اما خلیل هرگز به چاه ده نمی رسد ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.خلیل عبد نیکوئی ( وبلاگ ماگما )

.

.

«... تیم امداد دوم هم آماده می شوند که 6 صبح فردا درون غار بروند تا جایگزین نیروی قبلی شوند … خلیل که دچار هیپوترمی شدید شده بود به یوسف اصرار می کند که از کمپ 15 به بالا حرکت کنند تا گرم شوند و یوسف در یک اشتباه مسلم قبول می کند … تیم امداد و تیم حادثه دیده در چاه 13 به هم می رسند …

 اوضاع خلیل بسیار وخیم بوده و در حال از دست دادن هوشیاری می باشد … تیم امداد با اظهار نارضایتی از جابجایی خلیل از کمپ 15 شروع به انتقال مصدوم به کمپ چاه پنج جهت استراحت و درمان می کنند…

.

تراورس چاه 12 به چاه 11 به سختی انجام می شود... خلیل هرگز به چاه ده نمی رسد …ساعت 11 شب 19 آبان است …تیم امداد پس از تلاش و یک ساعت انتظار در کنار خلیل از بازگشت علائم حیاتی او نا امید می شوند و راه دهانه غار پیش می گیرند و4 صبح به پناهگاه می رسند …باور کردنی نیست … خلیل رفته است ... »

.

 

شرح حادثه ی غار پراو در وبلاگ ماگما

http://www.magma.blogfa.com

/ 5 نظر / 4 بازدید
فرید (پزشکی کوهستان)

زمستان هنوز تمام و کمال نیامده و اولین مرگ بر اثر سرمازدگی را تجربه کردیم .با خود می اندیشم چند نفر دیگر باید بمیرند چند عزیز دیگر را از دست بدهیم تا بپذریم نیاز به آموزش تمرین و رعایت اصول ایمنی داریم؟دلم به درد می آید وقتی می بینم تمام اشتباهاتی که بارها و بارها تذکر داده شده است تکرار شده است و اصول اساسی درمان و کنترل سرما اجرا نشده است. محض رضای خدا به خاطر چشمان نگرانی که امدن شما را به انتظار نشسته اند سرمازدگی قاتل خاموش را در وبلاگ پزشکی کوهستان بخوانید بخوانید و باز هم بخوانید و به کار بندید. از دوستان عزیز وبلاگ نویس می خواهم تا خوانندگانشان را به خواندن و اجرای این مطالب تشویق کنند تا رسالت خود را انجام داده باشند.

_

_

..

هرگز روزی که این عکس رو گرفت یادم نمیره. رفتنت باور نکردنیه!

سعید هاشمی نژاد

سال پیش با رفتن به غار پراو به همراه آقای سوری نیا کاملا به اشتباهات فنی و تکنیکی ایشان پی بردم .ایشان حتی در طی دوران اکسپدیشن بین المللی هم بارها خود سرانه کارهایی کردند که حتی فریاد اعتراض غارنوردان خارجی را هم در آورد.فراموش نمی کنم که هنگام بازگشت از غار یخ مراد پس از انجام عملیات SRT به همراه مربی اهل کرواسی، با بچه های تیم که بخوبی او را می شناختند از وقوع حادثه ای قریب الوقوع در طی برنامه های غارنوردی ایشان سخن گفتیم.ایشان مربی درجه 3 فدراسیون هم می باشند!!! نکته دیگر که در این مطلب خاطر مرا آزار می دهد اشاره به واژه کوهنوردان برجسته است در حالی که غارنوردی و تکنیکهای آن کاملا از کوهنوردی جداست.امیدوارم بزودی شاهد این باشیم که واژه غارنوردی جدای از دیگر ورزشها هویتی مستقل یابد.و ضمنا نباید فراموش کرد که آن مرحوم کوهنورد خوبی بود نه غارنورد!!!

.

.