همایش برودپیک ، پرشور و افشاگر

 

 _ همایش بررسی فاجعه‌ی برودپیک که روز یک شنبه 27 بهمن در محل کانون مفتح برگزار شد ، بی شک جلوه‌ای باشکوه و تحسین‌برانگیز از "متانت ، اخلاق و خردمندی" در برابر "تعصبات کور ، تکبر و مسئولیت‌گریزی" بود .

 

 _ در تاریخ کوه‌نوردی ایران، نمونه و نظیر چنین همایشی را نمی‌توانیم سراغ بگیریم . تلاش‌های شبانه روزی محمد قرائی و دوستانش در گروه "رویداد برودپیک" و حمایت خانواده‌های محترم جان‌باخته‌گان ، اتفاق تازه‌ای را رقم زده است که می‌تواند ... و امیدواریم که بتواند ... بنیان و اساس پروسه‌ی تکاملی کوه‌نوردی ایران را در مسیر خرد و آگاهی قرار دهد!

 

_ همایشی که برگزار شد فاقد هرگونه سازمان و تبلیغات تشکیلاتی بود و خبر آن تنها از سوی تعداد محدودی تریبون‌های دنیای مجازی منتشر شد اما استقبال افکار عمومی از آن بسیار پرشور و غیر‌منتظره بود . در سالن بزرگ کانون مفتح ، فقط تعداد اندکی صندلی‌های خالی به چشم می‌خورد . 

 

 _ صحبت‌های محمد قرائی در زمینه‌ی بازبینی و تحلیل فاجعه‌ی برودپیک دقیق و کامل بود . بعد از او خانم فریبا احیا (مادر زنده یاد پویا کیوان ) ، رضا زارعی ، لیلا بهرامی ، حمید دهقان ، محمد نصیری ، رضا بهادرانی ، مهدی جباریان و عظیم برهمنی ، حادثه‌ی برودپیک را از جنبه‌های گوناگون مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 

_ مضمون و محتوای بسیاری از سخنرانی‌ها را دستاوردی ارزشمند برای کوه‌نوردی ایران می‌دانم ... به خصوص تحلیل و جمع‌بندی رضا زارعی و رضا بهادرانی ... و امیدوارم هر چه زودتر برای انتشار متن کامل آنها از سوی دوستان گروه رویداد برودپیک اقدام شود .

 

_ رامین شجاعی در آخرین پست وبلاگ خود عنوان تحقیرآمیزی را برای رضا زارعی و برای مواجهه با نقد او پیرامون فاجعه‌ی برودپیک انتخاب کرده و او را "کوچک مرد" نامیده است . از نکته‌های جالب همایش اما ... واکنشی متین و خردمندانه از سوی رضا زارعی بود که آن را ارزشمند و قابل احترام می‌دانم. رامین شجاعی و دوستانش باید بدانند که تحقیر و توهین به منتقدان فقط می‌تواند نشانه‌ای از عجز و درمانده‌گی در مواجهه با نقد تلقی گردد. رضا زارعی در همایش روز یک‌شنبه بزرگی روح و شخصیت خود را نشان داد.

 

_ عظیم برهمنی در جایگاه کسی که در منطقه حضور داشته است ، از روزهای حادثه و از دیده‌ها و شنیده‌هایش برای حضار صحبت کرد . یقین دارم روایت صادقانه و بغض دردمندانه‌ی او را ،  زمانی که از درخواست‌های کمک بچه‌ها سخن می‌گفت ،  هرگز کسی فراموش نخواهد کرد . روایت بی‌پروا و افشاگرانه‌ی برهمنی از فاجعه‌ی برودپیک یکی از نکات تکان‌دهنده‌ی این همایش بود.

 

_ به عنوان یک شرکت‌کننده ، لازم می‌دانم از محمد قرائی ، امیر رضا صدیقیان و تمامی دوستانی که برای برگزاری همایش  زحمت کشیدند تشکر کنم . 

 

 

 

/ 1 نظر / 3 بازدید
سروش

سلام! از برگزاری خوب این مراسم بسیار خوشحالم. به جناب محمد قرایی بابت این هدایت تبریک می گویم. اما هم نوشته جناب زارعی و هم نقد جناب شجاعی مصداق همه چیزمان به همه چیزمان می آید می دانم.اما منصفانه کفه ترازو به سوی جناب زارعی است زیرا اشتباه روی کاغذ( اگر اشتباه فرض کنیم)، را می توان با نقد جواب داد اما اشتباه در صعود پاداشی جز فقدان سه نیروی لایق کوهنوردی ندارد.