رفتار مسئولانه در قبال محیط زیست...

 

در راستای حفاظت از میراث طبیعی نیوزلند، درهای یک جاذبه گردشگری طبیعی این کشور به روی گردشگران بسته می‌شود.

دولت نیوزلند قصد دارد در راستای حفاظت از جنگل‌های «وایپوآ» که از آن به عنوان میراث طبیعی جهانی این کشور نام برده می‌شود، درهای این مقصد گردشگری را به روی گردشگران ببندد. جنگل «وایپوآ» در شمال نیوزلند سالانه میزبان حدود 250 هزار گردشگر، به ویژه طبیعت‌گردان است که برای تماشای گونه‌های نادر گیاهی جانوری این جنگل از جمله گونه‌ای از درختان غول‌پیکرکه قدمت برخی از آنها به 2000 سال می‌رسد، به شمال نیوزلند سفر می‌کنند.

براساس بررسی‌هایی که توسط چند سازمان غیردولتی انجام شده، حضور گردشگران در جنگل وایپوآ طی سال‌های اخیر صدمات زیادی را به گونه‌های نادر جانوری و گیاهی این جنگل وارد کرده است.

در این شرایط دولت نیوزلند قصد دارد در آینده نزدیک طرحی را به مرحله اجرا بگذارد که بازدید از جنگل وایپوآ برای گردشگران ممنوع شود و تنها محققان می‌توانند از آن بازدید کنند. این در حالی است که در سال‌های گذشته فیلم‌برداری فیلم‌های مطرحی چون «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» در جنگل وایپوآ، رشد چشمگیر گردشگران این جنگل و نیوزلند را به همراه داشت و با کسب درآمد حدود ‌دو میلیارد دلار برای اقتصاد این کشور، صنعت گردشگری نیوزلند را متحول کرد.

 

ایسنا

 

پی نوشت:

این خبر خیلی تازه نیست و حدود دو سال پیش در همین وبلاگ منتشر شده است ... اما به لحاظ نوع نگاه و رفتار دولت ها به موضوع حفظ محیط زیست و تفاوت شگرف و تقریبا غیرقابل باوری که دارد با  آنچه در کشور خودمان در جریان است و شاهد آن هستیم ... گفتم شاید بد نباشد باردیگر نگاهی به آن داشته باشیم. 

و البته ... با امید فراوان به جلب توجه و شاید تجدید نظر در رفتارهای تخریب گرایانه‌ی بعضی دوستان سنگ‌نورد و دیواره‌نورد در شاخه‌ی دریل به دستان  ... مرتضی زارع و دوستانش در کوه بیستون کرمانشاه و دیگران در علم‌کوه و اخلمد و لجور و یافته ...که شاید بیاموزند و بفهمند که در مباحث زیست محیطی ، دغدغه و احساس مسئولیت برای حق آینده‌گان چه معنایی دارد ... و بعد  امثال آن گروه دیواره‌نوردان بینالود که سال گذشته آنچنان زشت و ناپسند زباله‌های خود را در علم چال رها کردند و به پایین بازگشتند ... و باز هم البته ، رفتارهای آن گروه های کوه‌نوردی که زباله‌ها و بنرهای پلاستیکی یادبود خود را در کوه‌ها به یادگار می‌گذارند!!

 

 

/ 0 نظر / 59 بازدید