آیا تصمیم به ادامه حضور تیم آرش در پاکستان درست است؟

اعلام موجودیت شاخه‌ای از طالبان پاکستان برای انجام عملیات تروریستی علیه کوه‌نوردان و گردشگران خارجی در این کشور و جنایت تکان دهنده‌ای که در بیس کمپ نانگاپاربات رقم زدند، رویداد کوچکی نیست که بتوان به ساده‌گی از کنار آن گذشت. عباس ثابتیان با توجه به ادامه حضور تیم آرش در منطقه و نگرانی‌هایی که بابت این موضوع وجود دارد ، پرسش بسیار مهمی را از مدیران و مسئولان باشگاه آرش مطرح نموده است:

" آیا ماندن تیم برودپیک در منطقه و ادامه صعود کار درستی است؟"

وبلاگ آرام کوه

 

در شرایط فعلی کشور پاکستان و احتمال انجام حملاتی دیگر علیه کوه‌نوردان و گردشگران خارجی ، شاید تصمیم عاقلانه و درست آن باشد که دستور توقف برنامه و بازگشت به ایران داده شود. وانمود کردن به اینکه اتفاقی روی نداده است و با گونه‌ای خوش‌بینی ساده‌لوحانه خود را به قضا و قدر سپردن و تصمیم به ادامه برنامه گرفتن ، بی‌شک مسئولیت بسیار سنگینی را متوجه مدیران باشگاه آرش خواهد نمود.

 

 

نظر شما چیست؟

در این شرایط تصمیم درست کدام است؟

 

 

 

جدای از هر تصمیمی که مدیران باشگاه آرش بخواهند برای تیم اعزامی خود به هیمالیای پاکستان بگیرند ...  کوه‌نوردانی که هم اکنون قصد دارند گشایش مسیری نو و به نام ایران را در برودپیک به اتمام برسانند ، فرقی نمی‌کند که مجوز شورای برون مرزی دارند یا ندارند ، مستقل‌اند یا دولتی ، از این باشگاه هستند یا آن باشگاه و ... مهم این است که ایرانی‌اند و مسئولان فدراسیون کوه‌نوردی وظیفه دارند در اولین فرصت ممکن و با انجام مکاتباتی ضروری ، مسئله‌ی حفظ امنیت و سلامت جان کوه‌نوردان کشورمان را به مقامات پاکستانی یادآوری نمایند!  پیگیری موضوع تامین و تضمین امنیت جان کوه‌نوردان ایرانی در حال حاضر فقط و فقط بر عهده‌ی فدراسیون کوه‌نوردی می‌باشد! 

 

 

 

 

/ 5 نظر / 5 بازدید
مهدی

حالا باید علاوه بر خطر سقوط از ارتفاع،مرگ بر اثر ارتفاع زدگی ، سقوط بهمن ،سرمازدگی و... از این پس خطر طالبان را هم به مخاطرات هیمالیانوردی افزود با این تفاوت که ممکن است در مقابل هریک از مخاطرات قبلی ریسک کرد اما برای روبرو شدن با این مورد بخصوص ،تنها امکان موجود حماقت است!

فرشته

همون بالا تو کمپ 2 بمونن تا آبا از آسیاب بیفته و طالبانیا خسته شن و خودشون برگردن برن خونشون....چون اگه بیان بیس کمپ معلوم نیس چی پیش میاد براشون[رویا]...شرمنده...این نظر منه[ساکت]

گل کوه

برنامه برادپیک هموطنان ما با حضور جناب شجاعی قطعا برنامه موفقی خواهد بود اما امید به توقف و موکول کردن آن به بعد را داریم با مرور اخبار خبرگزاریهای خارج از کشور تمامی کشورها اصرار به برگشت کلیه کوه نوردان خود ار تمامی قله های کاراکروم را دارند و با تمامی قدرت امنیت کوه نوردان خود را از پاکستان خواسته اند امیدواریم وزارت ورزش فدراسیون کوه نوردی و باشگاه آرش مسئولانه تر برخورد کنند.

جهت اطلاع

http://msfi.ir/archive/news-archive/3579-2013-06-23-18-19-13

جهت اطلاع

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان در این اطلاعیه تصریح کرده است، مقامات و مسئولین ذی‌ربط کشور پاکستان می‌بایست نسبت به تأمین امنیت کوه‌نوردان و گردشگران در سلسله جبال قراقروم که کانون توجه‌ بسیاری از هیمالیانوردان دنیاست، توجهات و اقدامات جدی را معطوف دارند تا چنین فجایع دردناکی روند فعالیت کوه‌نوردان جهان را تحت الشعاع قرار ندهد. پی‌نوشت: شایان ذکر است؛ این اطلاعیه به اتحادیه جهانی کوه‌نوردی، اتحادیه‌ی کوه‌نوردی آسیاٰ، فدراسیون کشورهای کوه‌نوردان جان‌باخته و مقامات پاکستانی نیز ارسال شده است. یکشنبه 2 تیر