تیلیچوپیک ایرانی : سقوط از اصول و ارزش ها !

.

.

.

.

.

.

« رئیس فدراسیون کوه نوردی دلایل سقوط دکتر بهاءلو پزشک تیم ملی امید و کلیه اقدامات انجام شده برای یافتن وی را تشریح کرد... شعاعی گفت :  بهاءلو در دانشگاه تهران بیماری‌های ارتفاع را تدریس می‌کرد و فردی بسیار محترم بود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در  اعزام تیلیچوپیک حضور داشته باشد. اما در همان ابتدا با او شرط کردیم که تنها حق بالا رفتن تا "بیس کمپ" را دارد و اصلا نباید بالاتر برود. با او شرط کرده بودیم که به هیچ عنوان در تیم صعود به قله قرار ندارد... علی‌رغم تمام این پیش شرط‌ها هنگامی که درخواست وسایل او را دادیم،‌ وسایل صعود را خواسته بود که برخی از آن‌ها را تهیه نکردیم. اما متوجه شدم خودش این وسایل (مانند کفش‌های صعود) را از ایران تهیه کرده و به دنبال برده است.. .پس از 12 روز راهپیمایی اعضای تیم به منطقه رسیدند و در مسیر بازگشت از قله حدود ساعت 9 تا 10 شب بهاءلو سقوط می‌کند. در آن ساعات شب کوه نوردان غیر از یک چراغ کوچک روی کلاه خود چیزی برای دید نداشتند...خبرگزاری ایسنا »

.

----------------------------------------------

.

مصاحبه ی محمود شعاعی در باره ی دلایل و چگونگی جزئیات حادثه ی سقوط دکتر تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی ، نکاتی جالب و در عین حال تکان دهنده را در خود نهفته دارد . نکاتی که به روشنی می تواند گویای ضعف ساختار مدیریتی و میزان آشفتگی در تشکیلات این نهاد دولتی و همچنین عقب ماندگی فرهنگ کوه نوردی در این سرزمین باشد ... آنجا که همگان فقط و فقط به صعود قله و به هر قیمت ممکن فکر می کنند .

.

_ با دکتر تیم ، شرط و شروط (!) کرده بودند که حق صعود ندارد . چگونه است که دکتر برای این شرط ها کوچکترین پشیزی ارزش قائل نمی شود و با اطمینان به پوشالی بودن همه ی این شرط و شروط ها اقدام به تهیه و همراهی وسائل صعود با خود می کند ؟ آیا آگاهی دکتر نسبت به تزلزل و میزان آشفتگی در ساختار مدیریتی فدراسیون او را برای چنین رفتاری به جلو رانده بود ؟ نقش سرپرست تیم _ سرپرست تعیین شده از سوی فدراسیون _ در این میان چه بود ؟ آیا او را در جریان شرط های تعیین شده گذاشته بودند ؟ کاملا بعید به نظر می رسد که سرپرست برنامه از نقش و جایگاه مشخص شده برای دکتر تیم بی اطلاع باشد بنابراین او نیز باید پاسخ دهد که چرا و بنا به کدام دلایل به دکتر تیم _ و علیرغم تصمیم مدیریت فدراسیون _ اجازه صعود داده است ؟ از این وقایع و رویدادها چه نتیجه ای باید بگیریم ؟ اینکه اوضاع در فدراسیون کوه نوردی چنان از هم گسیخته و سردرگم است که هر کس حرف خودش را می زند و کار خودش را می کند ؟ رئیس برای خودش تصمیمی می گیرد ، دکتر برای خودش نقشه می ریزد و عمل می کند ، سرپرست تیم اعزامی راه خودش را می رود ... براستی آنجا چه خبر است ؟

.

_ تیم اعزامی فدراسیون ، مثلا تیم امید بوده است . در باره ی اصولی و منطقی بودن یا نبودن تصمیمات و زمان بندی های این برنامه ، چه کسی مسئول و موظف به پاسخگوئی به افکار عمومی است ؟ چگونه است و چرا تیم _ تیم مثلا امید _ در ساعات ٩ الی ١٠ شب در حال حرکت و بازگشت بوده است ؟ آیا اصولی که به سرپرستان تیم های اعزامی فدراسیون کوه نوردی آموخته اند چیزی غیر از آموزش هائی ست که در بقیه جاها به کوه نوردان و سرپرستان گروه های کوه نوردی در باره ی « ضرورت مدیریت صحیح و عاقلانه ی زمان » و اولویت امنیت و سلامتی اعضای تیم یاد داده می شود ؟ آیا در برنامه ی تیلیچوپیک فدراسیون کوه نوردی ، دکتر تیم را باید قربانی فرهنگ و تفکر بیمارگونه ی " صعود قله تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن "  نیز دانست ؟

/ 10 نظر / 3 بازدید
بیژن

درودبرگرامی همدل. اینجا ایرانه و هرچیزی امکان داره اتفاق بیفته. دیگه از خوندن این خبرها زیاد تعجب نمیکنم. تارنگاری دارم که در آن درباره گذشتار ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی درمورد گذشتار ایران بخوانی به من سری بزن. شادوپیروزباشی. بدرود.

نصیرالدین جعفری

سلام. عکس های بسیار قشنگی در وبلاگتان قرار داده اید. دست شما درد نکند.

هومن

خوشحالم که موهنوردی را ترک کردم. شاید یکی از عاقلانه ترین تصمیمات زندگیم بود.

علی

سریال مقصر بودن قربانی ادامه دارد...

رامیار

با سلام . شاید مرگ دکتر بها لو برای مسئولان فدراسیون تلنگری باشد (اما بعید است ) . مسئولانی که تا دیروز دم از شرف و انسانیت و صعود به قلل رفیع انسانیت می زدند . و خود را دپشت ننگین ترین صعود ها ی تاریخ کشور پنهان می کنند . صعود گاشربروم که ضعف سرپرستی باعث به و جود آمدن حادثه شد اقال افلاکی زمانی که به ضعف مدیریت در برنامه های کوهنوردی ایران اشاره می کند . تا بحال به گاشربروم یک فکر نموده است . صعود اورست و شرایطی که برای لیلا بهرامی به وجود آورده بودند و تنها یک نفر ارتفاع زده را در اورست رها کردند . اما برای من این نکته جالب است چگونه آقای شعاعی در مورد صعود کره ای ها در اورست اشاره می کند در حالی که خود بزرگترین اشتباه را در اورست مرتکب شده است . صعود تیلی چوپیک و صعود های دیگر ... انسانهایی ارزشمند روز به روز از بین ما می روند و ما همچنان عدم حضورشان را تو جیهه می کنیم . اگر نعمتی ها . اوراز ها . بهالو ها و امیر ها و... در بین مان نیستند مقصر کیست ؟ جوانمردان فدراسیون و سرپرستان موفق ؟

رامیار

من این نکته برایم درد آور است که خاطیان و مقصران اصلی در منبر وعظ می نشینند و درس اخلاق می دهند . برای شما هم آرزوی موفقیت دارم همواره شاد و سربلند باشید . بدرود

شهریار

روح پاک و مطهر رسول عارف به آسمان پرواز کرد.

جنون و شهوت دروغ گویی

جنون و شهوت دروغ گویی ٤:٥٤ ‎ب.ظ - سه‌شنبه، ٥ آذر ۱۳۸٧ گزارش جلسه هفتگی کلوپ دماوند این هفته فریدیان: آقا یه بیست دقیقه وقت بدید به ما یک موضوع مهم را براتون بگیم ...بله در جریان برنامه امداد پراو همه چیز خراب بود فقط سوء مدیریت بود...آقا ما گفتیم همه از ما بهترن ولی هی ی ی ی اصرار که آقای فریدیان شما باید سرپرست بشی ... بالاخره ما هم قبول کردیم... و همین باعث شد که جسد خدابیامرز که بر اثر غرور و خودخواهی جانش را از دست داده بود از غار خارج شد. همچنین طبق گزارشات سایت کوه نوردی هیئت کرمانشاه مطالب فوق به شرح زیر تایید می گردد: ...آقایان هادی رادناصر،مجید قادری،محمد حسینی،نیما اسکندری،احسان جباری،جواد الماسی،هومن فرزانه، کاظم فریدیان، سعید عریانپور،محمود هاشمی به سرپرستی """ جلال چشمه قصابانی""" به قصد خارج نمودن جسد ...

اهورا

اعتماد ملی: (حادثه نانگاپاربات) شعاعی: درباره اينكه گفتيد ما خانواده نعمتي را ترغيب كرديم، اين موضوع صحت ندارد، ما وقت اين كار را نداريم ولي اين حق مسلم آن خانواده است كه اين موضوع را پيگيري كند.! (حادثه دکتر بهاءلو): شعاعی: در كميسيون پزشكي به هر دو اين موضوعات پرداخته شد. اما ملا‌حظاتي! هست. اگر بخواهيم عين نظر كميسيون را همان‌طور ارائه بدهيم، خانواده آنها عليه سرپرست تيم شاكي مي‌شوند. خبرنگار:حق اين خانواده‌ها نيست كه شاكي شوند؟ شعاعی:هست. اما ما اين جاييم براي ترويج كوهنوردي نه اينكه مانع ايجاد كنيم. جناب شعاعی و افلاکی بالاخره خانواده ها شاکی بشوند یا نشوند؟![تعجب] خود شما چرا از سرپرست شاکی شده اید؟ این یعنی ترویج فرهنگ کوهنوردی!؟ یا شکستن کاسه کوزه ها برسر سرپرست؟ تا کی می خواهید خود را تبرئه کنید؟! [تعجب]