حادثه علم چال : عارضه ی قلبی یا سقوط و شکسته گی ران ؟!

در حالی که در اخبار اولیه ی مربوط به مرگ یکی از اعضای باشگاه کوه نوردی دماوند ( فخرالدین صدر سلفی ) در منطقه ی علم کوه ، فقط از " عارضه و ایست قلبی " به عنوان دلیل اصلی حادثه نام برده شده بود ،  امروز دکتر حمید مساعدیان در وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران به روایت دیگری ( سقوط احتمالی و شکسته گی ران ) نیز اشاره کرده است .

_ دلیل اصلی مرگ فخرالدین صدر سلفی در ارتفاعات علم چال چه بوده است ؟ عارضه و ایست قلبی ؟ سقوط احتمالی و شکسته گی ران ؟ یا هر دو ؟ یا ... ؟

_ با توجه به ابهام و تناقض در روایت های موجود ، مدیران باشگاه کوه نوردی دماوند و سرپرست برنامه ( کیومرث کاویانی زاده ) وظیفه دارند با انتشار گزارشی شفاف و کامل  ، ابعاد حادثه و دلایل مرگ فخرالدین صدر سلفی را برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان توضیح دهند .

.

×××××××××××××××××××××××××

پی نوشت :

طبق اخبار منتشر شده : فخرالدین صدر سلفی _ متولد 1334 _ به همراه یک تیم چهار نفره به سرپرستی کیومرث کاویانی زاده ( باشگاه کوه نوردی دماوند ) قصد صعود به قله علم‏کوه از مسیر گرده ی آلمان‏ها را داشته است .

..

/ 16 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک آشنا

سلام درخواست شما یک درخواست ساده نیست ! این برخورد عجولانه شما مصداق شمشیر را از رو بستن است ! مصداق مشکوک بودن و منفی بافی است! هنوز که کسی از آنها گزارش رسمی نداده ! یک سری شنیده ها و دیده ها از افراد حاضر در محل منتشر شده که قطعا به رسم یک کلاغ چهل کلاغ با واقیعیت فاصله دارد.. شما انتظار نداشته باش که تو اون گیر و دار وسط کوه که دست آدم از همه جا کوتاهه کسی به فکر اعلام خبر صحیح و جلوگیری از انتشار اخبار ضد و نقیض باشه ..عرض بنده اینه که بهتر بود بجای این دید منفی و کارآگاهی ، حداقل تا هفتم مرحوم صبر پیشه میکردید تا همنوردانش هم از این حال و هوا خارج شده و بعد از شنیدن گزارش آنها به تناقضات رسیدگی میکردید ..اگر مدیران باشگاه و سرپرست برنامه به قول شما وظیفه دارند گزارش بدهند که قطعا دارند پس دیر یا زود بدون شک گزارش آنها را میشنوید و شاید پس از شنیدن گزارش کلیه ابهامات برطرف شود ... و نیازی نیست در این زمان که برای شنیدن گزارش دیر نشده پیش داوری کردو هر چیزی را تصور کرد و گفت بنا به هر دلیلی ! این جامعه عصبی و کم تحمل مورد اشاره شما نتیجه همین منفی بافی ها و مشکوک بودن های نامأنوس است.ممنونم .صبور باشید

یک آشنا

سلام خوشحالم که در نهایت حرف یکدیگر را متوجه شدیم :) دقیقا اساس استدلال من حسن نظر و اعتماد است.مگر، پس از سپری شدن موعد خلاف آن ثابت شود .گذشته ها گذشته در گذشته زندگی کردن به نفع هیچ کس نبوده و نیست نباید اشتباهات گذشته ی افراد و جوامع را تبدیل به ابزاری برای تخریب آنان کرد عبرت گرفتن از گذشته خوبست ولی وقتی چیزی ثابت شود مسئله حادثه دیزین خیلی متفاوت بود کاملا مشخص بود که یک اتفاق ساده نبود.اصلی ترین مسئول پاسخگو نیز خود قربانی حادثه بود! افراد حاضر در محل و درگیر حادثه هم به اندازه کافی در وبلاگها و ... شرح ماجرا داده بودند و شاهدان عینی زیادی وجود داشتند گزارش باشگاه چه چیزی را می خواست روشن کند؟ تکرار مکررات؟ اعتراف به اشتباهات؟ اظهار ندامت؟آن هم در حالی که مسئول اصلی از بین رفته است ؟ در مجموع شاید هم در نهایت حق با شما باشد و سوء ظن شما بجا باشد اما حداقل باید چند روزی صبر کرد تمام این مباحث را میشه بعد از چند روز مطرح کرد اما این دید منفی را دیگه نمیشه پاک کرد .خوب نیست بعدا بگیم خوب الحمدالله که چیز خاصی نبود ما اشتباه میکردیم.زود قضاوت کردن تبعات داره در حالی هیچ وقت برای قضاوت کردن دیر نمیشه.

chikar dari?

به نظر من گزارش حادثه دیزین. به این دلیل گزارش ندادند که پشت این قضیه آقای کاوه کاشفی و آقای سعید صبور مدیر عامل آن زمان هستند که آقای کاوه کاشفی و آقای سعید صبور چرا وقتی دیدند که هوا در تهران بارانی و خراب است برنامرو کنسل نکردن؟ حتما بخواطر پول بوده به نظر من دلیل دیگه ای نمی تونه داشته باشه.

chikar dari?

حتما زمانی که در تهران بارانیه مطمئنن هوا تو شمشک طوفانی و با بارش برف شدیده. و مسئولین پیست و حلال احمر و..... تا روز بعد هیچ کمکی نکردند و حتی از ورود تیمهای امدادی که چند ساعت بعد از حادثه در منطقه حضور داشتند جلوگیری کردند. پس نمیشه همه مسئولیت حادثه رو گردن سرپرست برنامه گزاشت.

یک آشنا

سلام بنده به هیج وجه قصد توجیه حادثه دیزین را ندارم چون داغ و غم از دست رفتگان این حادثه هنوز در دلم تازه است .منظور من فقط این بود که این 2 حادثه با هم تفاوت دارند.ضمن اینکه تنها اعلام یک برنامه نمی تواند قصوری را متوجه باشگاهی یا گروهی کند کما اینکه بارها برنامه ای اعلام شده اما باتصمیم سرپرست در محل و با توجه به جمیع شرایط کنسل شده یا تغییر کرده در ضمن اشاره شما به ابهام و تناقض درخواست شما را از یک درخواست ساده فراتر می برد. جمع بندی : بنده هم با شما موافقم و دوست دارم گزارش کامل را بشنوم اما صبر و مثبت اندیشی را نیز در رفتارم لحاظ میکنم . موفق باشید .

chikar dari?

در مورد حادثه دیزین: اصلا قابل قبول نیست که 38 نفر شاگرد رو یه استاد آموزش بده ؟ اگر دنبال پاسخ هستید با یکم تحقیق میشه فهمید که اولا کسائی که تو اونروز در کلاس بودند خیلی هاشون حتی نمیدونستند که یخ و برف جیه ؟ حالا میبرنشون تو یه هوای طوفانی کلاس اطاق برفی ؟ اصلا اطاق برفی چیه ؟ یه اطاق کوچیک برای بیواک و زنده موندن در شرایت سخت ؟یا اطاقی 40 متری با آشپزخانه و حال و اطاق خواب؟ اگر پا فشاری کاوه کاشفی در برگزاری این کلاس نبود دوستان ما الان در کنار ما بودند .راستی انتخابی تیم هیمالیا نوردی هم همینطور ه هرکی پول بده هر چی بیشتر بهتر میبرنش هیمالیا لازم نیشت که کار فنی بلد باشی پول بده میبرنت. نداریم ...... .

nasim eshqi

ba salam.bejaye inke donbale moghaser kardane melat bashid,yekam tahghigh konid, bad harf bezanido benevisid. ya inke age hoseleye tahghigh nadarid aslan nanevisid, injoori weblogetoon portarafdar tar mishe :)

رهگذر

حادثه دیزین چه ربطی داره به کاوه کاشفی ؟؟ سعید صبور مدیر عامل بود درست . کاشفی که کاره ای نبوده .

chikar dari?

عزیزم یه کم تحقیق کنید میفهمید که کاوه کاشفی چی کاره هست و چه ...... حالا از ما که گفتن خود دانید

chikar dari?

خانم نسیم عشقی از آنجا که شمارو میشناسم و به توانایی ها و صداقت شما اعتقاد دارم عرض میکیم در ان زمان با اسرار آقای کاوه کاشفی که در آن موقع عضو نیم بند باشگاه بودند و با نفوزی که روی آقای سعید صبور نفوز پذیر داشتند و همچنین همسر ایشان که در آن موقع مسئول آموزش وقت بودند بنا بود که بغییر از این برنامه 4 برنامه زمستانی دیگر برای این افراد تدارک دیده شده بود در حالی که هیچکدام از این افراد برای چنین شرایطی نه از لحاظ آموزشی و نه از لحاظ لوازم مهیا این کار نبودند که با اسرار یکی از اعضای هیئت مدیره وقت آن 4 برنامه حذف و قرار بود کلاس به اصطلاح اتاق برفی هم اختیاری باشد .اما از یک خلا به وجود آمده در تصمیم گیری آن برنامه اجباری شد و به ناچار این افراد در 2 گروه 30 و 40 نفره مجبور به انجام آن شدند در حالی که بسیاری ار آنها از این برنامه ناراضی بودند و همان طور که میدانید منجر به حادثه شد . استدلال آنها آقای کاشفی و صبور که با این روش این فراد را کوهنورد ساخنه و در امد خوبی نیز از این راه به دست میاید.پس خانم نسیم عشقی من آدم بی اطلاعی نیستم و ذکر این اسامی بی ربت نیست .