اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات در راه کانچن چونگا

عظیم قیچی ساز  ، کوه نورد شایسته و توان مند آذربایجانی و اولین فاتح ایرانی قله نانگاپاربات ،  دهم فروردین ماه سفر خود را برای صعود سومین قله ی مرتفع جهان  کانچن چونگا (٨۵٨۶ متر) آغاز خواهد کرد . عظیم طی مصاحبه ای کوتاه که در سایت رسمی  باشگاه خبرنگاران منتشر شده ، جزئیات بیشتری از چگونگی اجرای برنامه ی خود را بیان نموده است . اشاره و اعلام رسمی " اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات " نکته ی جالبی ست که در مصاحبه ی او به چشم می خورد :

.

"عظیم قیچی ساز گفت: با حمایت و پشتیبانی مهندس نوین شهردار و شورای اسلامی شهر تبریز یک ماه پس از بازگشت از صعود هفتمین قله مرتفع جهان دائولاگیری اقدام به صعود نهمین قله مرتفع جهان نانگاپاربات به ارتفاع 8125 متر کردم تا افتخار اولین صعود نهمین قله جهان از نظر ارتفاع و سومین از نظر درجه سختی را نصیب کشور و زادگاهم تبریز کنم ...

عظیم قیچی ساز افزود : از مهمترین دلایل صعود در قالب تیم های بین المللی خطرناک بودن و درجه سختی بالای قله کانچن چونگا و تردد کم کوه نوردان به این منطقه است و تنها کوه نوردانی اقدام به صعود این قله می کنند که تصمیم به صعود و اتمام همه 14 قله بالای هشت هزار متری جهان را داشته باشند لذا اکثر کوه نوردانی که تنها و انفرادی تصمیم به صعود دارند خود را در قالب تیم های بین المللی جای می دهند تا هزینه های صعود از جمله پرمیت ( مجوز صعود) و خدماتی  که به دیگر کوه نوردان یا تیم ها ارائه می کنند را به صورت مشترک برخوردار شوند و برای خدماتی مانند تامین باربر تاکمپ اصلی ، ثابت گذاری مسیر در بین کمپ ها و ... با دیگر کوه نوردان همکاری می کنند ... "

سایت باشگاه خبرنگاران

.

/ 22 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرشید1

الهی درد بی درمان بگیری تو الهی جز جگر بزنی تو کم برای لیلی جانمان دلمان خون است آنوقت تو هی خون به جگر لیلای ما هم بکن.آه گفتیم لیلی (پخش موزیک فیلم هندی)... دیدی فرامرز یه لیلی می گم یه لیلی می شنوی چه آتیشی به جانمان زد.دیدی آخر عمری کارمان را انداخت به پیاله فروشی.دیدی فرامرز داشتیم زندگیمان را می کردیمها الهی ور بپرد همین جمعه ای آمده بود سری به ما بزند دید یک چشممان خون است یک چشممان اشک اما ذره ای از مروت...اوهوم داشتیم از بحث خارج می شدیم ببین برادر یک چند وقتی هست ما داریم این برادری مان را با تو قوام و بعدش انشالله دوام می بخشیم بعد تو باز گیر دادی به این لیلای ما همینکه در انجمن رای نیاورد به اندازه کافی خون به جگرش شد بعد تو هی می آیی این عظیم را اولین فاتح می کنی؟ به ما چه ربط دارد؟ خب ما اخیرا با حکمی رسمی رییس روابط عمومی لیلای خودمان شدیم به تو هم هیچ ربطی ندارد ما رفته بودیم با عظیم دم دکان قیچی سازی اش صحبت هم کردیم گفتیم :

فرشید2

اینقدر هی همه جا نگوید اولین بعد باز آمده است گفته است که مثلا مارا خیط کند تو هم هی این را بولد کن تو سر لیلای ما بکوب پولش را که از جوب آب نیاورده بود هلک و هلک راه افتاد نانگا زحمتش را می مالانی می رود؟ گفته باشیم اگر یکبار دیگر هی بگویی اولین ما ده جا هی پست می نویسیم لیلای ما اولین است تا روی تو را کم کنیم خیال کرده ای از رو می رویم لا اقل بگو اولین کسی که یه خرده رفت نانگاپاربات اینم نمی توانی بگویی؟ اما ما حاضریم یک معامله بکنیم بعنوان رییس روابط عمومی لیلاجانمان اینکه من خودم شخصا این بار البته اگر مارا قبول داشته باشی می رویم این نانگاپابات را یه توکه پا فتح می کنیم می آییم تو هم مارا اولی بدان هر چند تو مرجع رسمی نیستی اما خب زیر میزیت کنار است البته کاش مرجع رسمی بودی و اینقدر با این غیر رسمی بودنت خون به دل لیلای ما نمی کردی..... . .

فرشید3

خلاصه بعد گفتم لیلی آخه چرا رفتی؟ یه گیلاس دیگه بریز فری جون! گفت ففه (نام مارا به اختصار به فتحه اینطور صدا می کند)می خواستی با این اوضاع در به داغان کوهنوردی بمونم؟ گفتم گور بابای کوهنوردی یه ویزا از انجمن می گرفتیم می رفتیم فرانسه و لاس وگاسی پناهنده می شدیم گفت ففه: خر ما از کره گی دم نداشت آتیشتو بده فری جون اون آهنگ چکاوک داریوش را هم صداشو زیاد کن

سام ستوده

عظیم جان همانطور که در صعود سراسرس زمستانی کشوری 89 بهت گفتم تکرار میکنم آرزوی موفقیت برات دارم

برج سینا !

برایش موفقیت و سلامت آرزو دارم.

عباس ایلاقی

به خانم یا اقای !!! اینجوری که تو گفتی از کانچن چونگا بر نخواهد گشت... نمیشه اگر میخواهی به ارزوت برسی باید از قبل یه کارایی بکنی اگر همراهشی باید طنابشو قیچی کنی( تو کوله ای عظیم پر قیچیه یکی ازش بگیر یا فیکسش نکنی یا از پشت سر هولش بدی بیفته تو دره یاهمون بیس کمپ تو غذاش سم بریزی یا اینکه اگر همراهش نیستی باید وسایل چینی همراش بفرستی یا اگر خدا ناکرده زبونم لال یه جایی احتیاج به امداد هوایی داشت فقط بالای سرش پرواز کنی و بگی پیداش نکردیم یا طوفان بود نتونستیم بشینیم تنها در این صورت میتونی به هدفت برسی که همانا بر نگشتن عظیم این دوست عزیز آذربایجانی از (کانچن چون نگام میکنه دلمو می بره ) یه چیز دیگه : حتما اینو شنیدی که میگن از دعا گربه سیاه بارون نمیاد یه چیز دیگه : مهربونیت منو کشته [ماچ][بغل] برات آرزوی آدم شدن میکنم بازم یه چیز دیگه :فکر نکنم اون نوشته از یک کوهنوردحرفه ایی باشه به نظرم از یک دو بهم زن حرفه ایه

یک ایرانی

آقا من نمیدونم چه کسی این خاله زنک بازی هارو تو کوهنوردی درست کرده. این ها به جای اینکه به فکر پیشرفت کوهنوردی ایران باشند هنوز دارن دعوا می کنن که من صعود کردم و تو صعود نکردی. اون وقت که آرزوی مرگ سایر آدم ها رو می کنن.

____

فرامرز جان ساكت بشين سر جات برادر چرا شر به پا مي كني ، يه نخ ول مي كني و مي كشي كنار همه رو به جون هم مي ندازي،‌ حالا اول و دوم هيچ فرقي نمي كنه به خدا .

علیرضا

آقای نصیری گرامی، من دوست دارم اگر روزگاری به چنین جایی صعود کردم، آخرین کسی باشم که اینکار رو انجام میده... دوست دارم تمام رفقا و هموطنام جلو چشمم باشند، دوست ندارم کسی پشت سرم جا بمونه. دوست دارم چشمم دنبال قدمهای رفقام باشه. دوست ندارم دلنگران کسی باشم که تو دامنه، چشم انتظار منه... آخرین عاشق دنیا از همه راضی تره، چون میدونه دیگه کسی بی عشق نمونده. برو عظیم آقا، ما هم یه روز پا جای پات میذاریم و میاییم! یاشاسین ایرانی!

جیرجیرک

استاد!!!! باز هم شلوغ فرمودیه!!!!