انجمن کوه نوردان و نشست هم اندیشی در مورد رول کوبی

_  برگزاری "نشست هم اندیشی در  مورد رول‌کوبی" توسط انجمن کوه‌نوردان را می‌توان از جمله‌ی کارهای مثبت و ضروری در تابستان امسال کوه‌نوردی ایران دانست.

 

_  جلسه در حدود ساعت  پنج و نیم عصر و با حضور  چهره‌های نام آشنا ، فعال و پیش‌کسوت  ورزش سنگ‌نوردی  آغاز شد و به عنوان صرفا یک شرکت‌کننده و نه اصلا صاحب‌نظر   ... به نظرم مجموعه‌ی مباحث و گفت و گوهایی که مطرح شد می‌تواند برای جامعه‌ی سنگ‌نوردی بسیار مفید و سودمند باشد . امیدوارم انجمن کوه‌نوردان هر چه زودتر جمع بندی این نشست را منتشر کند.

 

_  چند نکته و نظر شخصی:  اول ... موضوع  "رول‌کوبی ، موافقان و مخالفان" حکایت تازه‌ای نیست...  اما اشاره‌ی بسیاری از دوستان در جریان نشست انجمن به  وبلاگ کلاغ‌ها  و اینکه انتشار نقدی در این وبلاگ موجب و دلیلی برای زنده شدن مجدد این بحث قدیمی و  جلسه‌ی حال حاضر شده است ... برایم نکته‌ای جالب و از شما چه پنهان  خوشحال کننده بود. دوم ... طرح بسیاری دیدگاه‌ها و موضع‌گیری های مسئولانه  در باره‌ی دریل‌کاری و سوراخ‌کاری بی‌ضابطه و بدون نظارت و کنترل سنگ‌ها و دیواره‌های کشور برایم بسیار جالب بود .  این حس خوبی است که به عنوان یک وبلاگ‌نویس بدانی در طرح انتقاد خود تنها نیستی و از درون جامعه‌‌ی سنگ‌نوردی کشور نیز افرادی نام آشنا و با سابقه و اعتباری انکارناپذیر نیز چنین دیدگاهی دارند.

 

_  موضوع رول کوبی در این نشست ، به طور عمده از زاویه ی فنی مورد نقد و بررسی قرار گرفت . از سوی رضا(؟) ، باقر عیوضی، حسن گرامی ، حمید شفقی ، محمد تقی بهره ور ، مرتضی زارع ، محمدرضا احمدیان ، بابک کیانپور ،  هادی پیروز حمیدی ، شهرام عباس نژاد و ...  نگرانی‌ها و دغدغه‌های زیست محیطی نیز عمدتا در سخنان عباس ثابتیان و عباس محمدی دیده شد .

  

_ اذعان به گونه‌ای آشفته‌گی و از هم گسیخته‌گی در وضعیت موجود سنگ‌نوردی کشور  از سوی اغلب شرکت‌کننده‌گان در نشست انجمن  ... به نظرم می‌تواند زمینه‌ساز و نویدبخش حرکتی تازه به سمت تغییر و تحول و آینده‌ی بهتر این ورزش باشد.

 

 

/ 2 نظر / 64 بازدید
کامران

درود بر تو....مرغ هوشیار...مانا باشی

امین معین

شروع این حرکت یعنی سخن گفتن در مورد چاچوب های زیست محیطی سنگنوردی که رول کوبی هم می تواند بخشی از آن باشد، از سوی هر ارگان یا شخصی امیدوار کننده و قابل ستایش است. حداقل نتیجه ی تحقیق، پژوهش و حتی تقلید در این زمینه، تکرار نکردن سنگنوردی و گشایش به سبک گذشتگان خواهد بود! سنگنوردی ایران در حال پوسته انداختن است!