«سبزکوه» یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران معرفی می‌شود

بر اساس مصوبه کمیته ملی انسان و کره مسکون، منطقه حفاظت شده سبزکوه در استان چهارمحال و بختیاری به ‌عنوان یازدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران به دبیرخانه برنامه در یونسکو پاریس معرفی می‌شود.

سومین جلسه از دوازدهمین دوره کمیته ملی انسان و کره مسکون به ریاست احمد علی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و دبیری کمیسیون ملی یونسکو در ایران در محل سالن جلسات کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد.

بر اساس گزارش های ارائه شده در این نشست، 9 ذخیره گاه زیست‌کره ایران در سال 1391 مورد بازنگری قرار گرفته و اطلاعات تکمیلی به زودی به دبیرخانه برنامه در یونسکو پاریس ارسال می‌گردد.

بنابراین گزارش، اعضای کمیته با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بین المللی جهت تشویق محققان جوان کشور بر تحقیق در زمینه ذخیره گاه‌های زیست‌کره، دو کاندیدای ایران جهت معرفی به یونسکو به ‌عنوان دانشمند جوان سال 2014 را تعیین کردند.

همچنین اعضای جلسه بر تعریف ذخیره گاه‌های زیست‌کره بین مرزی به‌عنوان ابزاری جهت حفاظت یکپارچه زیستگاه‌های حساس و ایجاد تعامل با کشورهای همسایه تأکید کردند.

کمیته ملی انسان و کره مسکون، سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد تا با استفاده از توان کارشناسی خود ویژگی‌های منطقه حفاظت شده سبز کوه در استان چهار محال و بختیاری را به‌عنوان یازدهمین ذخیره گاه زیست‌کره مورد بررسی و نتایج را به کمیته اعلام کنند.

این گزارش می‌افزاید: ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره اکوسیستم‌های خشکی یا آبی هستند که در آنها یافتن روش‌های مختلف تلفیق حفاظت از تنوع زیستی و استفاده پایدار از آن به بوته آزمایش گذاشته می‌شود. در واقع ذخیره گاه‌های زیست‌کره دارای مفهومی فراتر از مناطق حفاظت شده است.

بر این اساس تاکنون 621 ذخیره‌گاه از 117 کشور جهان در لیست شبکه جهانی ذخیره گاه‌های زیست‌کره یونسکو به ثبت رسیده‌اند. کشور ایران از کشورهای پیشگام در ثبت ذخیره گاه‌های زیست‌کره بوده و بر همین اساس تا کنون 10 ذخیره گاه زیست‌کره شامل ارومیه، ارسباران، گنو، حرا، توران، کویر، ارژن و پریشان، گلستان، دنا در لیست شبکه جهانی ذخیره گاه‌های زیست‌کره به ثبت رسیده است.

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
روشنک

اسم و عنوان به چه درد می خورد وقتی که راههای های تخصصی مناسب و مؤثری برای حفاظت از این منابع طبیعی وجود ندارد یا به آنها بها داده نمی شود در ایران؟ به وضعیت اسف بار سایر زیست کره های ایران نگاه کنید! دریاچه ارومیه! جنگلهای حرا! گنو!.. پریشان خشک شده.. از این زیست کره ها چه باقی مانده؟.. هیچ!

روشنک

راه های = راهکارهای . اشتباه تایپی!.. :") ..

محمد نصیری فرد

تا حالا اسمش رو هم نشنیده بودم .....!