اولين ايرانی فاتح اورست

مصاحبه اي با سعيد طوسی ( اولين ايرانی فاتح قله اورست ) روز دوشنبه ۲۱/۱۰/۸۳ در روزنامه شرق منتشر شد . فرشيد فاريابی در وبلاگ خود  ـ سرود كوهستان ـ ضمن اعلام خبر اين مصاحبه ی جذاب و خواندنی ، لينك آن را نيز قرار داده است .

سرود كوهستان ۲۱/۱۰/۸۳

 

هواشناسي

بنا به پيش بينی سازمان هواشناسی کشور ، بارندگی های اخير كه از اواخر وقت يكشنبه آغاز شده و به تدريج در حال گسترش است ، روز چهارشنبه پايان می يابد . با عبور اين سامانه صبح چهارشنبه در نيمه غربی و صبح پنجشنبه در نيمه شرقی كشور دمای هوا كاهش می يابد . كاهش دما در نقاط مختلف كشور بين ۵ تا ۱۵ درجه سانتيگراد است .  همچنين مركز اطلاعات سازمان راهداری و حمل ونقل اعلام كرد به دليل احتمال سقوط بهمن ، محور شمشك به ديزين تا اعلام بعدی مسدود است .

ايران ۲۲/۱۰/۸۳

 

چهارمين اردو

فدراسيون كوهنوردی ايران در دو اطلاعيه جداگانه اسامی دعوت شدگان به چهارمين مرحله اردوهای آمادگی جهت اعزام به قله اورست در سال ۸۴ را منتشر كرد . برای شـــــــركت در اين اردو  ، كه تاريـــــــخ بــــــــرگزاری آن از ۷/۱۱/۸۳  الی ۹/۱۱/۸۳  و در منطقه همدان خواهد بود ، تعداد ۱۴ نفر از بانوان ( ۱۰ نفر از استان تهران ) و ۱۴ نفر از آقايان دعوت شده اند .

سايت فدراسيون  ۲۱/۱۰/۸۳

 

کلاغ ها : اشاره به اولين ايرانی فاتح اورست برای سعيد طوسی به واقع تاکيدی است بر مستقل بودن او در اين صعود . استقلال سعيد طوسی هم به لحاظ تدارکاتی و هم به لحاظ مالی به صعود او جنبه ای تاريخی و بسيار ارزشمند می دهد . بخصــــوص اگر بخواهيم مقايسه ای نيز با کيفيت اعزام هيئت های بزرگ و يا استفاده از بودجه دولتی (!) داشته باشيم . حالا شايد عنوان اولين ايرانی فاتح مستقل اورست گوياتر باشد .

/ 1 نظر / 7 بازدید
جمشید عبدلی

اولین فاتح ایرانی قله اورست هومن آپرین بود در دهه 60. با تشکر.