گزارش کاملی از حادثه ی تلخ دماوند جنوبی

 

" ...  آن شب همگی در پناهگاه نگران بودند و هر کاری از دستشان برمی آمد انجام می دادند. اما مشکل آنجا بود که مهمترین پناهگاه کشور در مهمترین کوه ایران در روزی که صعودهای زیادی صورت می گرفت، فاقد امکانات درمانی اولیه بود! پزشک دنبال نخ بخیه و چسب بخیه بود. دریغ از وجود یک سرم رینگر تا بتوانند کاهش فشار خون ناشی از خونریزی را کنترل کنند. تنها یک کپسول اکسیژن وجود داشت که کمک بود و آن کپسول هم پس از 10 ساعت یعنی 7 صبح فردا خالی شد و مصدوم از دست رفت! طی تماس هایی که با مرکز انجام شده بود، قرار بود که 7 صبح هلی کوپتر امداد پرواز کند.

صدای ناله مصدوم تا صبح  در پناهگاه پیچیده بود ، اما خبرها حاکی از مرگ مغزی او داشت. ظاهرا با به پایان رسیدن کپسول اکسیژن، مصدوم ضربانش را از دست داد و چند بار CPR شد و بازگشت و دوباره رفت. با نبودن امکانات در پناهگاه، تلاش تیم پزشکی بی نتیجه بود. پزشک می گفت که اگر سرم وجود داشت و اکسیژن، می توانستند او را زنده نگه دارند. از هلی کوپتر هم خبری نبود و شنیده شد که هلی کوپتر 7 صبح آماده پرواز بوده ولی اجازه پرواز را به دلیل مسایل امنیتی 22بهمن هنوز نگرفته است! ... "

 

متن کامل گزارش این حادثه را در وبلاگ وحید سپنج بخوانید

 

 

 

/ 5 نظر / 4 بازدید
زینب یعقوبی

سلام روحش شاد من در بارگاه سوم بودم و شاهد امداد رساني كوهنوردان وپزشك آلماني بودم از همشون تشكر ميكنم

بیژن امیری

با عرض سلام وعرض تسلیت.در چه دنیایی هستیم؟دنیای سرمایه.پیامبر فرموده است . بیاندیش. به همین خاطر این کاملا" شرعی است تا هر کس به نفع خود بیاندیشد. لذا هنرمند به هنر .فیلسوف به فلسفه.سرمایه داران (چه نوع دولتیش وچه خصوصی اش)هم به سودمی اندیشند.پسرم به جهان فوتبال(به خاطرپولش). من هم به ارام ترین واژه هستی/ به صلح می اندیشم . پس کاملا"طبیعی است که فدراسیون محترم کوهنوردی جمهوری اسلامی بجای سرم اب ذخیره کند زیرا سود در اب است.پس در عمل فدراسیون محترم تعجب نکنید.در مورد اعزام هلیکوپتر و فرستادن سرم کمی درمورد نوع خبر اشتباه شده . کافی بود گفته میشد .عده ای مشکوک دیده شده اند .یک هلیکوپتر که سهل است دهها هلیکوپتربا سرم هم که سهل است باتیرو تفنگ می امدند شایداطرافیان فدراسیون محترم هم همراه میشدند.

وحید سپنج

سپاس از بازنشر گزارش. ببینیم در دماوند شمالی چگونه امدادرسانی می شود!

فانی

با این شرح حال امکان زنده ماندن ایشان شاید کم بوده ولی کسی که ناله می کند قطعا دچار مرگ مغزی نیست و می تواند تنها و تنها به دلیل شوک ناشی از خون ریزی فوق کرده باشد و شرم اور است که با وجود این همه دم و دستگاه و کلاس و دوره و گروه و ... در مهم ترین پناهگاه کشور سرم نباشد ! اگرچه اگر بود آیا کسی که آن را به مریض وصل کند بوده ؟

وحید سپنج

انتشار گزارش تیم اسپرت کوهستان اصفهان که اولین نفرات حاضر شونده در صحنه حادثه بودند و امداد اصلی را ایشان انجام دادند: http://sepanjkooh.persianblog.ir/post/34/