بزرگترین اشتباه آنان ، فراموش کردن انسانیت بود !

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

به نقل از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه و در پاسخ به مصاحبه های اخیر  اعضای تیم نانگاپاربات :

.

« ... و در ادامه می خوانیم : " زمانی که می‌خواستم ازسامان جدا شوم، به هیچ عنوان به خاطرم خطور نکرد که بیسیم در جیبم است و آن را بهاو بدهم. این بزرگترین اشتباهم بود؛ اما نمی‌توانم این را هم قبول کنم که باعث گمشدن و مرگ او شده است. " باید خدمت آقای فریدیان عرض کنیم که این مورد در برابر چندین مورد اشتباه و ایرادی که به سرپرست  فنی و دیگر اعضای تیم وارد است شاید کوچکترین آنها باشد آقای فریدیان بزرگترین مشکل شما این بود که انسانیت را فراموش کرده بودید و سامان عزیز بهایی بود که باید در مقابل این سهل انگاری بزرگ می پرداختید.

.

حال جمله دیگر باز از یک انسان درجه یک :" زمانی که نعمتی پنهان شده بود فریادهای ما را می‌شنید؛ اما خود را به مانشان نداد "آقای فریدیان استفاده از چنین جملاتی واقعا شرم آور است . مگر شما در ارتفاع 7800 متری قایم موشک بازی می کردید که سامان پنهان شده بود و شما نتوانستید او را پیدا کنید و چه دلیلی برای این جمله خود دارید که با قاطعیت تمام اعلام می کنید :" فریادهای ما را می‌شنید؛ اما خود را به مانشان نداد" و اگر این گونه است چرا هیچ اقدامی برای جستجوی او در همان لحظه انجام ندادید یا این که می خواهید بگویید که میر غنی (افسر رابط تیم) از بیس کمپ شما را می دیدند، که آن هم به قول آقای نورمند و کریس وارنر با چند دلار می توان از پاکستانی ها خواست که هر حرفی بزنند و هر چیزی بنویسند، مثل گزارشی که توسط میر غنی ارائه شد ، ماجرای خانه برفی و شاید هم موارد دیگر. خوب آقای میر غنی هم که ازاروپا نیامده بودند ایشان نیز یک پاکستانی بودند.

.

 

این حرفهای  فریدیان ، تلاش « مسئولیت گریزانه » در جهت توجیه رفتار بدور از اصول ارزشی و اخلاقی   سرپرست و اعضاء تیم نانگا در خصوص رها کردن همنوردی ارتفاع زده  در هنگام صعود به قله و جستجو نکردن او هنگام بازگشت  است . تلاشی ، که بخاطر غلط بودن نفس کار ، بی معنا بودن مقصر جلوه دادن سامان تحت عنوان تمرد او ( با توجه به ارتفاع زدگی)  هیچگاه حداقل از نگاه کوهنوردان واقع بین موفق نخواهد بود . و با مطرح کردن حرف های تازه و عجیب همچون  « نعمتی پنهان شده بود فریادهای ما می شنید  اما خود را به ما نشان نداد  » و افزایش تناقض گویی ها نه تنها  از میزان مسئولیت سرپرست واعضاء تیم کم نمی کند بلکه روحیه و تفکر غیر مسئولانه آنها را مشخص تر نشان می دهد . البته با رویه  ای که این افراد در پیش گرفته اند باید منتظر بود که  در فواصل مدیریت شده و با کمال هماهنگی به خلق داستانها جدید بپردازند تا شاید بتوانند با پشتوانه حامیانشان از پاسخگویی صریح و روشن به افکار عمومی فرار کنند . »

.

متن کامل را درسایت گروه کوه نوردی قاجر قروه بخوانید

http://www.ghajer.com/article26.html

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
_

_

جمشید

هیچ وقت به تمام یک ملت توهین نکن . پاکستانی هم خوب و بد داره. میفهمم که عصبانی بودی وقتی این ها رو نوشتی . اما اگه این توری بنویسی مثل اون هایی میشی که رفتن نانگا.