ابرها به زمین نزدیک تر می‌شوند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، پدیده گرمایش جهانی باعث نزدیک‌تر شدن ابرها به سطح زمین شده‌ است. نتایج تحقیقات محققان دانشگاه اوکلند نشان می‌دهد، طی یک دهه اخیر ارتفاع ابرها کاهش یافته و به سطح زمین نزدیک‌تر شده‌اند و علت اصلی این مسأله نیز گرمایش جهانی عنوان شده است.

در سال 1999 میلادی ماهواره «ترا» ناسا با سیستم اسپکترورادیومتر چند زاویه‌ای به فضا پرتاب شد تا تغییرات جوی را مورد بررسی قرار دهد. این ماهواره مجهز به 9 دوربین تصویربرداری است که می‌تواند از زوایای مختلف از ابرها تصویربرداری کند.  پروفسور «راجر دیویس» سرپرست تیم تحقیقاتی، تصاویر ماهواره «ترا» در 10 سال اخیر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. با اندازه‌گیری ارتفاع و سرعت حرکت ابرها مشخص شد که ابرها در طول این مدت به سطح زمین نزدیک‌تر شده اند. «دیویس» از ادامه تحقیقات در این زمینه خبر داد و تأکید کرد که تا یک دهه آینده محققان قادر خواهند بود اطلاعات بیشتری در خصوص اثرات گرمایش هوا در وضعیت ابرها بدست آورند.

میزان دی اکسید کربن هر روز در حال افزایش است و این فرایند منجر به گرم شدن زمین و افزایش دمای سطح خواهد شد که باعث نزدیک‌تر شدن ابرها به زمین می‌شود و به تبع آن، حجم ابرهایی که در ارتفاعات بالاتر قرار دارند، هر روز در حال کاهش یافتن است.

ایسنا

.

.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید