کوهستان درفک : تله کابین ، هتل ، کافی شاپ !!

فرامرز نصیری : منطقه ی لارنه در  درفک . یکی از زیباترین چشم اندازهای کوهستانی ایران . کار احداث جاده از روستای راجعون به لارنه برای احداث تله کابین مدت هاست که به اتمام رسیده است !!

طولانی‌ترین و مخرب‌ترین تله‌کابین ؟!... یکی از منطقه‌های کوهستانی و جنگلی حساس شمال ایران ، منطقه دُرفک در شهرستان رودبار گیلان است . در بازدیدهای اخیری که دوستان کوه نورد ما از منطقه کوه درفک داشته‌اند ، دیده‌اند که جاده‌سازی‌ برای احداث تله‌کابین ، از روستای راجعون به لارنه آغاز شده است . هم چنین تنش‌های محلی به‌علت کمبود آب در منطقه و موضوع برداشت و انتقال آب برای تله‌کابین ، شدت گرفته است . مسئله دیگر اینکه عده‌ای فرصت طلب ، از هم‌اکنون روی قله ، کلبه‌هایی (به‌جز کلبه‌های سنتی قدیمی که مربوط به دامداران است) ساخته‌اند تا لابد پس از احداث تله‌کابین، اراضی را به فروش برسانند .

آن طور که مسئولان منطقه گفته‌اند، طرح‌های جانبی تله‌کابین درفک در گستره‌ای به مساحت بیش از 200 هکتار با ساخت هتل 7‌ستاره (!) ، کافی‌شاپ ، رستوران ، پیست اسکی‌ (که با برف‌های اندک سال‌های اخیر بیشتر به شوخی می‌ماند!) و تأسیسات دیگر اجرا خواهد شد. دست‌اندرکاران طرح گفته‌اند که طول خط بالابر نزدیک به 13‌کیلومتر خواهد بود و این تله‌کابین ، «طولانی‌ترین خط بالابر جهان» خواهد شد. گذشته از آنکه این سودای دست یابی به «ترین‌های جهانی» به هر قیمت چقدر مخرب است ، معنای دیگر این گفته آن است که تا به حال در هیچ جای جهان چنین جنگل‌زدایی و دو‌تکه‌سازی‌ طبیعت اجرا نشده است ! از سوی دیگر ، کار تله‌کابین محدود به این 200هکتار نخواهد شد، چرا که 18هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع منطقه به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری تعریف شده و تجربه نشان داده است که ساخت و سازهای جانبی این گونه طرح‌ها ، چه توسط مدیران طرح اصلی و چه توسط دستگاه‌های دولتی و نهادها و چه توسط سودجویان محلی و غیرمحلی، اثراتی به‌مراتب بیش از اثر تخریبی طرح اولیه خواهد داشت .

همشهری آنلاین

.

/ 2 نظر / 4 بازدید

سلام من امسال خردادماه لارنه بودم جای بسیارقشنگیه همون موقع هم اثار جاده سازی رودیدم خیلی جای تاسف که اون منطقه بکربشه محل تفریح مرفحین بی درد.... حسین

سلام این مطالبی که نوشتی خیلی در ایران تازگی نداره و روزمره شده و البته فقط در ایران که ادعای اسلام و حفظ حقوق چه انسان و چه حیوانات رو داره خیلی طبیعیه و کسی جرات اعتراض نداره....[عصبانی] واقعا مایه تاسفه