اعتــراض !

هزاران نفر در لندن در تظاهراتی خواهان اقدام دولت بریتانیا در مقابله با تغییر وضعیت آب و هوای زمین شدند.

پلیس در لندن اعلام کرد که بیش از ده هزار نفر از جمله تعدادی دوچرخه سوار در این تجمع از طرف سفارت آمریکا به میدان مرکزی ترافالگار لندن رفتند. بانیان این تجمع گفته اند که بیش از 14 هزار نفر در تظاهرات شرکت کرده اند.

در این تظاهرات که توسط گروهی از سازمان های محیط زیستی و خیریه برگزار شد، آشوک سینها مدیر برگزارکننده این تجمع گفت که تغییر وضعیت آب و هوایی، بزرگ ترین تهدید علیه زمین است و نیازمند اقدام سریع سیاسی در تمام کشورهاست.

روز دوشنبه، 6 نوامبر قرار است در نایروبی کنیا، کنفرانس سازمان ملل در مورد تغییر وضعیت آب و هوا برگزار شود. به گزارش بی بی سی، تظاهرکنندگان خواهان اقدام بین المللی برای حل این مشکل شدند و هشدار دادند که زمان در حال از دست رفتن است. آنها همچنین خواهان اقدام دولت بریتانیا و تهیه پیش نویسی در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی شدند. این تظاهرات هنگامی صورت می گیرد که سر نیکولاس استرن، اقتصاددان ارشد سابق بانک جهانی طی گزارشی نسبت به تغییر وضعیت آب و هوای زمین هشدار داده و خواهان اقدام سریعتر جامعه جهانی شده است.

این گزارش نشان می دهد که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با این مشکل، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد. تونی بلر نخست وزیر بریتانیا این گزارش را هشداری برای تمام کشورهای دنیا خوانده است و گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا هم وعده داده که کشورش رهبری اقدام جهانی در مورد این مشکل را به عهده خواهد گرفت.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد. گزارش جدید تغییر وضعیت آب و هوایی، از سران تمام کشورها می خواهد که به وضع مالیات و قوانینی بپردازند که باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای شود. همچنین روز گذشته، جمعه 3 نوامبر، در لندن تونی بلر، نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کردند. رهبران بریتانیا و آلمان در این دیدار بر اهمیت موضوع گرم شدن دمای زمین تاکید کردند.

منبع : پرشين ژئو

/ 0 نظر / 3 بازدید