ابتذال و تباهی در صعودهای اورست

ادموند هیلاری:

در مصاحبه با خبرنگار مجله‌ی معتبر اشپیگل و در پاسخ سوالی پیرامون صعود های رایج به اورست می‌گوید : " با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ( کوه ۳۲ ) "

 

رینهولد مسنر:

" پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ( کوه ۳۴ ) "

 

و مینگما شرپا  در واکنش به پیمودن مسیر تا کمپ 2 بوسیله هلی کوپتر و سپس آغاز صعود اورست توسط یک زن سرمایه دار چینی :

 "اگر در مقابل این رخداد وزارت توریست بی توجه باشد، معلوم نیست سایر میلیونرها چه نقشه جدیدی در منطقه به کارخواهند بست"؟!

 

 

 

پی نوشت:

_ شما اگر کلمه‌ی "سرمایه‌دار" ناراحت‌تان می‌کند ، به زن چینی "کارآفرین" بگویید !! ... اشکالی ندارد ... این روزها به "عوام فریبی" عادت کرده‌ایم!!

 

_ زنده باد سرمایه‌دار چینی ،زنده باد کار‌آفرین چینی، زنده باد عوام‌فریبی ایرانی!!

 

_ و اصلا ... زنده باد عزیز حبیبی !!

 

_ وقتی پای عوام‌فریبی در کار باشد ... در آینده‌ای نه چندان دور ، پریدن با هلی‌کوپتر تا کمپ 3 یا حتی پریدن با هلی‌کوپتر تا گردنه جنوبی و سپس آغاز صعود اورست ... هم می‌تواند شاه‌کار باشد!! ... وقتی پای عوام‌فریبی در کار باشد ، هر چیزی می‌تواند شاه‌کار باشد!!

 

_ طنز : ... عوام‌فریبان استادان بی‌نظیری در شاه‌کار سازی به شمار می‌آیند!! ... در مثال‌هایی کوچک‌تر و البته وطنی ... شما پرونده صعود خود را به توچال در حالی که تا ایستگاه هفت را با تله کابین پریده‌اید ... به یک استاد عوام‌فریب بدهید!! ... شک نکنید در کسری از ثانیه و با استناد به فشاری که هنگام پیاده شدن از تله کابین در ایستگاه هفت و عدم هم‌هوایی لازم متحمل شده‌اید ... آن را به عنوان شاه‌کاری بی‌نظیر در تاریخ کوه‌نوردی ایران به افکار عمومی معرفی خواهد کرد !! 

 

 

/ 8 نظر / 5 بازدید
هیلاری

همینه دیگه فری جون امیدوارم کی دو اینجوری نشه که نمیشه اورست شده مثل الیمستان فقط کافیه جاده رو درست بری!! [خداحافظ]

عزیز حبیبی

سلام جناب نصیری آقا خیلی اذیت مان کرده اید . جرم ما اینقدر هم سنگین نیست . کمی هم لطف کنید و بین جرم و مجازات تعادل برقرار کنید . با اینهمه : 1 - اگر کسی بدون مقدمه و یکباره و بدون آمادگی جسمی و هم هوایی با هلی کوپتر از پای اورست بپرد و در گردنه معروف و مورد نظر شما در اورست فرود بیاید به احتمال زیاد مغزش می ترکد ، قلبش می ترکد ، امعا و احشایش منفجر می شود . 2 - شاهکار زن چینی در پروازش با هلی کوپتر و نترکیدن مغزش به هنگام فرود در ارتفاع 6400 متری نیست . شاهکارش " نه گفتن " به وضعیتی بود که طبیعت ( بهمن ) و انسان ها ( اکسپدیشن ها و بخشی از شرپاها ) ایجاد کرده بودند . به نظر می رسد زن چینی با این کارش به دولت و مردم نپال کمک کرده است . 3 - به امید دیدار - فردا - جشن خانه کوهنوردان تهران . آقا با شلاق نیایی با شکلات بیا !!

کاوه

بابا خودم استاد عوام فریبی! فکر می کنم زمستان 91 بود. بعد 35 سال ویار کردم برم قله توچال! جات خالی! عین یه جوون 20 ساله رفتم تو صف تله کابین. یه بیست بیست و پنج تومنی هم پول بلیط دادم رفتم ایستگاه هفت. تو هوای طوفانی - حالا منم جو گیر شدم خیال می کردم خود مسنرم ! - یه نیم ساعت چهل و پنج دقیقه ای هم لخ لخ کنان رفتم قله. تیز 3-2 تا عکس قله تو اون طوفان و برف انداختم و برگشتم ایستگاه هفت. به همه هم گفتم رفتم قله توچال ! اونهم تو این هوا! بفرمایید این هم عکس و فیلمش ! تازه خودم رو هم از اون روز توجیه می کنم که بعععععله کی می تونه تو سن وسال من اونهم تو این هوا خدا وکیلی همون مسیر ایستگاه هفت تا قله رو بره بالا ؟ حالا بگو چی ؟ تو قله دیدم همون جوونایی که تو صف تله کابین بودن دارن به هم تبریک صعود قله رو می گن! جالبه که هیچ کدوم هم به روی هم دیگه نمیاوردن. همین الان هم فرامرز جون کلی با اون عکس و فیلم ها دارم قیف میام!!!

امین معین

این حرکت مرا یاد یکی از دوستان می اندازد که به شرپاها به چشم ابزار و برده نگاه می کرد و خب وقتی صعود نکرد همه چیز را بر سر آن بیچاره ها شکست!! باید این حقیقت را پذیرفت که بدون وجود شرپاها بسیاری از قهرمان ها و شیرزنان و شیرمردان به انسانهای عادی یعنی همانچه هستند تبدیل خواهند شد.. پس وقتی همه به احترام کشته شدگان از صعود انصراف دادند، اخلاق حکم میکند که آن خانم ظاهرا محترم هم این کار را می کردند و سال بعد یا فصل بعد دوباره با پول محترمشان بازمی گشتند!!

روشنک

نمی دونم چی بگم!.. فکر می کنم بهتره همچنان یاد بگیرم.. : ))(( ..

یکنفر

الان دیگر صعود معمولی اورست هم "شاهکار" محسوب نمی شود، چه برسد به صعودش با هلیکوپتر! چندی پیش دو کوهنورد سعی کردند با لباس و کفش و تجهیزات جرج مالوری ( که دقیقا با همان مشخصات زمان خود تولید شده بود) اورست را صعود کنند که در وسط راه با بدبختی و سرمازدگی مجبور شدند نیمه جان به چادرهایشان برگردند. باید فیلم صعودشان را دید.... حالا "شاهکار آفرینان" روزگار ما را ببینید!

یکنفر

من به دوستان توصیه می کنم کار جدید Bear Grylls با عنوان "انسان برابر اورست" (Man vs. Everest) را اگر میتوانند ببینند که به صعودهای شاخص اورست اختصاص دارد. می توانید این مستند را با حجم 320 مگابایت (480p) از لینکهای زیر دریافت کنید: http://www.filefactory.com/file/4gc1hqw4myq7/Bear.Grylls-Man.vs.Everest.480p.HDTV.x264-mSD.rar یا http://rapidgator.net/file/90a289432e53b871fc384d388c5ba340/Bear.Grylls-Man.vs.Everest.480p.HDTV.x264-mSD.rar.html یا http://uploaded.net/file/hddkvwnp/Bear.Grylls-Man.vs.Everest.480p.HDTV.x264-mSD.rar

عباس ایلاقی

سلام عوام فریب فقط سرمایه دار چینیه که چنین کاری کرده بقیه فقط اشتباه کردند که از او دفاع کردند که احتمالا تا حالا هم پی به اشتباهشون بردند . سرمایه دار چینی فقط یک سرمایه داره که خواسته با این کارش بهره برداری تبلیغاتی کنه یعنی قله را به هر قیمتی صعود کند چیزی که کوهنوردان حرفه ایی این روش را مردود می دانند . کوهنوردان حرفه ایی قبل از هر چیز ارزشها را ملاک قرار می دهند یعنی از نظر انها صعود فقط صعود انسانیت بعد صعود قله . آنها هیچ وقت برای شهرت قله را صعود نمی کنند . بهتر بگم انها برای رسیدن به قله هیچ وقت روی جسد کوهنوردی دیگر پا نمی گذارند و هیچ وقت او را تنها نمی گذارند .