

 

 

 

/ 5 نظر / 11 بازدید
نیما

ممنونم فرامرز عزیز[گل][گل]

یکنفر

گزارش و برنامۀ بسیار جالب و جذابی بود. از طرف خودم به این دوستان خسته نباشید می گویم. مهمترین مسئله به سلامت بازگشتن ایشان بود. پاینده و شادکام باشید.

AkbarAgha

سلام. جسارتا برای بنده این سوال بوجود آمده است که چرا جنابعالی در مورد این برنامه و برنامه دیگری که آقای اسکندری اجرا نموده اند به آن پستی که در خصوص تفاوتهای صعودهای زمستانی گذشته با صعودهای حال،نوشته بودید،اشاره نکردید در حالی که در مورد صعودهایی دیگر این اشاره انجام شد؟

AkbarAgha

مجددا سلام. جسارتا همانطور که میدانید زمستان امسال چه از لحاظ میزان بارش و چه از لحاظ دمای هوا قابل مقایسه با سالهای پیش نیست.از لحاظ بهره مندی بزرگواران از تجهیزات مناسب هم نسبت به صعودهایی که حضرتعالی به آنها اشاره کردید،باز هم قابل مقایسه نیست.به نظر میرسد جنابعالی این فاکتورها را در مورد این 2 صعود در نظر نگرفته اید! عرض دیگر اینجانب در خصوص پاراگراف پایانی پاسخ جنابعالی است. آقای نصیری عزیز بزرگتر بودن،داشتن موی سفید در فرهنگ ما دارای اعتبار و احترام است.این اعتبار و احترام،هزینه دارد.بعنوان مثال وقتی شخصی بزرگتر خانواده ایست،دیگران توقع دستگیری -بیشتری نسبت به سایرین- از او دارند...یا وقتی نزاعی بوجود می آید،از بزرگتر انتظار گذشت بیشتری هست....بزرگتر بودن صرفا به خرده گیری و انتقاد و امر ونهی نیست آقای نصیری....بزرگتر بودن،داشتن موی سفید هزینه دارد.. متاسفانه آن قسمت از پاسخ شما مناسبتی با آن موی سفید،آن مربی یا آن بزرگتر ندارد.

محسن سام دلیری

تبریک همواره موفق و پیروز باشین فقط یچیزی بین بحث شما لازم دونستم اشاره کنم اینکه منطقه تخت سلیمان با هیچ کجا قابل قیاس نیست اگرچه امسال برف کمتری اومده ولی منطقه منطقه علم کوهه...هر صعودی تو این منطقه برای فصل زمستون واقعا جسارت می خواد...موفق باشین