با هدف حفاظت از محیط زیست : ورود ممنوع !

 

 

 

 

 

 .

.

.

همیشه هم این طور نیست که گردشگران دوست داشتنی باشند. البته در مقایسه با گردشگران، طبیعت گردان قابل تحمل تر هستند. چون هم آسیب کمتری وارد می کنند، هم می دانند گردشگری یعنی چه. با این حال این گردشگران بالاخره کاسه صبر چینی ها را لبریز کردند. تا آنجا که گزارش شده است، به دلیل خسارت های واردشده به محیط زیست یکی از استان های چین توسط گردشگران، تعداد گردشگران این استان تقریباً به نصف کاهش می یابد.

 مقامات استان کومولانگما در چین که به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری، یکی از مقاصد طبیعت گردان اروپایی محسوب می شود، قصد دارند در راستای حفاظت از محیط زیست این استان، برنامه هایی را با هدف کاهش تعداد گردشگران اجرا کنند. به گفته یکی از مسوولان اداره محیط زیست استان کومولانگما بخش اعظم محیط زیست این استان، به ویژه بخشی از محیط زیست کوهستانی آن که در کنار منطقه تبت قرار دارد، به دلیل هجوم طبیعت گردان در آستانه نابودی کامل است.

اکنون بخشی از محیط زیست و کوهستان های رشته کوه هیمالیا در این استان، مملو از آشغال های باقی مانده از گردشگران است و سال های گذشته نیز حریق های متعددی به دلیل سهل انگاری های گردشگران در این منطقه به وقوع پیوسته است . یکی از زیست شناسان چین که از سال 1998 میلادی مشغول بررسی محیط زیست بخش هایی از رشته کوه هیمالیا در استان کومولانگما است، شرایط محیط زیست این منطقه را شکننده توصیف و اعلام کرد سالانه 40 هزار طبیعت گرد از این منطقه دیدن می کنند و به طور متوسط، هر کدام از آنها سه کیلو آشغال در منطقه به جا می گذارند. تاکنون برای حفظ محیط زیست این منطقه طرح های زیادی ارائه شده که براساس یکی از آنها، تعداد گردشگران تقریباً به نصف کاهش پیدا می کند و ماهیانه فقط دوهزار گردشگر می توانند به این استان سفر کنند.

روزنامه اعتماد ۶/۴/٨٧

عکس از اینترنت

/ 1 نظر / 4 بازدید
عباس ثابتیان

سلام فرامرز به موضوع بسیار جالبی اشاره کرده ای ، واقعیت این است که تنها معدودی از کشورها هم چون سرزمین مادری ما اجازه میدهند کشورشان این چنین مورد تاخت و تاز باصطلاح طبیعت گردان قرار گیرد ، متاسفانه کوهنوردان هم در آلودن و تخریب نقاطی که مردم عادی به آن دسترسی ندارند کوتاهی نمی کنند. جند هفته پیش بخشنامه ای را از فدراسیون کوهنوردی آمریکا میخواندم که ورود اسب و قاطر را به یکی از پارک های ملی ممنوع میکرد ، هر که را تاووس خواهد جور هندوستان کشد ، برای بهره گیری از طبیعت بار خود را خود باید بر دوش بکشی.